Ballina / SHQIPËRIA / Kronika

Kronika

Shqipëri, Asnjë i arratisur në vitin 2016

Gjatë vitit 2016, nuk është shënuar asnjë rast arratisje nga burgjet e vendit. Ky fakt është renditur ndër arritjet e drejtorisë dhe gjithë administratës së burgjeve në analizën e punës për vitin e kaluar, e cila është zhvilluar me dyer të mbyllura pa praninë e mediave. Gjithashtu, policia e burgjeve ka konstatuar se gjatë viti të kaluar janë ulur me …

Lexo më shumë »

Berat, 19-vjeçarja i vjedh gjyshes 40 mijë euro në shtëpi

Një 19-vjeçare është ndaluar nga policia e Beratit e dyshuar për vjedhje. Burimet policore bëjnë të ditur se Kamela Sh., 19 vjeçe banuese në Berat i ka vjedhur gjyshes së saj në shtëpi një shumë prej 40 mijë euro. “Kamela Sh 19 vjeçe, banuese në Berat, pasi dyshohet se në banesën e gjyshes, shtetases N.M 74 vjeçe, banuese në Berat, …

Lexo më shumë »

Agjentë civilë në terren, kontrolle të befasishme nga policia në të gjithë vendin

Policia në Shqipëri, organizon një Plan Veprimi me forca policie civile për kontrolle të befasishme, për kapjen e personave që qarkullojnë me armë, personave në kërkim, parandalimin dhe goditjen e trafikut të lëndëve narkotike etj. Keto kontrolle të befasishme jane shtrirë në të gjithë vendin, në akset rrugore nacionale, në qytete, në makina, automjete e lokale. Gjatë 12 orëve të fundit …

Lexo më shumë »

Vrasja në Vlorë, prishje e pazareve të drogës

Prishja e pazareve të drogës është pista ku policia e Vlorës është fokusuar në kuadër të hetimeve për vrasjen e pasdites së të dielës. Viktima, Jetnor Toro, i njohur ndryshe me emrin Refit, rezulton person me precedentë penalë në skedarët e policisë, si dhe i hetuar nga autoritetet në Itali. Dëshmitarë të pyetur nga policia kanë deklaruar se para vrasjes …

Lexo më shumë »

Shqipëri: Bora mbush spitalin, 76 persona pësuan fraktura

Dëbora në Tiranë është shoqëruar edhe me lëndime dhe fraktura. Në kryeqytet, por edhe në qytetet e tjera të vendit, qytetarët kanë rrëshqitur për shkak të dëborës dhe akullit, duke i lënë me pasoja në krahë, këmbë apo në kokë. Nga ora 01:00 e mëngjesit të ditës së enjte në spitalin e Traumës janë paraqitur 76 persona të dëmtuar, 8 …

Lexo më shumë »

Temperaturat e ulëta në Shqipëri: Vdes një tjetër person në Vlorë

Një tjetër viktimë është regjistruar nga moti i ligë i ditëve të fundit në Shqipëri. 80-vjeçari Tashin Llanaj nga qyteti i Vlorës, ka ndërrur jetë sot pas frakturave të shumta në trup që iu shkaktuan nga rrëshqitja në akull. Ngjarja ndodhi më 5 janar jashtë banesës së tij. Prej 7 ditësh i moshuari qëndroi në spitalin e Vlorës, por nuk …

Lexo më shumë »

Tjetër viktimë nga moti i ftohtë, një 38-vjeçar nga Pogradeci

Një tjetër viktimë si pasojë e të ftohtit është shënuar në zonën jug-lindore të vendit. Një 38-vjeçar është gjetur i pajetë në banesën e tij në qytetin e Pogradecit, me vdekjen që dyshohet të ketë ardhur nga shkaqe natyrale. Ngjarja është regjistruar në lagjen numër 4 të qytetit, ku Anastas Shuka, i cili jetonte i vetëm është gjetur i pajetë nga …

Lexo më shumë »

Temperaturat e ulëta, një tjetër i pastrehë humb jetën në Sarandë

Një tjetër person endacak ka humbur jetën nga temperaturat e ulëta në Sarandë. Leonard Beqiri, 54 vjeçar është viktima e dytë, pas rastit të Durrësit. Ai u gjet i pajetë në kushte të mjerueshme në një banesë të braktisur në lagjen nr.2. Mësohet se vdekja e endacakut u shkaktua nga i ftohti dhe kequshqyerja. “Rreth orës 11:45, në Spitalin e Sarandës …

Lexo më shumë »

Krimet e Rënda, Apeli shpall të pafajshëm prokurorin e Fierit

Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda shpalli të pafajshëm prokurorin e Fierit, Petrit Vukaj, i marrë i pandehur një vit më parë për afera korruptive. Për prokurorin Vukaj, shkalla e lartë e Krimeve të Rënda kishte shpallur më herët 18 muaj dënimin me shërbim prove, si dhe heqje të së drejtës për të ushtruar funksione publike për 5 vjet. …

Lexo më shumë »

Masakra e Cërrikut 1997: Arrestohen dy të dënuar nga Krimet e Rënda

Policia e Elbasanit ka arrestuar dy shtetas të shpallur fajtorë në rigjykimin nga Gjykata për Krimet e Rënda në Tiranë për vrasjen e gjashtë gardistëve dhe plagosjen e 16 të tjerëve në ngjarjet e ndodhura në Cërrik në vitin 1997. Të ndaluarit janë Meti Bozi, 58 vjeç dhe Skënder Cano, 61 vjeç. Shkalla e Parë për Krime të Rënda në …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co