Ballina / SHQIPËRIA / Ekonomi (faqja 4)

Ekonomi

Basha: Rama ndan milionat me miqtë

Në një takim me strukturat e Partisë Demokratike në Shijak, kryetari Lulzim Basha ka kritikuar edhe njëherë politikat e qeverisë Rama. Në fjalën e tij, Basha ka deklaruar se, me paratë që Rama i jep klientelës së tij mund të ishin siguruar paga dhe pensione më të larta, subvencione për fermerët dhe nuk do të kishte rritje të çmimit të …

Lexo më shumë »

FMN, parashikime optimiste për rritjen ekonomike

Fondi Monetar Ndërkombëtar deklaroi se pas disa vitesh me rritje nën mesataren e rajonit, vitin e ardhshëm Shqipëria do të rikthehet të jetë ekonomia me rritjen më të shpejtë në Ballkan. Vlerësimi vjen nga raportin e sapo publikuar mbi zhvillimet ekonomike në Europën Qendrore dhe atë Juglindore. Sipas raportit, prodhimi kombëtar i Shqipërisë do të rritet vitin e ardhshëm me …

Lexo më shumë »

AKU kontrolle në 522 subjekte, gjoba dhe parlajmërime për 155 biznese

Në javën e parë të muajit nëntor Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka marrë një aksion të gjerë në të gjitha qarqet e vendit. Inspektorët e AKU-së, kanë kryer kontrolle në dyqanet e mishit, në Fast-Food, tek zgarat e qofteve, te subjektet që tregtojnë pije jo alkolike si dhe në shumë biznese të tjera. Sipas AKU nga 522 kontrollet e kryera …

Lexo më shumë »

Përmbytjet, 20 milionë dollarë për kanalizimet në 2017

Rreth 20 milionë dollarë do të shpenzohen nga Ministria e Bujqësisë në 2017 për sistemin e ujitjes dhe kullimit, ku përfshihet dhe mbrotja nga përmbytjet. Projekt buxheti i vitit të ardhshëm parashikon që pjesa më madhe e këtyre shpenzimeve të vijë nga financimet e huaja. Projektet të reja që do kenë më shumë vëmendje në 2017 për pasojat nga përmbytjet …

Lexo më shumë »

Veliera e Durrësit, nisin punimet për projektin me vlerë 6 mld $

Punimet për objektin kompleks, para hyrjes 1 të Portit të Durrësit do të realizohen me dy faza. Bëhet fjalë për investimin me të cilin do të identifikohet qyteti bregdetar në të ardhmen. Qeveria Shqiptare ka lëvruar fondet për fazën e parë të punimeve ndërsa faza e dytë në vitin 2017, financohet nga buxheti i bashkisë së Durrësit, ndërkohë që punimet …

Lexo më shumë »

Shqipëria merr mbështetje për investime të kompanive kineze

Në samitin  mes Kinës dhe 16 vendeve të Europës Qendrore dhe Lindore, që zhvillohet në Riga të Letonisë, kryeministri Edi Rama,  ka vlerësuar dhe ka inkurajuar binesin kinez që të investojë në vendin tonë. Kryeministri Rama  u takua  me homolugun, Li Keqiang, nga ku ka mori sigurinë se qeveria Kineze  do mbështesë kompanitë  të investojnë në Shqipëri.  Kryemisnitri Edi Rama …

Lexo më shumë »

Rama e Gjiknuri inspektojnë rafinerinë e Ballshit

Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga ministri i Energjitikës, Damian Gjiknuri inspektuan rafinerinë e Ballshit, e cila ka rifilluar punën me kapacitet të plotë. Kjo rafineri vlerësohet nga Qeveria si një aset strategjik dhe rivendosja e saj në punë, përbën një lajm të mirë jo vetëm për ekonominë familjare të personave që punojnë në të, por edhe për ekonominë kombëtare …

Lexo më shumë »

Shqipëria 3.3 miliardë euro buxhet për vitin 2017

Projektbuxheti i vitit 2017 ka marrë miratimin e Fondit Monetar Ndërkombëtar, ndërsa shume shpejt pritet të marrë miratimin në qeveri për ti kaluar më tej diskutimeve në komisionet parlamentare. Sipas draftit të hartuar nga ministria e Financave, të ardhurat e parashikuara për vitin e ardhshëm në buxhet janë 436 miliardë lekë (afër 3.3 miliardë euro), shpenzimet parashikohen 467.1 miliardë lekë …

Lexo më shumë »

Ahmetaj: FMN e kërkoi vetë maxhoranca aktuale

Ministri i Financave Arben Ahmetaj i është përgjigjur ish kryeministrit Berisha se FMN e kërkoi vetë maxhoranca aktuale, ndërsa qeveria e mëparshme e kishte dëbuar. “Historiku politik dhe institucional tregon që me FMN kemi dy sjellje të ndryshme ju dhe ne. Marrëveshjen detyruese e kërkuam ne, ju nuk e kishit. E kërkuam për dy arsye kryesore, për ditën e zezë …

Lexo më shumë »

Panariti: Do të mbyllen tregjet pa standarde

Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti paralajmëroi sot mbylljen e tregjeve që nuk plotësojnë standardet e sigurisë për konsumatorët. “Siç është tregu i Milotit, i Krujës siç është tregu i Rogozhinës. Të reagojnë, e kam fjalën për autoritetet vendore, të cilat e kanë dhe kompetencë të tyre direkte ndërtimin dhe administrimin e këtyre tregjeve, të reagojnë sa më parë. I jam …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co