Ballina / SHQIPËRIA / Ekonomi (faqja 35)

Ekonomi

Tabaku: Kërkojmë kthimin e taksës së sheshtë

Opozita pritet të ndërmarrë një nismë ligjore nëpërmjet të cilës synon rikthimin e taksës së sheshtë. Deputetja Jorida Tabaku thotë se vetëm ndryshimi i sistemit fiskal mund të sjellë formalizim të ekonomisë. Në një prononcim për Ora TV, Tabaku thotë se “taksa e sheshtë prej 9% do të sjellë së pari uljen e informalitetit dhe së dyti e pranuar nga …

Lexo më shumë »

Shqipëri: Ahmetaj, ekonomia po rritet

Ministri i Zhvillimit Ekonomik në Shqipëri, Arben Ahmetaj, ka deklaruar se rritja ekonomike e vendit është përshpejtuar, pavarësisht ambientit të pafavorshëm dhe situatës së vështirë në vendet fqinje. “Kjo ekonomi po rritet edhe në mungesë të kreditimit. Arsyet janë të shumta, por unë numëroj tre. Së pari besimi; indekset e besimit të sipërmarrjes dhe të konsumatorit janë rritur, së dyti, …

Lexo më shumë »

Saranda me resort modern 3 milion euro

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta ka inauguruar një resort turistik me vlerë 3 milion eurove në bregdetin e Sarandës. Meta ka thënë se investimet e tilla janë në shërbim të turizmit në Sarandë dhe ne mbarë Shqipërinë, kjo pas që vendoset një standard I ri në fushën e hotelerizmit. “Ky investim I mrekullueshëm I sjellë Sarandës dhe gjithë bregdetit tonë …

Lexo më shumë »

Çmimi i naftës në Evropë, vetëm në Shqipëri e Ukrainë ka pësuar rritje

Muajin e fundit, Shqipëria ishte i vetmi vend në Evropë, së bashku me Ukrainën, në të cilat u rrit çmimi i naftës. Rekordin negativ e konstaton “autotraveler.ru”, një faqe ruse interneti e cila publikon në mënyrë periodike, dy herë në muaj, çmimet me pakicë të karburanteve në të gjithë Evropën. Sipas të dhënave, në të gjitha shtetet e tjera çmimi …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co