Ballina / SHQIPËRIA / Ekonomi (faqja 3)

Ekonomi

Blushi: Deputetët e rilindjes kazanollogë dhe kazmatollogë të buxhetit

Deputeti Ben Blushi deklaron votën kundër buxhetit 2017 dhe i quajti deputetët e rilindjes kazmatollogë, ndërsa më parë i quajti dhe kazanollogë Japim 7 miliardë japim për koncesione që nuk kanë dhënë asnjë lloj produktiviteti, përkundrazi, që nga check- up e deri tek laboratorët, dhe 6 miliardë i japim të gjithë universiteteteve të Shqipërisë. A ka sens kjo, a ka …

Lexo më shumë »

Veliaj: Në vitin e dytë të mandatit fokusi te zonat rurale

Në vitin e dytë të mandatit, në fokus të investimeve të Bashkisë së Tiranës do të jetë përmirësimi i infrastrukturës në zonat rurale. Kështu ka deklaruar kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj sot në nisje të rikonstruksionit të Rrugës së Çekrezës në Zall Herr. “Kemi filluar një proces shumë të fortë të investimeve në zonat rurale. Sot jemi në …

Lexo më shumë »

Huamarrja me euro, qeveria ndryshon monedhën e borxhit

Teprica e eurove në tregun e brendshëm e ka shtyrë Ministrinë e Financave të ndryshojë strategjinë e huamarrjes për të financuar deficitin buxhetor të këtij viti. Në fund të muajit Ministria e Financave do të kërkojë 35 milionë euro borxh nga bankat apo individët vendas përmes emetimit të një obligacioni me afat maturimi dyvjeçar. Kjo sasi borxhi është brenda kufirit …

Lexo më shumë »

Fondet e investimit në Shqipëri, rriten me 4.13%

Fondet e investimit vijuan rritje në nëntëmujorin e parë të këtij viti në Shqipëri, duke e zgjeruar totalin e aktiveve me rreth 4.13% që nga fundi i vitit 2015. Sipas të dhënave nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, totali i aktiveve në fund të nëntëmujorit arriti në afro 69.76 miliardë lekë. Ky treg dominohet kryesisht nga investimet në Obligacione Qeveritare, të …

Lexo më shumë »

Privatizimi i CEZ, Gjykata e Lartë rrëzon padinë e MEi

Gjykata e Lartë ka njoftuar këtë të hënë se ka rrëzuar padinë e Ministrisë së Energjitikës dhe Industrisë kundër Prokurorisë së Përgjithshme. Ministria e Energjitikës kishte paditur organin qendror të akuzës se nuk kishte filluar hetimet ndaj disa ish-zyrtarëve të lartë për shkelje në privatizimin e CEZ. Konkretisht, MEI kërkonte që Prokuroria e Përgjithshme të hetonte dy ish-ministrat Ruli e …

Lexo më shumë »

Moratoriumi i pyjeve dyfishon çmimin e druve

Megjithëse çmimi i tyre është dyfishuar krahasuar me një vit më parë, sërish në masë qytetarët Shkodranë i mbesin besnik ngrohjes me dru. Ata thonë se këtë vit përveç çmimit prej 14 mijë lekësh të reja, nga 7 mijë që ishte vitin e kaluar, vështirësi ka edhe për sigurimin e lëndës drusore pasi moratoriumi ka frenuar prerjet. Pjesa tjetër e …

Lexo më shumë »

Buxheti 2017, Institucionet e pavarura: S’kemi para

Ndërsa ndërkombëtarët presin rezultate konkrete nga zbatimi i reformës në drejtësi institucionet e pavarura që duhet të kishin nisur punën, nuk kanë para as për shpenzimet organike. Shkolla e magjistraturës, i pari dikaster që përfshin reforma, ka marrë 64 mln leke, por kërkon edhe 32 mln lekë shtesë nga shteti. Sokol Sadushi, drejtor i Shkollës së Magjistraturës: Vettingu sjell efekt të …

Lexo më shumë »

Shqiptarët po shpenzojnë, INSTAT: Çmimet rritën konsumin për familjet

“Në vitin 2015 shpenzimet mujore për konsum të familjeve shqiptare ishin mesatarisht 70.766 lekë në muaj dhe kjo shifër është 1.9 për qind më e lartë se një vit më parë”, u shpreh Delina Ibrahimaj, drejtoreshë e INSTAT. Por jo të gjitha rrethet kanë nivel të njëjtë konsumi. Sipas INSTAT, Shqipëria është e pabarabartë. “Qarku i Tiranës paraqet shpenzimet mesatare …

Lexo më shumë »

Shitën duhanin por s’kanë marrë lekët, fermerët kërkojnë ndihmën e shtetit

Fermerët e duhanit në Cërravë të Pogradecit kërkojnë ndërhyrje nga shteti për tu zgjidhur problemin e mospagesës për duhanin e kultivuar që ata ia kanë shitur një kompanie të paliçensuar. Ata kanë dalë në protestë, duke u shprehur se kanë mbetur në mes të 4 rrugëve. Dhjetëra fermerë të duhanit në Cërravë të Pogradecit prej një viti e gjysëm nuk …

Lexo më shumë »

Ahmetaj: Buxheti 2017, më optimali në 25 vjet

Ministri i Financave të Shqipërisë, Arben Ahmetaj ka vlerësuar sërish buxhetin e vitit të ardhshëm si më optimalin. Përmes një postimi në rrjetin social Twitter, Ahmetaj ka deklaruar se ky buxhet mundëson përmirësimin e situatës ekonomike dhe të një sërë treguesish. “Buxheti 2017, më optimali në 25 vite! Për rritjen ekonomike, uljen e borxhit, rritjen e pagave, pensioneve dhe për …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co