Ballina / SHQIPËRIA / Ekonomi (faqja 20)

Ekonomi

Ahmetaj: Mbështetje për fermerët, pagesat e vogla mund të kryhen cash

arben-ahmetaj-foto-lajm-620x364

Qeveria pritet të miratojë javën e ardhshme një paketë mbështetëse për sektorin e bujqësisë.   Paketa pritet të firmoset të martën dhe ka për qëllim lehtësimin e procedurave për fermerët, siç është kryerja e pagesave të vogla në cash, një kërkesë kjo e bërë më herët edhe LSI-ja. Ky fakt është konfirmuar sot nga ministri i Financave, Arben Ahmetaj, gjatë takimit …

Lexo më shumë »

ERE: Çmimi, 9.52 Lekë për kilovat

ere

Enti Rregullator i Energjisë sqaron se që me vendimin e dhjetorit të vitit 2014, çmimi për konsumatorët familjarë nga me dy fasha, përkatësisht 13.5 lekë dhe 7.7 lekë për kilovatorë, u unifikua në 9.5 lekë për kilovatorë, çmimi mesatar i realizuar për konsumatorët familjarë në vitin 2015 rezulton të jetë 9.52 Lekë/kWh. ERE thekson se nëse struktura e çmimit do …

Lexo më shumë »

Gjiknuri: Mineraret në Shqipëri, potenciale për të investuar

gjiknuri-620x325

Janë mbledhur në Tiranë sipërmarrës vendas e të huaj, të cilët kanë shprehur interesin për të investuar në fushën e nxjerrjes dhe përpunimit të minerareve. Ministri i Energjiktikës, Damian Gjiknuri, i ka njohur të pranishmit me nismat ligjore të qeverisë për të grumbulluar këtë sektor. Më pas, ai ka folur për objektivin që ka vendi ynë në këtë fushë. Në …

Lexo më shumë »

Kinezët zyrtarizojnë blerjen e Aeroportit të Rinasit

tirana-aerodrom

Kompania kineze “China Everbright” ka zyrtarizuar blerjen e Aeroportit të Rinasit. Përmes një deklarate zyrtare, grupi kinez njoftoi se ka nënshkruar marrëveshjen me Tirana Airport International, që i jep asaj të drejtën e koncesionit të aeroportit të Tiranës deri në vitin 2027. Kompania nuk ka zbuluar shifrat e transaksionit, por ka bërë të ditur se aeroporti do të menaxhohet nga …

Lexo më shumë »

Rritet frikshëm borxhi publik, Qeveria humbet kontrollin

borxhi-i-jashtem

Qeveria Rama duket se e ka humbur kontrollin mbi borxhin publik. Niveli i Stokut total të borxhit publik për vitin 2015 është rreth 1 042 miliardë lekë dhe paraqitet 7% më i lartë se sa një vit më parë. Sipas një analize të Open Data, ky stok borxhi zë 72.39% të Produktit të Brendshëm Bruto (PPB). Stoku i borxhit publik të brendshëm …

Lexo më shumë »

Projekti i gazsjellësit, pritet të punësohen 2 mijë persona

tap

Projekti i gazsjellësit TAP do të ketë një rëndësi të madhe në ekonominë e vendit por edhe për bizneset. Fillimisht për fazën aktuale ku ndodhet projekti Menaxheri i projektit TAP Shkëlqim Bozgo për Shqipërinë shpjegon se pritet të punësohen rreth 2 mijë persona. E ndërsa për sa u përket të punësuarve aktualisht janë 1 mijë të punësuar ndërsa vlerëson ndikimin …

Lexo më shumë »

Bashkëpunimi Shqipëri-Kosovë, ministrat e Financave diskutojnë lehtësirat

ks

Ministrat e Financave të Shqipërisë dhe Kosovës diskutuan në Tiranë për masat e tjera që do të ndërmerren për të lehtësuar tregtinë dhe bashkëpunimin ekonomik mes dy vendeve. Takimi i paraprin mbledhjes së përbashkët të qeverive, në fund të muajit tjetër. “Kemi rënë dakord për një axhendë shumë intensive deri para mbledhjes së qeverive, për të parë çfarë kemi bërë, …

Lexo më shumë »

Çertifikata e tokës, Panariti: Të vendosen hartat dixhitale

qqqqqq-620x310

Titujt e pronësisë, janë kthyer në një shqetësim për fermerët të cilët janë takuar sot me vendorët e Shkodrës, Hipotekës dhe Aluizmit si dhe me ministrin e Bujqësisë, Edmond Panariti. Panariti, nga Shkodra premtoi zgjidhje të problemit të titujve të pronësisë për fermerët, ndërsa kërkoi vendosje të hartave dixhitale. Sipas Panaritit kjo çështje nuk duhet të zvarritet e se nuk duhet …

Lexo më shumë »

Shqipëria, e fundit në rajon sipas raportit të Indeksit Gjerman të Tranfsormimit

csm_BST_Eingangsbereich_2_quer_c973b7c68d

Shqipëria, në  (Bertelsmann Stiftung) ka marrë një pikësim prej 6.7 nga 10 maksimale. Kjo shënon performancën më të ulët në rajon. Indeksi i Transformimit i Bertelsmann Stiftung’s 2016 analizon dhe vlerëson cilësinë e demokracisë, ekonominë, menaxhimin politik në 129 ekonomi botërore. Nga matjet e konkluduara në një pikësim, shihet një panoramë e përgjithshme e situatës në një shtet të caktuar, …

Lexo më shumë »

Ahmetaj: Borxhet tatimore me këste. Nuk do ketë ndryshim taksash

arben-ahmetaj

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj deklaroi nga Fieri, ku zhvilloi një takim me aturitetet fiskale të rrethit, se aksioni kundër informalitetit do të vazhdojë dhe përzegjdhja e kontrolleve do të bëhet me bazë kampionesh, si në biznesin e madh ashtu edhe atë të vogël. “Do t’i këstëzojmë atje edhe në ndërmarrje, apo në zyrën e tyre të punës për t’u …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co