Ballina / SHQIPËRIA / Ekonomi (faqja 2)

Ekonomi

Inspektimi dixhital, Klosi: Të heqim inspektorin xhandar në derën e biznesit

Çdo inspektim ndaj bizneseve, tashmë do të jetë online përmes projektit “e-inspektimi”. Ministria e Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, në bashkëpunim me Inspektoriatin e Punës prezantuan metodologjinë e re të inspektimit të subjekteve, përmes dixhitalizimit. Ministri Klosi tha se të dhënat do të kalojnë në Inspektoriatin Qendror dhe ka për synim të ofrojë më shumë transparencë për inspektorët. Ministri Klosi bëri …

Lexo më shumë »

Rama: Paga më e ulët do bëhet 375 mijë lekë, unë nuk përfitoj asnjë qindarkë

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se paga minimale do të bëhet 375 mijë lekë të vjetra, nga 220 që është aktualisht. Në një aktivitet për modernizimin e administratës publike, kryeministri tha se duke filluar nga 1 marsi i viti të ardhshëm të gjithë do të kenë një pagë më të mirë. Rama: Ne kemi pagën më të ulët në shtet …

Lexo më shumë »

Banka e Shqipërisë: Kreditë e ‘fshira’ arrijnë në 6.3 miliardë lekë

Banka e Shqipërisë bën të ditur se, për tetë muajt e parë të vitit, vlera e kredive të fshira arriti në 6.3 miliardë lekë, nga bilanci i kredive me probleme. Ulja e vlerës së kredive të fshira lidhet me një shterim të pjesshëm të këtij procesi, pasi pjesa më e madhe e kredive të humbura u fshinë vitin e kaluar. …

Lexo më shumë »

AKU kontroll në 950 biznese, 220 parlajmërime dhe gjoba

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit (AKU) brenda dy javëve ka zhvilluar një kontroll në rreth 950 subjekte në të gjithë vendin. Nga ky kontroll kanë rezultuar me probleme 220 biznese, ndaj të cilave është marrë masa administrative “Parlajmërim” dhe “Gjobë”. Kontrollet janë kryer në dyqanet e mishit, në subjektet ku tregtohet nënproduktet e qumështit, në restorante etj. Në të gjithë qarqet …

Lexo më shumë »

Bashkëpunimi ekonomik Kosovë – Shqipëri, i pamjaftueshëm

Vullneti dhe dëshira e afaristëve të Kosovës dhe Shqipërisë për bashkëpunim, sipas ekspertëve, konsiderohet e madhe, por ky bashkëpunim dominon vetëm në shkëmbime tregtare, eksport –import dhe atë në nivel të ulët, nëse krahasohen me shtetet tjera të rajonit. Të dhënat zyrtare tregojnë se deri më tani vlera e importit për vitin 2016, ka arritur në 2.86 miliardë euro, nga …

Lexo më shumë »

Mbyllja e kompanive “Call Center”, Shqipëria humb 25 mijë vende pune

Nëse Senati Italian miraton ndryshimet në ligjin e funksionimit të kompanive “Call Center”, 25 mijë të rinj shqiptarë rrezikojnë të humbin vendin e punës. Dhoma e Deputetëve kaloi dy ditë më parë ndryshimet, që pengojnë kompanitë italiane të zhvendosen në shtete të tjera duke i ngarkuar taksa më të larta. Operatorët ekonomikë që krijojnë një kompani të re në një …

Lexo më shumë »

Preket edhe Shqipëria? – Italia vendos kundër zhvendosjes së Call Center-va nga vendi

Parlamenti italian ka miratuar një amendament të ri në projekt ligjin e Stabilitetit për vitin 2017, i cili kufizon zhvendosjen e Call Center-eva italianë në vendet jo anëtare të Bashkimit Evropian. Në mënyrë të veçantë, ky amendament prek Shqipërinë, ku gjatë viteve të fundit janë hapur me dhjetëra shoqëri Call Center italiane ku punojnë rreth 50 mijë të rinj shqiptarë. …

Lexo më shumë »

Inspektorët e ushqimit do të monitorohen online

Inspektorët e kontrollit të ushqimeve, si dhe ata që monitorojnë kushtet higjeno sanitare do të monitorohen online përmes sistemit të gjurmimit. Inspektorët do të kenë kodin e tyre identifikues në pajisjet elektronike që do të përdorin dhe çdo veprim i tyre; masë ndëshkimore do të shfaqet online në sistemin qëndro. Iniciativa në fjalë u prezantua nga ministri i Shëndetësisë Ilir …

Lexo më shumë »

Rritet norma e interesit, kërkohen më shumë lekë

Pasi arriti pikun më të ulët gjatë verës, çmimi i lekut në treg ka filluar të rritet në mënyrë të qëndrueshme. Në ankandin e fundit të Bankës së Shqipërisë interesat e bonove njëvjeçare arritën në 2.57 për qind, ose gati dy herë më shumë se sa ishin në fillim të muajit korrik. Rritja e normave të interesit ka prekur edhe …

Lexo më shumë »

Rama dhe Berisha përplasen për ekonominë, ndërhyn dhe Blushi

Kryeministri, Edi Rama, në seancën parlamentare u fokusua tek ekonomia e vendit, duke lexuar të dhënat e raportit të Bankës Botërore, e cila sipas tij nëvizon se ekonomia e Shqipërise po zgjerohet falë investimeve  ambicioze të biznesve vendase dhe të huaja. Sipas Ramës, raporti mbështet reformat e Qeverisë, ndërsa thekson se borxhi publik do të ulet në bazë të parashikimeve. …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co