Ballina / SHQIPËRIA / Ekonomi (faqja 10)

Ekonomi

Përfundojnë efektet sezonale, rritet euro

Euro ka shënuar rritje të fortë sot në raportet e këmbimit ndaj lekut, duke vijuar në këtë tendencë për të tretën ditë radhazi, teksa efektet sezonale duket se po shkojnë drejt fundit dhe monedha e përbashkët po ndikohet nga forcimi i saj në bursat ndërkombëtare. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye me ditën e sotme …

Lexo më shumë »

Të ardhurat nga akciza në Shqipëri u rritën me 7.6%

Të ardhurat nga akciza në Shqipëri, gjatë muajit korrik u rritën me 7.6% krahasor me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Sipas të dhënave zyrtare nga ministria e Financave, në vlerë monetare të ardhurat nga ky tregues u rritën në 4,2 miliardë lekë, si rrjedhojë e shtimit të importit të produkteve të akcizës. Ekspertët shprehen se performanca pozitive …

Lexo më shumë »

Raporti i GT: 9.5 mld lekë borxhe në 61 bashkitë e mëparshme

Llogariten në 9.5 miliardë lekë borxhet që pushteti vendor ka krijuar në 25 vitet e fundit.  Konsulentit financiar Grant Thornton i kontraktuar nga qeveria shqiptare vitin e kaluar për të audituar financat e vendorëve në Shqipëri ka përfunduar tashmë raportin. Burime zyrtare nga Ministria e Pushtetit Vendor bëjnë të ditur se janë kontrolluar 61 bashkitë dhe komunat, që kanë qenë …

Lexo më shumë »

Vjedhja e dytë e BSH, ekspertët: Të nisin menjëherë hetimet

Ekspertët i kërkojnë prokurorisë të nisë menjëherë hetimet për të zbardhur skemën se si janë këmbyer kartmonedhat e dëmtuara në sistemin financiar. “Kemi një rast kriminal të dënueshëm penalisht dhe njëkohësisht është një pikëpyetje e madhe heshtja e agjencive ligjzbatuese. Do të ishte mirë që prokuroria të vepronte menjëherë, pa pasur denoncim”, deklaron Zef Preçi. Një ditë më parë Top …

Lexo më shumë »

Komisioni i Ekonomisë në shtator nis punën me sigurinë dhe menaxhimin e bankave

Komisioni i Ekonomisë do të nisë punën me një axhendë të ngjeshur ku në qendër të vëmendjes do të jetë siguria në banka nisur nga grabitja e bankës së nivelit të dytë në zonën e ish- Bllokut që u zbulua të hënën e 8 gushtit 2016. Gjithashtu menaxhimi i BSH gjatë kohës që drejtohen nga Ardian Fullani. Kryetari i Komisionit të …

Lexo më shumë »

Raporti tronditës i KLSH: Bankat përfituan paligjshmërisht qindra mln lekë

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka hetuar praktikën sesi Banka e Shqipërisë dhe bankat private kanë nxjerrë nga tregu kartëmonedhat e dëmtuara nga janari i vitit 2010 deri në korrik të 2014-s. Pikënisja e hetimit ka qenë vjedhja e bujshme në Bankën e Shqipërisë në korrik të vitit 2014. Por gjetjet e tij janë tronditëse. Përfundimet e kontrollit janë listuar …

Lexo më shumë »

TAP, kompania: Është realizuar 87 përqind e insfrastrukturës ndihmëse

Kompania ndërtuese e gazsjellësit Trans-Adriatik njoftoi se punimet për projektin në territorin e Shqipërisë po ecin me ritme të shpejta. Sipas saj, deri tani është kryer mbi 87.5 përqind e vëllimit të punimeve në rrugët dhe urat e aksesit, ndërkohë që për vetë projektin në tërësi janë realizuar gati 20 përqind e punimeve. Rruga e gazsjellësi në territorin shqiptar është …

Lexo më shumë »

Në fund të gushtit ligji i ri – Rivlerësimi i pronave, tatimi për qytetarët bëhet 2%, për bizneset 3%

Deri në shkurt të vitit të ardhshëm, individët mund të rrisin vlerën e pasurive të tyre të  patundshme, me një proces rivlerësimi që do të hyjë në fuqi në fund të gushtit. Qytetarët do të paguajnë vetëm 2% tatim për rivlerësimin e pronave të tyre të patundshme, ndërsa bizneset 3%. Me ligjin e mëparshëm, tatimi ishte 15% për të gjitha …

Lexo më shumë »

Sejko: Çdo destabilizim politik, negativ në ekonomi

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko përshëndeti miratimin e paktës kushtetuese të reformës në drejtësi, e cila sipas tij, do të ketë një ndikim të madh pozitiv në ekonominë e vendit. Në një dalje për mediat, ai tha se ky ndikim reflektohet akoma më shumë në ekonomi për faktin që u miratua edhe me konsensus të plotë dhe nga …

Lexo më shumë »

Panariti takim me institucionet financiare për zbatimin e marrëveshjes me BERZH

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti zhvilloi një takim konsultativ me institucionet financiare që kanë firmosur marrëveshjen për fondin e garancisë, për të analizuar mënyrën e zbatimit të kësaj marrëveshje. Marrëvëshja e firmosur në muajin maj ndërmjet qeverisë Shqiptare, BERZH dhe bankave të nivelit të dytë dhe institucionet e mikrokredisë ka si qëllim zhbllokimin e financimit të agro-bizneseve. Mes Qeverisë dhe BERZH është rënë dakord për një fond garancie prej 300 milion euro për tre vjet i cili do të mbuloje 70 % të vlerës së normës së interesit dhe …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co