Ballina / SHQIPËRIA / Ekonomi

Ekonomi

BE jep 10 milionë euro për “Vetting”-un

Është mbledhur në Tiranë tryeza e radhës e Komitetit të Monitorimit të Fondeve (IPA), ku, veç ministres së Integrimit, Klajda Gjosha dhe përfaqësuesve të lartë të Komisionit Europian, ishin të pranishëm dhe aktorë të shoqërisë civile. Në fjalën e saj, Gjosha u ndal tek mbështetja që Komisioni Europian i ka dhënë Reformës në Drejtësi dhe në veçanti procesit të “Vetting”-ut. …

Lexo më shumë »

Programi për Shqipërinë, KE miraton 89 milionë

Komisioni Europian ka akorduar grantin prej 89 milionë eurosh për programin 2016 për Shqipërinë. Programi i KE për Shqipërinë, mbështet zbatimin e strategjisë së Shqipërisë për luftën kundër korrupsionit dhe Reformën në Gjyqësor. Gjithashtu siguron mbështetje për sektorin e mjedisit, bujqësisë dhe zhvillimit rural. Në sektorin e transporteve mbështetja e KE vjen me fokus mirëmbajtjen e rrugëve. /Tch/

Lexo më shumë »

Shqipëri, Paga të reja për mësuesit, mjekët dhe administratën

Votimi i buxhetit të Shtetit për vitin 2017 i ka hapur rrugën propozimeve konkrete të rritjes së pagave në Shqipëri. Për këtë qëllim ministria e Financave atje ka hartuar një raport të plotë me shtesat që do të përfitojë në rrogë çdo punonjës i administratës shtetërore. Mbi të do të hartohen vendimet përkatëse, të cilat pritet të miratohen në fillim të …

Lexo më shumë »

Shqipëri, prej Vitit të Ri rriten pagat dhe pensionet

Kryeministri Edi Rama njoftoi në një konferencë për shtyp se në fillim të vitit të ardhshëm do të ketë një rritje pagash e pensionesh. “Viti i Ri do të nisë me rritje pagash e pensionesh. Kjo rritje do të fillojë që nga 1 marsi”, deklaroi kreu i qeverisë, i cili shtoi se me rastin e festave të fundvitit, çdo pensionist …

Lexo më shumë »

Turizmi veror i siguron Shqipërisë 521 milionë euro

Ekonomia e Shqipërisë ka përfituar vetëm nga turizmi i rërës dhe diellit rreth 521 milionë euro për periudhën korrik-shtator 2016 ose 25 për qind më shumë se e njëjta periudhë e vitit të kaluar. Shifra është bërë publike nga Banka e Shqipërisë në bilancin tremujor të pagesave. Të ardhurat e vjela nga turizmi në Shqipëri ishin burimi kryesor që kompensuan …

Lexo më shumë »

Panariti me përfaqësuesit e bankave: Mbështetini fermerët me kredi

Në kuadër të Muajve të Bujqësisë, Ministri Panariti priti sot për një mëngjes pune, përfaqësues të institucioneve financiare dhe bankave të nivelit të dytë në Shqipëri. Ministri i Bujqësisë, gjatë diskutimit me bankerët, iu bëri një rezyme të situatës së bujqësisë në vendin tonë, duke iu thënë se ky sektor ka njohur një zhvillim të madh. Por, duke vlerësuar rolin …

Lexo më shumë »

Modernizimi i linjës Durrës-Mali i Zi e fut Hekurudhën Shqiptare në rrjetin europian

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Sokol Dervishaj, priti të hënën në një takim ambasadoren e Çekisë në Tiranë, Branislava Tamasova dhe përfaqësuesin e kompanisë hekurudhore çeke “AZD Praha”, Peter Liska. Gjatë takimit përfaqësuesi i kompanisë “AZD Praha” dhe ambasadorja Tamasova, i dorëzuan ministrit Dervishaj studimin e fizibilitetit për modernizimin e linjës hekurudhore Durrës- kufiri me Malin e Zi. Për ministrin …

Lexo më shumë »

Kosova në rrjetin e gazit nëpërmjet Shqipërisë

Degëzimi mes Shqipërisë dhe Kosovës, përmes projektit të gazit – TAP, i njohur tashmë si ALKOGAP, është ndër prioritetet e Qeverisë së Shqipërisë. Kështu ka deklaruar ministri i Energjisë e Industrisë së Shqipërisë, Damian Gjiknuri. Qeveria e Shqipërisë e ka përmbyllur masterplanin e gazit dhe se ai së shpejti pritet të miratohet në qeveri. Lidhjen e Kosovës me gazsjellësin TAP përmes …

Lexo më shumë »

Të rinjtë në biznes, projekte Start Up për mbështetjen e nismave të reja

Shumë të rinj janë kthyer tashmë në sipërmarrës falë mbështetjes së start up-eve. Projekti ka ndihmuar të rinjtë që të realizojnë idete e tyre. Disa prej tyre prezantuan këtë të hënë frytet e kësaj pune. “Kur isha student punoja në një kompani që merrej me prodhimin e maskave veneciane, por dëshira ime ishte të kisha edhe unë biznesin tim, modelet …

Lexo më shumë »

Investime në periferi, Veliaj: Nxitje bujqësisë, blegtorisë e turizmit

Bashkia e Tiranës veç investimeve në infrastrukturë do të fokusohet edhe në zhvillimin e bujqësisë dhe blegtorisë në periferi, si dhe në promovimin e aseteve turistike. Sipas kryetarit të Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj, ky do të jetë dhe fokusi i tij në vitin e dytë të punës. Veliaj ishte sot në Krrabë ku inspektoi punimet në aksin që lidh zonën …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co