Ballina / Shqipe (faqja 75)

Shqipe

Atentat politikanit në Itali, arrestohen dy shqiptarë

Janë  arrestuar dy shqiptarë në Itali, nën dyshimin se kishin planifikuar të vrisnin kryekëshilltarin e partisë Demokratike të komunës së Barletës, Pasquale Ventura. Policia njofton se të arrestuarit janë Artan Belliu 53 veç dhe Igli Kamberi 29, që të dy shtetas shqiptarë. Nga hetimet rezulton se atentati ndaj Venturës nuk ka lidhje me politikën, por është çështje trashëgimie. Policia italiane …

Lexo më shumë »

Itali, ndalohet dhe dënohet çifti shqiptarë, po shkonin në xhihad

Një çift shqiptarë janë ndaluar nga autoritetet Italiane nën dyshimet se kishin bërë plane t’i bashkoheshin grupeve xhihadiste. Vendimi është marrë nga Ministri i Brendshëm Italian, Angelino Alfano, si masë kundër terrorizmit. Sipas mediave italiane, të arrestuarit, 32 dhe 23 vjeç po bënin propagandë për xhihad. /balkanweb.com/

Lexo më shumë »

Jep dorëheqje ambasadori kosovar në Zvicër (video)

Naim Malaj, ambasadorë i parë i Kosovës në Zvicër për gjashtë vite, ka japë dorëheqje nga kjo pozitë. Me këtë rast televizioni shtetërorë zviceran ka përgatitur një kronikë televizive për Malajn, duke e konsideruar si një Ambasadorë ndryshe. Fakti që ai kishte migruar në Zvicër në vitet e 90-ta gjatë regjimit Serbë në Kosovë e bën këtë ambasadorë ndryshe nga …

Lexo më shumë »

Shpëton gjermanin, shqiptari dekorohet nga kryeministri i Bavarisë

Besfort Berisha, të premten e javës së kaluar u dekorua nga kryeministri Horst Seehofer. Shqiptari ishte në mesin e pesë personave të tjerë të cilët në raste të ndryshme kanë rrezikuar jetën e tyre për të shpëtuar të tjerët. Besforti, i cili atëbotë ishte 22 vjeçar, më 26 janar të vitit 2013 ka shpëtuar një njeri duke e larguar atë …

Lexo më shumë »

Aksion policor në Bujanoc, arrestohet djali i Jonuz Musliut

Aksioni policor i filluar herët në mëngjes në fshatin Konçul të Komunës së Bujanocit tashmë ka përfunduar. I thirrur në burime të sigurta, portalit informativ Titulli.com shkruan se me rastin e kontrollimeve të bëra në shtëpinë e kryetarit të Këshillit Kombëtar Shqiptar, Jonuz Musliu, është arrestuar djali i madh tij Fatlum Musliu, i cili edhe më herët ishte në kërkim …

Lexo më shumë »

Vritet në Siri Valdet Gashi, kampioni i botës në Mai Tai

Dy herë kambioni i botës në Mai Tai, Valdet Gashi ka ndërruar jetë në rrethana ende të panjohura në Siri ndërsa i ishe bashkuar ISIS që nga muaji janar i këtij viti. Valdet Gashi, i cili është me origjinë nga Kosova mësohet të ketë ndërruar jetë në rrethana ende të panjohura në Siri. Kampioni botëror në Mai Tai, i cili …

Lexo më shumë »

10 shqiptarët më të famshëm në botë

E dini sa shqiptare me fame neper bote ka? Shumë! Janë pikërisht ata njerëzit të cilët përcjellin kudo nëpër botë vlerat e kombit tonë dhe na tregojnë se sa të pasur me talente jemi, dhe se mund t’ia dalim kudo. Shkrimtare si Ismail Kadare, aktore si James Belushi, soprano si Inva Mula, vijnë pikërisht nga Shqipëria. James Belushi – Aktor …

Lexo më shumë »

Një histori suksesi e familjes shqiptare në SHBA

Imagjinoni sikur të mbërrini në SHBA nga një vend i prapambetur duke mos ditur asnjë fjalë të gjuhës angleze, duke mos ditur se si ju dhe burri juaj do të kujdeseni për fëmijët tuaj, duke u mbështetur te të afërmit. Kjo është situata e dy shqiptarëve Luljeta Baçi dhe burri i saj, Avni Baçi, të cilët shkuan nga Shqipëria ish-komuniste …

Lexo më shumë »

Si u asimiluan shqiptarët në Turqi?

Shumë shqiptarë janë asimiluar nga ana gjuhësore në Turqi. Ndihen të tillë, por e kanë të pamundur ta shprehin këtë. Shqiptarët në Turqi, vuajnë standardin e vënë ndaj minoritetit kurdë dhe disa minoriteteve tjera. Në mesin e këtij standardi është edhe pamundësia për të pasur shkolla shqipe në Turqi. Shqiptarët që dikur nuk dinin turqisht, sot nuk dinë shqip, kjo …

Lexo më shumë »

Këngëtarja shqiptare që mohoi origjinën në Greqi

– Një tjetër këngëtare ka mohuar prej vitesh origjinën e saj shqiptare. Të gjithë grekët e njohin këngëtaren sensuale Eleni Foureira, e cila përfaqësoi Greqinë me Manos Pyrovolakis në 2010 në Eurovision. Eleni është e njohur prej kohësh në tokën helene, të cilën e përfaqësoi edhe në VMA, por mesa duket grekët nuk e njihnin aq mirë. “Oikotimes” raporton se, …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co