Ballina / Shqipe (faqja 5)

Shqipe

Itali, rusi masakron me thikë një shqiptar

Një burrë u gjet i vdekur pak para orës 9 të mëngjesit të sotëm (7 nëntor) në afërsi të pallatit të sportit në Viarregio të Italisë. Raportet paraprake konfirmuan se viktima ka gjetur vdekjen pas goditjeve me një thikë, duke i çarë arterien karotide. Vrasësi menjëherë pas krimit u largua nga vendi i ngjarjes. Kalimtarë të rastit lajmëruan policinë dhe …

Lexo më shumë »

Azilkërkuesit shqiptarë në Britani do të kontrollohen nga dhëmbët

Rritja e emigrantëve të paligjshëm shqiptarë që shkojnë në Britani si refugjatë kanë alarmuar autoritetet vendase, veçanërisht për moshën e re që paraqiten si nxënës shkollash. Një dokument i zbuluar “Mail” të dielën, bën me dije se autoritetet janë të detyruara që të marrin masa disiplinore për azilkërkuesit që paraqiten si të mitur. Në raport thuhet se ka dyshime për …

Lexo më shumë »

Rritet numri i studentëve kosovarë që përfitojnë bursa studimi në Hungari

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka takuar në ambientet e Ambasadës së Kosovës në Budapest studentët kosovarë që studiojnë në universitetet e Hungarisë, sipas një burse të dhënë nga qeveria hungareze. Kryeparlamentari, i shoqëruar nga ambasadorja e Kosovës në Hungari, Luljeta Vuniqi, ka diskutuar me studentët kosovarë për përvojën e deritashme të marrë nga ata në shtetin hungarez, …

Lexo më shumë »

Kryq pasaportave, grekët ndalojnë shqiptarët në Kakavijë

Policia greke vazhdon të ndalojë shqiptarët të kalojnë në pikën doganore të Kakavijës. Gazetarja e Ora News Entiola Bundo udhëtoi sot paradite drejt Kakavijës dhe ka marrë dëshmitë e qytetarëve të cilët thonë se janë kthyer edhe pse dispononin garanci apo lekë mjaftueshëm. “I kanë kthyer pa i dhënë asnjë shpjegim duke vendosur dhe kryq në pasaportë” raporton gazetarja. Brenda 24 …

Lexo më shumë »

Italia arreston prishtinasin për propagandë xhihdadiste

Policia e Antiterrorit e qytetit të Breshas në Itali ka arrestuar në orët e para të mëngjesit të së enjtes shtetasin 24-vjeçar nga Kosova, Gafurr Dibrani, me akuzën e terrorizmit ndërkombëtar dhe përhapjes së propagandës xhihadiste. Dibrani akuzohet se ka nxitur edhe djalin e tij të vogël drejt veprave të terrorizmit. Ai është lindur në Prishtinë në vitin 1992 dhe …

Lexo më shumë »

Pranga çiftit shqiptar, banesën e kishin kthyer në supermarket droge

Operacioni “Origine” i Policisë së Riminit ka çuar sot në arrestimin e një çifti shqiptar; G,A 20 vjeçe e G.B 30 vjeç rezident në komunën e Coriano, në provincën e Riminit. Çifti shqiptarë furnizonte me drogë tregun ilegal të Ricciones e banesa tyre në qytezën e Corianos ishte kthyer në një supermarket të vërtetë droge. Hetimet e operacionit “Origine” kishin …

Lexo më shumë »

Vëllai i 3 vëllezërve Bytyqi të vrarë në Serbi, kërkon drejtësi

Njëri vëlla i tre shqiptarëve shtetas amerikanë të vrarë në Serbi gjatë luftimeve në Kosovë, ka akuzuar liderët serbë se po refuzojnë të sjellin para drejtësisë vrasësit pavarësisht zotimeve të vazhdueshme se do të bëjnë këtë gjë. Vëllezërit Bytyqi, Ylli, Mehmeti dhe Agroni, lanë biznesin e tyre të picave në Brooklyn, New York, për të luftuar përkrah shqiptarëve kundër sundimit …

Lexo më shumë »

Çamëria shpallet e pavarur në Hagë, përkrahet në Kosovë

Çamëria është shpallur e pavarur nga Këshilli gjithëpërfshirës i popullit çam dhe arvanitas në Hagë të Holandës. Këtë vendim e kanë përkrahur degët e shotatës “Çameria”, në Shqipëri dhe Kosovës. Degët e Shqipërisë janë mbledhur në Vlorë, kurse degët e Kosovës, si dhe përfaqësuesit nga Mali i Zi, Maqedonia dhe Lugina e Preshevës, janë mbledhur në fshatin Komoran të Drenasit. …

Lexo më shumë »

Tërmeti në Itali: MPJ vendos numra në dispozicion për qytetarët kosovarë

Pas tërmetit të fuqishëm që ndodhi gjatë orëve të hershme të mëngjesit të sotëm, në Norcia të Italisë, Ministria e Punëve të Jashtme dhe Ambasada e Kosovës në Romë po e përcjellin situatën dhe njëkohësisht janë solidarizuar me popullin dhe qeverinë italiane. Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj është solidarizuar me gjendjen e krijuar si pasojë e …

Lexo më shumë »

Banda shqiptare kryen 114 grabitje prej 200 mijë eurosh

Një grup shqiptarësh kanë kryer të paktën 114 grabitje brenda dy viteve me një vlerë totale 200 mijë euro. Operacioni i koduar “Selfie”, bëri të mundur zbulimin e një grupi kriminal, hetimet për të cilin kanë nisur në korrik të vitit 2015. Në pranga përfunduan ditët e fundit, shqiptarët Bedri Demaj, 31 vjeç dhe Armir Gjecaj, 26-vjeç, përgjegjës bashkë me …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co