Ballina / Shqipe (faqja 4)

Shqipe

45-vjeçarja shqiptare u përplas nga automjeti ndërsa kthehej nga puna

Kjo është 45-vjeçarja shqiptare që humbi jetën në aksidentin e rrugor të një nate më parë në komunën Ponsacco në provincën e Pizës. 45-vjeçarja, Diana Brahimi, me profesionin estetiste po kthehej si çdo mbrëmje në këmbë nga puna, kur është aksidentuar për vdekje nga një makinë e drejtuar nga një shtetas italian, 90 vjeçar. Mjaft i vështirë ka rezultuar dhe …

Lexo më shumë »

Flamuri shqiptar në kujtimin e sulmeve terroriste në Paris

Franca po shënon një vit që kur militantët nga i ashtuquajturit Shteti Islamik, vranë 130 njerëz me armë dhe bomba në sulmet rreth kryeqytetit francez, duke lënë të vdekur 90 njerëz. Presidenti Francois Hollande zbuloi pllaka përkujtimore për viktimat, shumica e të cilëve vdiqën në teatrin Bataclan. E te memoriali ku po vendosen lulet në kujtim të viktimave, është parë …

Lexo më shumë »

Kapen 480 kg marijuanë në Itali, arrestohet kamionisti shqiptar

Policia financiare e qytetit të Brindizit ka arrestuar shtetasin shqiptar Vezdhan Brahimaj 48 vjeç me origjinë nga Vlora e shtetasin italian Luka Sabetti, me akuzën e trafikut të drogës së tipit marijuanë. Në zotërim të tyre janë gjetur rreth 400 kg marijuanë. Një pjesë e saj e fshehur në banesën e italianit dhe pjesa tjetër në një automjet të tip …

Lexo më shumë »

Tani që Trump është president a do të pranohen më emigrantë shqiptarë në Amerike?

Deklaratat e Presidentit të sapo zgjedhur amerikan, Donald Trump gjatë fushatës dhe premtimet e tij për zgjedhësit për eliminimin e emigracionit kanë shkaktuar pak dilema për lotarinë amerikane. Një qytetar pyeti në facebook dhe konsulli i dha përgjigje Qytetarja: “Përshëndetje! Kisha një pyetje. Tani që Donald Trump është president i USA, a do të pranohen më emigrantë shqiptarë në Amerike, flas …

Lexo më shumë »

Gjermani, katër shqiptarë arrestohen për vjedhje

Një grup shqiptarësh që merreshin me grabitje janë arrestuar nga policia gjermane. Të paktën, 4 persona janë dërguar në qelitë e paraburgimit për vjedhjet e shumta në të kryera muajt e fundit në Heilbronn. Mediat gjermane shkruajnë se banda u zhvendos gjatë muajit shtator, ndërsa të gjithë hajdutët shqiptarë nga Kosova u arrestuan të shtunën e shkuar pas vjedhjes së një …

Lexo më shumë »

Hungari, shkatërrohet grupi nga Kosova i trafikimit të emigrantëve

Një ditë aksioni ishte e enjtja për “EUROPOL”-in dhe policinë hungareze, të cilat, të mbështetura nga Qendra Europiane për Mbrojtjen e Emigrantëve, kanë zbërthyer një grup kriminal të organizuar nga Kosova, të cilët ishin të përfshirë në trafikimin e emigrantëve. Me bashkëpunimin e autoriteteve kosovare, 6 persona përfunduan në pranga. Atyre iu sekuestruan granata dore, lëndë narkotike, telefona celularë, automjete …

Lexo më shumë »

Martin Shkreli mban premtimin pas fitores së Donald Trump

Nëse fitonte Donald Trump, do të publikonte “Once Upon a Time in Shaolin”. Është ky premtimi që shqiptari Martin Shkreli dha nëse Republikanët do të merrnin Shtëpinë e Bardhë. Kështu, shqiptari ka mbajtur premtimin dhe ka publikuar disa këngë të albumit Wu-Tang Clan, që bleu vitin e kaluar për 2 milionë dollarë. Shkreli fitoi ankandin për blerjen e albumit të …

Lexo më shumë »

Mal i Zi – Opozita për Kryeministër shqiptarin, Dritan Abazoviç

Nënkryetari i URA, Dritan Abazoviç, në emër të tërë opozitës malazeze, do të shkojë në takimin e nesërm me Presidentin e Malit të Zi, Filip Vujanoviç, në lidhje me emërimin e kandidatit për qeverinë e re. Siç paralajmërohet, Abazoviç do të kërkojë nga Vujnoviç që mandatin për formimin e qeverisë së re të ja besojë përfaqësuesit të opozitës. Vujanoviç nesër …

Lexo më shumë »

Zyrtare: Humb edhe Suzana Shkreli

Kandidatja me origjinë shqiptare, Suzana Shkreli ka humbur zgjedhjet për të siguruar një ulëse në Kongresin amerikan. Ajo humbi përballë republikanit, Mike Bishop i cili mori 57 % të votave në qarkun 8 të Michiganit. Suzana Shkreli mori 38 % të votave, duke e humbur garën, megjithëse gjatë fushatës ajo mori përkrahje të fuqishme edhe nga presidenti amerikan, Barack Obama. Prej …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co