Ballina / Shqipe (faqja 30)

Shqipe

Mërgata e Pejës në Gjermani, mbledhë fonde për Gani Kollçakun

Gani Kollçaku nga Peja rreth 70 vjeçar tash e sa vjet jeton në kushte të mjerueshme bashkë me dy djemtë e tij, në një gjysmë shtëpie e cila rrezikon t’i zë çdo ditë. I shtyrë në moshë dhe i sëmurë nga diabeti, Gani Kollçakut kohë më parë i është amputuar edhe njëra këmbë. Pa kushtet elementare për jetesë, i harruar …

Lexo më shumë »

“The Telegraph”: Zbuloni rivierën shqiptare

Foto të një bregdeti të mrekullueshëm mesdhetar, plazhe mahnitëse dhe limane që të lënë pa frymë, kështu nis një artikull në gazetën britanike “Telegraph”. Artikulli titullohet: “Zbuloni rivierën shqiptare për veten tuaj”! Gazeta britanike sjell në vëmendje Butrintin, Lagunën e Karavastasë, plazhin e  Dhërmiut, Bunecin, Borshin etj. “Butrinti është i rrethuar nga një lagunë në brendësi si dhe ngushticat me …

Lexo më shumë »

Ekstradohet nga Milano 35-vjeçari shqiptar

Një 35-vjeçar është ekstraduar nga Italia drejt vendit tonë pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar “Interpol Tirana ekstradoi nga Milano/Itali, drejt vendit tonë,  Arjan Marfani  35 vjeç, lindur në Lezhë pasi gjykata e Rrethit Gjyqësor Lezhë, me vendimin nr. 410, datë 11.08.2014, ka caktuar masa e sigurimit personal “Arrest në burg“, për kryerjen e veprën penale të “Kanosjes“ kryer në bashkëpunim, …

Lexo më shumë »

Fitoi Shqiptaria! Europiani kuqezi, nga lojtarët tek tifozët

Pas dy ditësh pritjeje kombëtarja e Shqipërisë u eliminua në fazën e grupeve të Euro2016. Tek shumë prej nesh është ende shija e hidhur e këtyre 48 orëve, kur ndeshje pas ndeshjeje, dhe siç ndodhi në Hungari-Portugali, edhe gol pas goli, pamë sesi u venit shpresa jonë për kualifikim. Sot janë shumë ata që ndjejnë keqardhje përse Gashi nuk shënoi …

Lexo më shumë »

Arrestohet për pedofili ushtari i FSK-së në SHBA

Zyrtarë të Ministrisë së Forcës së Sigurisë kanë konfirmuar se një pjesëtar i kësaj force është arrestuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me dyshimin për abuzim seksual me një të mitur. Zëdhënësi i FSK-së, Ibrahim Shala, tha se togeri Ismajl Sekiraqa, që ndodhej në trajnim në SHBA, është arrestuar për veprën e abuzimit seksual. “Mund të konfirmoj se është …

Lexo më shumë »

Kualifikimi? Ka ende shpresë, sytë tek 2 grupet e fundit

Kombëtarja shqiptare dhe tifozët kuqezi tashmë i kanë sytë nga ndeshjet e fundit në grupet E dhe F edhe pse shanset tona janë minimizuar në maksimum. Gjermania e Lëv nuk i shërbeu aspak përfaqësueses tonë pasi nuk arriti të shënojë 4 gola në portën kundërshtare. Përveç kësaj fitorja e Turqisë 2-0, e kualifikoi Irlandën e Veriut dhe e futi në …

Lexo më shumë »

Zbulohet laboratori i drogës, dy shqiptarë në pranga në Palermo

Policia italiane në Palermo ka vënë në pranga dy shqiptarë, të cilët në periferi të qytetit kishin ndërtuar një laborator për kultivimin e marijuanës. Në prangat e policisë kanë rënë shtetasit me iniciale M.B, 48 vjeç dhe djali i tij S.B, 26 vjeç. Policia bën me dije se këta shtetas ishin rezidentë në rrethinat e Palermos dhe pronarë të vendit ku …

Lexo më shumë »

Tentuan të vjedhin argjendarinë, në pranga një shqiptar dhe një rumun

Policia italiane në Romë, ka arrestuar në flagrancë një shqiptar dhe një rumun teksa tentonin të vidhnin një argjendari në rrugën  “Acqua Bullicante”. Të arrestuarit janë shtetasit Andi Mera 21 vjeç dhe Bogdan Mainescu 26  vjeç. Ndërsa në televizion shfaqej ndeshja Rumani–Shqipëri për “Euro 2016”, dy të rinjtë hapnin një vrimë në mur, për të grabitur një argjendari. Ata kanë …

Lexo më shumë »

Zhgënjimi nga dashuria, shqiptari i vë flakën vetes në një plazh të Greqisë

Një ngjarje tronditëse ka ndodhur në një plazh të Greqisë, ku një shqiptar i ka vënë zjarrin vetes. Të shtunën pasdite në afërsi të plazhit Silelianou të Lefkada, një shqiptar i ka vënë zjarrin vetes. Nga të dhënat paraprake mësohet se i dëmtuari rreth moshës 40- vjeçare, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, është mënjanuar në një rrugicë …

Lexo më shumë »

Gjermani: 7 të lënduar pas zënkës mes shqiptarëve dhe maqedonasve

7 të lënduar pas zënkës mes shqiptarëve dhe maqedonasve në qendrën e strehimit në Rosswein të Gjermanisë Mbrëmjen e së dielës, në qendrën e strehimit në Rosswein të Gjermanisë, janë zënë mes vete rreth 20 shtetas maqedonas, shqiptarë dhe sirianë, duke përdorur shufra metalike. Zënka ka ndodhur pas debatit në mes të një shtetasi maqedonas dhe një shqiptari. Shtetasi maqedonas …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co