Ballina / Shqipe (faqja 3)

Shqipe

Arrestohet në Greqi shqiptari i akuzuar për dy vrasje

Një 52-vjeçar shqiptar është arrestuar në Greqi me akuzën e vrasjes. Mediat greke shkruajnë se i arrestuari akuzohet për vrasjen e dy bashkëatdhetarëve të tij në Shqipëri në vitin 2000. 52-vjeçari shqiptar, i cili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet shqiptare, u arrestua sot në Messinia nga policia e Kalamatës. Nuk bëhet i ditur identiteti i shqiptarit, por mbi …

Lexo më shumë »

Tre serbë dënohen për vrasjen e Enver Hadrit

Familja Hadri ka njoftuar se vrasësit serbë të ish-aktivistit Enver Hadri, janë shpallur fajtorë nga Gjykata Penale e Brukselit në Belgjikë. “Ne, familja e Enver Hadrid, në cilësinë e palës civile në këtë dosje penale, kemi nderin dhe kënaqësinë të informojmë opinionin shqiptar se pas përpjekjes shumëvjeçare dhe me ndihmën e pakursyer të avokatëve tanë, sidomos të Zotit Christop Marehand, …

Lexo më shumë »

Kokainë në aksin Durrës-Ankona; 5 të arrestuar

Porti i Ankonës ka qenë në qendër të një trafiku kokaine me prejardhje nga Shqipëria. Një kanal i rëndësishëm i furnizimit me drogë, me vlerë 70 mijë euro në muaj, është neutralizuar nga karabinierët. Ushtarakët e vendit fqinj kanë arrestuar 5 persona dhe kanë sekuestruar 500 gramë kokainë të pastër në formë kristalesh, që do të shpërndahej në tregjet e …

Lexo më shumë »

Hynë për herë të tretë ilegalisht në Gjermani, kapet çifti shqiptar

Një çift shqiptar janë kapur nga policia në Gjermani, pasi donin të hynin në atë shtet pa autorizim. Kjo ishte hera e tretë brenda këtij viti që çifti kërkonte të kalonte kufirin gjerman. Pas kontrollit rutinë të bërë nga policia në autobusin e udhëtarëve të ardhur nga Shqipëria, ato u ndalën në vendkalimin kufitar në Bad Reichenhall, shkruan BGLand24.de Vula …

Lexo më shumë »

Greqi, gjendet i pajetë një shqiptar

Trupi i pajetë i një mashkulli shqiptar është gjetur nga policia greke në Janinë. Mediat e vendit fqinj raportojnë se shqiptari ka në trup plagë të shkaktuara nga armë zjarri. Trupi është gjetur në një zonë pranë kufirit Greqi-Shqipëri pas sinjalizimeve nga banorët në fshatin Kiparisia. Viktima dyshohet se është rreth 40 vjeç dhe është dërguar në morg për ekspertizën e …

Lexo më shumë »

Në Zvicër tubim për Astrit Deharin

Nesër, më 20 nëntor 2016, në Ostermundigen, afër Bernës, në ora 18, mbahet tubim me bashkatdhetarë për Astrit Deharin. Në tubim do të flitet për jetën dhe veprën e Astritit si dhe do të kërkohet drejtësi për vdekjen e tij në Burgun e Prizrenit. Në tubim pritet të marrin pjesë bashkatdhetarë nga Bernë me rrethinë dhe qytetet tjera të Zvicrës. …

Lexo më shumë »

PDIU: Dënimi i shoferëve nga Greqia veprim absurd. Reciprocitet

PDIU e quan dënim “absurd, burracak, të padrejtë” atë të njoftuar për dy shoferët shqiptarë që kishin një ngarkesë me abetare për fëmijët e komunitetit shqiptar në Greqi. Mediat greke njoftuan dje se Altin Tafa dhe Agim Asllani u dënuan me nga 30 muaj burg nga Gjykata e Janinës. PDIU thote: “Ky akt burracak ngjan si përpjekje e drejtuesve të cirkut politik në Greqi, …

Lexo më shumë »

Dërgonin libra shqip, Greqia dënon me 30 muaj burg dy shoferët e MPJ

Gjykata e Janinës në Greqi ka shpallur fajtorë dy shoferët e Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, të cilët u kapën duke transportuar libra shkollrë në Greqi. Altin Tafa dhe Agim Asllani u dënuan me nga 30 muaj burg. Dy soferët u shpallën fajtorë për akuzën  e tentativës për futjen e materialeve propagandistike në Greqi. Tafa dhe Asllani u arrestuan mesditën …

Lexo më shumë »

Policia zvicerane zbulon bandën kosovare, dyshime për 40 vjedhje

Në përgjithësi autorët kanë plaçkitur prona deri në 30 mijë euro, kurse dëmi është vlerësuar rreth 65 mijë. Pas një hetimi më se tre muaj, grupi hetimor ka shpjeguar se bëhet fjalë për 40 vepra të kryera Policia gjermane pas një hetimi të gjatë ka zbuluar autorët e shumë vjedhjeve të kryera. Mësohet se pas këtyre vjedhjeve qëndrojnë katër shqiptarë …

Lexo më shumë »

Dy orë ndjekje, policia italiane neutralizon në lumë 3 shqiptarë

Në ndjekjen e vazhdueshme të policisë në kufirin midis Prodenone-s dhe Veneto-s, pas një ndjekje që të lë pafrymë me Audi A6, kanë përfunduar në pranga rreth orës 20:00 të mbrëmjes së djeshme. Tre të rinjtë me origjinë shqiptare u ndoqën nga policia teksa qarkullonin me shpejtësi të lartë, ndërsa ishte një lëvizje e shpejtë e forcave të rendit duke …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co