Ballina / Shqipe (faqja 2)

Shqipe

Trafikonin 20 emigrantë në javë nga Shqipëria në Britani

Këta shtetas në bashkëpunim me njëri tjetrin gjatë periudhës së viteve 2012-2013 që kanë qenë në detyrë, në bashkëpunim me njeri tjetrin i kanë shkaktuar shtetit një dëm prej 209 milion lekë si rezultat i ankandeve publike të kryera në atë periudhë ku kanë favorizuar firmën e shtetasit T.B. Për këta shtetas Gjykata e Rrethit Gjyqësor Fier ka caktuar masën …

Lexo më shumë »

“Ditët e Kulturës Shqiptare” nisin edhe në Londër

Ministria e Diasporës, në bashkëpunim me Ambasadën e Republikës së Kosovës në Londër, ka hapur zyrtarisht programin “Ditët e Kulturës Shqiptare” në Londër. Ministri i Diasporës, Valon Murati, bashkë me ambasadorin Lirim Greiçevci, ka pritur mysafirë dhe personalitete në Ambasadën e Kosovës në Londër për të hapur zyrtarisht këtë aktivitet. Murati ia dorëzoi zyrtarisht çmimin për kontribut të veçantë për …

Lexo më shumë »

Dy mln euro kokainë në vilën e braktisur në varreza, pranga shqiptarëve

Shtatë kg kokainë e fshehur në një garazh është sekuestruar nga policia italiane. Lënda narkotike do t’i bënte milionerë shitësit me pakicë. Nga shitja e saj në treg, raporton policia italiane, përfitimet me gjasë do të ishin rreth 2 milionë euro. Droga ishte e ndarë në 6 pako me peshë 1 kg e 154 gram secili, me peshë totale 7 …

Lexo më shumë »

Mbyti me qese plastike të ëmën e pronarit, arrestohet 29-vjeçari shqiptar në Bari

Një 29 vjeçar shqiptar është arrestuar sot nga policia italiane me akuzën e vrasjes me qëllim të shtetases italiane Rosa Maria Radicci, 71 vjeç. Ngjarja ka ndodhur natën e 13 nëntorit në vilën e viktimës në komunën Palese në provincën e Barit. Sipas policisë italiane vrasja është kryer për motive personale, pasi 29 vjecari shqiptar ka punuar për disa kohë …

Lexo më shumë »

Itali – Vrasja e nënës shqiptare me fëmijët, dënohet ish-kryebashkiakja e Xhenovas

Ish-kryetarja e Bashkisë së Xhenovas në Itali, Marta Vincenzi është dënuar me 5 vite burg për përmbytjet që ndodhën në qytetin që drejtonte më 4 nëntor të vitit 2011. Në atë kohë u vranë 6 njerëz, tre prej të cilëve me origjinë shqiptare. Gjyqtarja e shpalli fajtore kryebashkiaken për disa vepra penale, si vrasje e shumëfishtë, fajtore e fatkeqësisë, etj. …

Lexo më shumë »

Preshevarët sfidojnë pushtetin serb me flamuj e veshje kombëtare (Foto)

Në Preshevë në këto momente është duke u festuar Dita e Flamurit me këngë e vallë, flamuj dhe veshje kombëtare. Flamuri është vendosur edhe në ndërtesën e komunës së Preshevës Shqiptarët e Luginës së Preshevës pavarësisht paralajmërimeve të qeverisë serbe kanë sfiduar Beogradin i cili pak ditë para Festës Kombëtare dënoi të gjitha ato subjekte që vendosën flamurin kombëtar vitin …

Lexo më shumë »

Shqiptarët sot festojnë Ditën e Flamurit

Shqiptarët në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni e vende të tjera në Ballkan dhe në botë, sot e festojnë Ditën e Flamurit. Kjo ditë shënohet për nder të 28 Nëntorit 1912, kur në Vlorë është shpallur Deklarata e Pavarësisë së Shqipërisë. Në Shqipëri dhe në Kosovë janë paralajmëruar manifestime të ndryshme. Aktualisht, Shqipëria në këtë ditë të rëndësishme të historisë së saj, …

Lexo më shumë »

Arrestimi i 19 personave shkatërron bandën 8 milionëshe shqiptaro-boshnjake të drogës

Methamphetamine, kokainë dhe marijuanë me vlerë 8 milionë euro është sekuestruar dhe 19 persona janë vënë në pranga, në kuadër të një hetimi të përbashkët mes autoriteteve gjermane, atyre çeke dhe austriake. Të tre shtetet kanë bashkëpunuar për nëntë muaj për të shkatërruar një bandë boshnjako-shqiptare, që merrej me prodhimin e drogës së llojit methamphetamine, si dhe të llojeve të …

Lexo më shumë »

Tuzi përfundimisht bëhet komunë

Hyrja e koalicionit shqiptar “Shqiptarët e vendosur” në kabinetin e mandatarit për formimin e qeverisë së re të Malit të Zi, është përmbyllur me marrëveshjen që Tuzi vitin e ardhshëm ta merr statusin e komunës. Sipas mediave serbe dhe malazeze, e gjithë kjo do të përmbyllet në sesionin pranveror të Kuvendit të Malit të Zi, kështu që Ligji për vetëqeverisje …

Lexo më shumë »

Thërrasin drejtësi për Astritin, kërkojnë rrëzimin e Qeverisë

Disa qytetarë sot u mbledhën para Ambasadës së Kosovës, në Stockholm të Suedisë, me kërkesën e njëjtë që po organizohen tubime nëpër shumë qytete të Kosovës. Në këto protesta është kërkuar rrëzimi i Qeverisë. Ata kërkuan drejtësi për Astritin, aktivistin e Vetëvendosjes, 26 vjeçarin që vdiq në Qendrën e Paraburgimit në Prizren. Sot gjatë ditës, tubim me kërkesën “Drejtësi për Astritin” …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co