Ballina / Shqipe (faqja 10)

Shqipe

Associated Press shkruan për taksistin shqiptar të fiksuar pas Trump (FOTO)

Mediat e huaja, Associated Press , Daily Mail por dhe Fox News i kanë kushtuar një artikull taksistit shqiptar Uljan Kolgjegja për stilin e tij të çuditshëm, të pa parë ndonjëherë në taksistë të tjerë. Kolgjegja tha për mediat e huaja se tani mbante foton e kandidatit për president në SHBA, Donlad Trump pasi e kishte ndihmuar në biznesin e tij. “Vendosa ta …

Lexo më shumë »

“Jam i ISIS e do ju vras të gjithëve!” Arrestohet 21 vjeçari shqiptar

Policia italiane e qytetit të Riminit ka arrestuar një 21 vjeçar shqiptar rezident në këtë provincë me akuzën e popagandës së ISIS e rezistencë ndaj forcave të rendit. 21-vjeçari shqiptar është ndaluar në banesën e një miku të tij, i cili ishte në kushtet e një arresti shtëpiak. Kërkesës së forcave italiane të rendit për t’i kontrolluar dokumentet, 21-vjeçari shqiptar …

Lexo më shumë »

Nishani me diasporën në SHBA: Vlerëson disa personalitete

Presidenti Bujar Nishani gjatë vizitës së tij në SHBA, takoi edhe përfaqësues të diasporës shqiptare në Manhatan, për të cilët shprehu kënaqësinë dhe vlerësimin e tij për atdhedashurinë dhe vullnetin e tyre për të ruajtur ndër breza identitetin dhe frymën kombëtare shqiptare. Nishani: Ky vlerësim është për ju që jeni sonte në këtë sallë, për qindra mijëra shqiptarët kudo në …

Lexo më shumë »

Ja çfarë tha Ardit Ferizi, hakeri kosovar që u dënua në SHBA për terrorizëm

“Ndjehem jashtëzakonisht keq për ata që kam bërë”, ka thënë hakeri kosovar, Ardit Ferizi, që i siguroi të dhëna ISIS-it për mbi 1000 punonjës të ushtrisë e qeverisë amerikan. The Bulletin duke cituar Associated Press ka shkruar një artikull duke përshkruar situatën brenda sallës së gjyqit ku Ferizi mori dënimin prej 20 vjetëve burgim në Aleksandri të Virgjinjas në Shtetet …

Lexo më shumë »

Ambasada austriake promovon dhe zhvillon turizmin malor shqiptar

“U ngjitëm në malin e Korabit, majën më të lartë shqiptare dhe askush nuk na priti edhe pse ishte një ditë e bukur me diell.Kuptova që mungon një investim konkret sado modest në zhvillimin e Turizmit malor në Shqipëri” Përvoja personale e ambasadorit austriak në Shqipëri Johan Sattler u bë shtysa kryesore që ai vetë të iniciojë një marrëveshje me …

Lexo më shumë »

Zbardhet ekspertiza për vdekjen e shqiptarit në Greqi: Nga mjeti i fortë

Zbardhet ekspertiza mjeko-ligjore për vdekjen e shqiptarit Pëllumb Marnikolla. Sipas ekspertizës, në trupin e të ndjerit ka thyerje të kockave, të kockave të kafkës dhe shembjes së rëndë të trupit. Ekspertiza ka zbuluar se ai kishte plagë në kokë dhe hematoma. Sipas ekspertizës, atij i janë shkaktuar dëmtime me mjet të fortë dhe jo të mprehtë. “Shkaku i vdekjes, konfuzioni …

Lexo më shumë »

Sot merret vendimi për hakerin kosovar Ardit Ferizi

Hakeri kosovar Ardit Ferizi, i cili dyshohet se i kishte ndihmuar grupit terrorist ISIS duke iu siguruar emrat e më shumë se 1.000 punëtorëve të qeverisë dhe ushtarëve amerikanë si objektiva të mundshëm, mund të dënohet deri në 25 vjet burgim. 25-vjeçari i lindur në Kosovë, ishte arrestuar vitin e kaluar në Malajzi dhe të premten pritet që t’i caktohet …

Lexo më shumë »

Bie numri numri i azilkërkuesve shqiptarë në Evropë

Numri i shqiptarëve që kanë aplikuar për azil në një prej vendeve të Bashkimit Evropian ka rënë me 11, 700 të tillë në tremujorin e dytë të vitit, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Në përqindje, rënia fiksohet pranë 65 %. Por, sipas raportit të publikuar të enjten nga EUROSTAT, në krahasim me tremujorin e …

Lexo më shumë »

Djaloshi shqiptar i drejton letër Barak Obamës, ja çfarë i thotë ai

Një djalosh 6-vjeçar nga SHBA, në letrën drejtuar Obamës i ofron një vend në familjen e tij refugjatëve sirianë. Aleksi nga Nju Jork, me prindër shqiptarë, e shkruajti letrën pasi pa fotografinë e përgjakur të Omran Daqnesh. Obama tha se letra “ishte nga një fëmijë , i cili nuk kishte mësuar ende të ishte cinik ose dyshues”. “I nderuar President Obama, …

Lexo më shumë »

Të burgosurit shqiptarë luftë me shkopinj e stola ndaj atyre latinë

Dy grupe të burgosurish janë përleshur midis tyre me shkopinj gome, stola dhe mjete të tjera të forta. Ngjarja ka ndodhur në burgun Regina Caeli në Itali, ku të paktën 15 të burgosur janë përleshur midis tyre. Dhjetë prej të burgosurve janë shqiptarë, ndërsa 5 të tjerë janë nga Amerika Latine. Mediat italiane shkruajnë se shqiptarët ishin të përgatitur për …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co