Ballina / Opi / Int (faqja 5)

Opi / Int

Mjerë erotizmi shqiptar!

Prej kohësh kam theksuar me gojë e me shkrim – këtë e them jo për lavdi personale, por për t’i qëndruar besnik së vërtetës objektive – se populli shqiptar ende është njëri prej popujve më erotikë të kontinentit evropian, në mos të rruzullit tokësor. Përveç kësaj, në kuadrin e lëvizjeve mërgimtare të popullsive në këtë fillimshekull të trazuar dhe, veçanërisht, …

Lexo më shumë »

Media dhe prodhimi i njerëzve të fjetur

Sociologët e kanë ditur prej kohësh që shumica prej nesh janë goxha të mirë. Punojmë mirë në grup dhe kujdesemi për njëri-tjetrin. Përgjithësisht themi të vërtetën, kujdesemi për të vegjlit dhe të moshuarit. Në thelb, jemi pozitivë dhe zemërgjerë. Shpirti i gjerë ndihmon për të shpjeguar pse jemi kaq të suksesshëm si specie dhe pse sot jemi shtatë miliardë njerëz. …

Lexo më shumë »

“CIA vrau në Shqipëri mbi njëmijë persona – në operacionet 1948-1956”

Intervista e Irakli Koçollarit, ish-kryetar i SHIK-ut për emisionin “Debati në Channel One”. Studimi i ish-kreut të SHIK: “Përse dështoi shërbimi sekret amerikan gjatë Luftës së Ftohtë në vendin tonë. CIA vrau në Shqipëri mbi 1 mijë persona në operacionet 1948-1956″. Intervista Zoti Koçollari, më ndjeni të them se teoria juaj se shërbimet sekrete të huaja në Shqipëri kanë dështuar …

Lexo më shumë »

Ja si na vjedhin përditë!

Shqipëria është vendi i 4 më i varfër i Europës. Ajo lë pas vetëm Moldavinë, Kosovën dhe Ukraninën e rrënuar nga konflikti me Rusinë. Të paktën këto janë statistikat nëse i referohesh disa prej institucioneve financiare botërore. Por shqiptarët paguajnë sot cmimet më të larta në Europë dhe ndër më të lartat në bote për biletat e udhëtimit me avion. …

Lexo më shumë »

Çollaku: Nëse ne dështojmë nuk kemi të drejtë ta fajësojmë BE-në

Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku, i tha Radios Evropa e Lirë se vendimi i Komitetit LIBE i hap rrugën Kosovës për liberalizimin e vizave, me kushtin e përmbushjes së standardit të ratifikimit të marrëveshjes me Malin e Zi. Ai tha se edhe liberalizimi i vizave edhe Demarkacioni janë interes nacional i Kosovës dhe spektri politik në vend “në mënyrë …

Lexo më shumë »

Zhbërja e politikës

Ne sot realisht, në Kosovë, jemi pa politikë të mirëfilltë, sepse politika, mbi të gjitha është institucion apo mekanizëm vendimmarrës, është burim i stabilitetit, është busollë orientimi e një shoqërie. Ngjarjet në politikën kosovare tash e njëzet muaj, kanë marrë një kahje të tillë, saqë mund të konstatohet, me një siguri të madhe, që kjo politikë, nuk mund dot të …

Lexo më shumë »

Haradinaj: Pozita nuk i ka numrat për ta votuar Demarkacionin

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) më 1 shtator do të jetë në Kuvend në ditën kur pritet të ratifikohen marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi. Përderisa VV ka thirrur protestë, Daut Haradinaj, deputet i AAK’së në një intervistë për “Lajmi.net” ka thënë se partia e tij nuk do të marr pjesë në protestën e thirrur nga VV. Sipas …

Lexo më shumë »

Rruga e Kombit/ Edi Rama në kurthin e Vuçiçit

Shumë pluhur u ngrit në publik rreth takimit të pritshëm të dy kryeministrave Rama dhe Vuçiç në Nish. Zhurma u shkaktua në Beograd sepse zyrtarët serbë plasuan disa herë lajmin se në takim do të ketë edhe “zyrtarë të lartë” të paemër nga Kosova. Derisa mediat merren me spekulime për qëllimet dhe formatin e këtij takimi, gati pavërejtshëm po kalon një …

Lexo më shumë »

Sëmundja e gjedhit, Ferro: Javën tjetër nisin lehtësirat

Ministria e Bujqësisë do të lehtësojë masat ekstreme të marra pas përhapjes së sëmundjes së gjedhit, siç njihet ndryshe “dermatoza nodulare” Edi Ferro, drejtor i Veterinarisë pranë ministrisë së Bujqësisë, zbuloi në Ora Neës se javën që vjen pritet të vendoset lejimi i therjes së gjedhëve të fermave. Por do të mbetet në fuqi urdhëri për tregjet e kafshëve të …

Lexo më shumë »

Lumezi: Së shpejti aktvendim për hetime rreth përgjimeve

Lufta kundër korrupsionit nuk mund të zhvillohet vetëm nga një institucion, ka thënë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi. Sundimi i ligjit, ka nënvizuar Lumezi, duhet të realizohet përmes të gjitha institucioneve legjislative, ekzekutive dhe gjyqësore. Ndërkaq, duke u ndërlidhur me rastin e përgjimeve të bisedave telefonike të zyrtarëve në funksione publike, njohur …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co