Ballina / Opi / Int (faqja 3)

Opi / Int

Thaçi: Pa Shqipërinë nuk do ta gëzonim pavarësinë

Hashim Thaçi e ka kaluar disa herë kufirin Kosovë-Shqipëri për të mbërritur në Tiranë. Dikur me kureshtje, më pas i detyruar dhe më vonë me një protokoll të mirëfilltë. Kur mbërriti këtë fillimtetori në selinë e Presidentit të Republikës së Shqipërisë, për herë të parë me statusin e Kreut të Shtetit të Kosovës, 48-vjeçari nga Buroja e Skënderajt i ka …

Lexo më shumë »

Ben Blushi letër të hapur socialistëve të ricikluar: Kam vendosur të largohem përfundimisht

Nuk është çudi që të gjithë ata që votuan për të nxjerrë zgjedhjet jashtë Partisë Socialiste, votuan për të futur mbetjet në Shqipëri. Pak a shumë janë të njëjtit njerëz dhe kushdo që ka pritur që ata të sillen ndryshe ka menduar shumë mirë, për njerëz që prej kohësh bëjnë shumë keq. Unë nuk kam më shpresë tek ata, qysh …

Lexo më shumë »

Limaj: Koalicioni qeverisës arrogant, ka thelluar krizën politike

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, konsideron se çështja e demarkacionit me Malin e Zi duhet të kthehet në pikën zero. Limaj në një intervistë për Radio Evropa e Lirë fajëson Qeverinë duke thënë se e ka future vendin në krizë të panevojshme. Ka më gjatë se një vit që kur kanë nisur debatet dhe mospajtimet në lidhje me …

Lexo më shumë »

Kokëdhima: Dëshpëruese që Shqipëria nuk ka një strategji për kanabisin

Politikani dhe botuesi Koço Kokëdhima u shpreh se është dëshpëruese që Shqipëria nuk ka ende një strategji dhe vizion për ekonominë e kanabisit dhe të ardhmen e kësaj ekonomie ilegale. Duke iu rikthyer propozimit të gati dy viteve më parë kur kërkoi në Kuvend legalizimin e kanabisit mjekësor dhe rishikimin e Kodit Penal për dënimin e përdoruesve, në një intervistë …

Lexo më shumë »

Janë 107 mijë të zhvendosur brenda dhe jashtë Kosovës që presin ri-integrimin

Bazuar në të dhënat që disponon Komisariati i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatë – UNHCR, në Kosovë aktualisht ka 16.713 persona të zhvendosur. Kurse jashtë Kosovës, llogaritet se ka rreth 107 mijë të zhvendosur. Prej tyre, 88 mijë janë në Serbi, mbi 1.400 në Mal të Zi dhe rreth 617 persona në Maqedoni. Në një intervistë për Radion …

Lexo më shumë »

Khankan: Profeti i ka lejuar gratë të udhëheqin namazin

Sherin Khankan është aktiviste për çështjet mylimane në Danimarkë. Ajo ka lindur nga një nënë finlandeze dhe baba sirian. Khankan është imame në një xhami në Kopenhagë. Deri më tash, adresa e kësaj xhamie nuk është zbuluar nga frika e provokimeve. Në një bisedë me Shërbimin e Gjeorgjisë të Radios Evropa e Lirë, ajo flet për përvojën e saj si …

Lexo më shumë »

Mësimi gjithëditor, një ‘burg’ për fëmijët

Ishte një djalosh ambicioz. Tip i mbyllur, mendjemprehtë e që dallohej me mënyrën e të folurit me “maje” të gjuhës. Ishte ky një ish-kolegu im i studimeve që papritmas mungoi disa javë në fakultet. Një ditë pranvere u rikthye në mësonjëtoren e fakultetit. E përshëndetëm të gjithë. Më rastisi të ulesha afër tij në një ligjëratë dhe para se të …

Lexo më shumë »

Historia e vërtetë e importit të plehrave në Shqipëri…

Votuesit janë budallenj! Këta njerez nuk meritojnë as t’ju thuash të vërtetën! Shqiptarët i gënjën dhe manipulon kollaj. Këto janë padyshim tre postulatet mbi të cilët është ngritur ligji për importin e mbetjeve të riciklueshme, ose ligji i importit të plehrave sic jemi mësuar ta quajmë rëndom. Vështirë që një rast tjetër të ilustrojë më mirë se sa ky papërgjegjshmërinë e politikës në …

Lexo më shumë »

Intervistë me Albin Kurtin (VIDEO)

Albin Kurti mendon se SHBA-të kanë të drejtë kur thonë se Kosova duhet të ketë kufi të demarkuar me Malin e Zi, mirëpo, sipas tij, hollësitë e marrëveshjes janë punë e shtetit të Kosovës dhe popullit të saj. Megjithatë, siç thotë ai, edhe SHBA-të bëjnë gabime. Zyrtarë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë pasur të drejtë kur thonë se …

Lexo më shumë »

Dyshimet mbi homoseksualitetin e Enver Hoxhës

Peter Morgan, studiuesi i njohur anglez, flet hapur në studimin e tij mbi veprën e Kadaresë, mbi dyshimet dhe thashethemet e viteve më parë mbi homoseksualitetin e ish diktatorit Hoxha. Ai thotë se vetë shkrimtari Ismail Kadare dyshonte për homoseksualitetin e tij. Teksa flet mbi qëndrimet që Enver Hoxha mbajti me Kosovën ai shkruan se “Gjithsesi, dyshimi i Kadaresë mbi …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co