Ballina / Opi / Int (faqja 22)

Opi / Int

Rama i përgjigjet ekstremistit Italian

11061311_10153159835596523_4566319008029134686_n-633x380 (1)

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka dhënë një interviste për gazetën italiane l’Unita, kur prek çështje te ndryshme ne Ballkan, marrëdhëniet Shqipëri-Itali, si dhe historinë e emigranteve shqiptare ne vendin fqinj. Ai nuk la pa “thumbuar” politikanet ekstremiste italiane, qe shpeshherë janë kundër emigranteve. Në Itali këto ditë, emigracioni është në qendër të debatit. Partia e Mateo Salvinit, Lega Nord, …

Lexo më shumë »

Një shoqëri që shet votën dhe notën….

“Vota është arma me të cilën njerëzit e thjeshtë kanë në dorë të ndëshkojnë udhëheqësit, pushtetin e tyre, nëse ai nuk ka punuar mirë. Ndërsa arsimi është palca e kolonës vertebrore të tërë shoqërisë. Nuk mund të shpikë më askush përkufizime për rëndësinë e shkollës, por ne duhet të vëmë kujën sërish për degradimin e saj”. Dje në Gjykatën e …

Lexo më shumë »

Egërsia, si fat dhe varr i turizmit shqiptar

mero baze

Ka një reagim folklorik ndaj masakrës së ndodhur në Dukagjin ndaj dy turistëve çekë. Një furtunë popullore që kujton dhe rikujton besën, mikpritjen, traditën, Rozafën etj. Masakra, e cila nuk është e para, po përsërit një problem real që ka Shqipëria jourbane dhe një kontradiktë mes përpjekjes për të shfrytëzuar virgjërinë e prapambetjes për turizëm dhe fuqinë tonë urbane, për …

Lexo më shumë »

Shkelzen Maliqi: Përmirësimi i raporteve Shqipëri-Serbi bosht i stabilitetit të rajonit

z1_8257

​Këshilltari politik i kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, Shkëlzen Maliqi, në një intervistë për “Shekullin” ka komentuar atë çfarë prodhoi takimi i kryeministrit shqiptar me atë serb. Z. Maliqi, vizita e kryeministrit serb në Tiranë ishte një përpjekje për t’u pajtuar pas acarimit të marrëdhënieve në Beograd apo erdhi natyrshëm dhe tashmë dy vendet janë futur në udhën e duhur, …

Lexo më shumë »

Me shkrim kundër kalbëzimit

05_06_11_27816_halil_matoshi_1

Libri i Veton Surroit “Ambasadori i Melkizedekut” nis aty ku ishte mbyllur libri paraprak i këtij autori, “Këmbët e gjarprit”, dhe përfundon aty ku do të nisë inercia, besimi se një ditë në vendet tona do të arrijë ambasadori i Melkizedekut dhe çdo gjë do të jetë OK… Një libër alarm kundër vdirjes, sëmundjes që e ka kapluar shoqërinë kosovare …

Lexo më shumë »

Zemërimi i shenjtë i Dragolub Todoroviqit

14_02_13_14209_enveri_1

Në kujtim të një avokati që mbrojti viktimat shqiptare të agresionit serb, goditi me mprehtësi nacionalizmin serbomadh dhe ishte shembull i tolerancës në Ballkanin e helmuar nga racizmi dhe primitivizmi Dragolub Todoroviqi hynte në kafenenë “Galerija” në Beograd si një stuhi e papritur. Nuk humbte kohë për të përshëndetur miqtë e tij, me të cilët takohej çdo ditë në orën …

Lexo më shumë »

Kosova e milionerëve me borxhe shumë

06_11_13_79466_f1_flaka-jpg1383725444

…apo rrëfimi për masakrimin e demokracisë, për faljen e borxheve për paqe sociale e stabilitet partiak, për daljen nga zablluda dhe fituesin e të gjitha varianteve Nëse moti nuk e keni ndier fjalën presion, atëherë këtë do t’jua ketë kujtuar gjatë gjithë javës së shkuar puna e Gjykatës Speciale. Sërish, duke i lënë mënjanë dhe në plan të dytë çështjet …

Lexo më shumë »

Sibel Halimi: Pse të rinjtë dhe gratë rekrutohen nga grupet ekstremiste

sibel-halimi

Sociologia, Sibel Halimi, në një intervistë për Gazetën Express, ka folur për përfshirjen e grave dhe të rinjve në strategjitë e grupeve ekstremiste. Sipas saj, grupet ekstremiste kanë rikthyer kohët primitive duke i përdorur gratë vetëm për qëllime seksuale dhe duke i shitur gratë dhe vajzat për këto qëllime. Ndërsa për përfshirjen e të rinjve në këto grupe kanë ndikuar …

Lexo më shumë »

Kreu i parlamentit turk, Çiçek: Një e vërtetë e madhe, Shqipëria luan rol kyç në Ballkan

31_166602119

NGA: ERION KAÇORRI* “Shqipëria ka një rol të veçantë për paqen, sigurinë dhe stabilitetin në Ballkan. Ka një rol të veçante për zhvillimin e marrëdhënieve rajonale.”. Kështu deklaroi kreu i parlamentit turk, Cemil Ciçek gjatë një interviste për “Diplomaticus” në News24, nga moderatori Erion Kaçorri. Ciçek është ndalur dhe tek investimet turke që janë shtrirë këto vitet e fundit në …

Lexo më shumë »

Lisen Bashkurti: Kumanova, skenar i Gruevskit

bashkurti_989361956

Presidenti i Akademisë Diplomatike Shqiptare, Lisen Bashkurti, ka vlerësuar se prapa krizës së Kumanovës nuk qëndron asgjë shqiptare. Për këtë krizë ai e ka fajësuar Qeverinë e Gruevskit me gjithë garniturën e saj, duke thënë se për këtë ngjarje ishte përgatitur një skenar i errët, i cili nuk u realizua. Në këtë intervistë për “Epokën e re”, diplomati shqiptar ka …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co