Ballina / Opi / Int (faqja 20)

Opi / Int

Jahjaga për viktimat e dhunës seksuale: Secila grua ka histori të çmuar sakrificë e rezistencë

Presidentja në largim e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka vendosur që në ditën e gruas, në 8 mars, të shkruaj për viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë. Jahjaga ka shkruar për punën e institucioneve kosovare në rehabilitimin e atyre femrave, por edhe për angazhimin e saj personal dhe rrëfimet të dëgjuara nga këto gra që siç thotë Presidentja, …

Lexo më shumë »

Shqipe Jashari: Idealet e atyre që dhanë jetën nuk shkuan në vend

Shqipe Adem Jashari është Juriste, bashkëshorte e Xhevdet Krasniqit, avokat. Ajo është nënë e dashur e tre fëmijëve, Aureolës 6 vjeçe, e cila me krenari reciton vargje për gjyshin Adem, dhe dy binjakëve: djali, Vlerori dhe vajza, Epopeja, të dy nga tre vjet. Fotoja e Komandantit Legjendar, Adem Jashari, që tanimë është e pranishme në qindra e mijëra shtëpi të …

Lexo më shumë »

Për Rrjetet sociale dhe Fermën e kafshëve

Imbecilët e rrjeteve sociale nuk janë grup fundamental si delet në totalitarizëm, nuk e blegërijnë urdhrin e askujt, përkundrazi, si zëra individualë, edhe të pa artikuluar, imbecilojnë vetëm imbecillëkun individual, që edhe mund të jetë i një grupi politik me të cilin ndajnë idetë, bindjet ose interesat, por nga i cili nuk kanë frikë, as nuk janë të shtrënguar në …

Lexo më shumë »

Thaçi: Do të jem një president ndryshe

Hashim Thaçi premton se do të jetë një president ndryshe në Kosovë. I sapozgjedhur nga Kuvendi, Thaçi është në pritje të marrjes zyrtarisht të detyrës. Në një intervistë për Top Channel ai thotë se ka besim se liderët e politikës kosovare do ta zgjidhin tensionin politik. Top Channel: Zoti president, a keni ndonjë plan konkret për dalje nga kriza politike …

Lexo më shumë »

Një komunë e re serbe, për zgjedhjen e Thaçit?

Bashkësia serbe në Kosovë mund ta krijojë edhe një komunë të re me shumicë serbe, të njëmbëdhjetën me radhë. Nenad Rashiq, deputet i Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës, ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se gjatë ditëve të fundit janë zhvilluar bisedime lidhur me këtë çështje. Në këtë kontekst, katër fshatrat : Prilluzhë, Plemetin, Babin Most dhe Gracë, do …

Lexo më shumë »

Intervistë me Hashim Thaçin, president i zgjedhur Kosovës

Zëri i Amerikës: Ju u zgjodhët president i Kosovës dy ditë më parë në një seancë, e cila ishte e përshkuar me tensione politike, por edhe përplasje në rrugë. A e lëndon kjo procesin e zgjedhjes suaj? Hashim Thaçi: Kosova ka kryer një provim të ri, me sukses të plotë. Ka dhënë një provim të jashtëzakonshëm, demokratik, kushtetues, ligjor, transparent …

Lexo më shumë »

Na mashtruan!?

Na thanë që ligji do t’i lërë jashtë! Na thanë që pas miratimit të tij shumë prej atyre që vijnë nga bota e krimit, prostitucionit, drogës apo vrasjeve nuk do të jenë më në parlament. Na thanë që politika është penduar për vrasësit, hajdutët dhe kriminelët që ka futur në gjirin e saj. Na thanë se sot e tutje as …

Lexo më shumë »

Kultura “nuk të jep bukë”

Toka shqiptare gjallon prej një talenti artistik në një shpërpjesëtim real me vlerësimin dhe shfrytëzimin e kësaj bujarie të Zotit apo të gjenit … pagëzojeni si të dëshironi. Vokale me timbrikë të spikatur, profesionistë që bëjnë të ndihen të magjepsur artistë me renome botërore për nga prurja e ideve apo gjetjeve dhe ne të tulatur brenda oborrit të vogël, në …

Lexo më shumë »

Një shpullë mbi fytyrën e Ramës

Pasi i ka dalë boja për vjedhjen galopante, për tenderat dhe koncesionet, për dështimin në ekonomi, largimin e shqiptarëve nga vendi, për rritjen e borxhit dhe mungesën katastrofale të investimeve të huaja, Edi Ramës dhe idhtarëve të tij u kishte mbetur të kapeshin si i mbyturi pas një fije floku, tek toleranca dhe të mosqenit të dhunshëm. Mirë, mirë- thoshin …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co