Ballina / Opi / Int (faqja 2)

Opi / Int

Luftë drogës apo luftë të varfërve?

Unë besoj se droga shkatërron shumë jetë, por qeveritë e këqija shkatërrojnë më shumë. Shihni sot. Luftë i është shpallur jo mbjelljes së drogës, por përdoruesve të drogës dhe punëtorëve të drogës. Në burg shkojnë, ata të cilët e përdorin dhe që do ta gjejnë përherë se ku ta marrin edhe sikur çdo bar apo shkollë të ketë nga një polic për …

Lexo më shumë »

Kosova dhe Shqipëria, jashtë Ramës!

Unë ndoshta jam gazetari më jetëgjatë që kam punuar për shtypin e Kosovës, nga viti 1992. Për një kohë të gjatë më ka shqetësuar një lloj antikosovarizmi i vërejtur në Shqipëri, here- herë gati në formë racizmi. I tillë sidomos në vitet ‘90. Lidhej here- herë politikisht, me mënyrën se si Berisha përdorte Kosovën, por ishte edhe jo politik. Ishte …

Lexo më shumë »

Të hysh në konflikt prej Edi Ramës në Beograd

Tendenca për të devijuar një nevojë politike të Edi Ramës, (të ndërthurur me trillet e një stari), në një debat identitar shqiptar-kosovar, rrezikon të krijojë një konflikt të paarsyeshëm dhe pa bazë reale mes Shqipërisë dhe Kosovës. Në vizitën e tij periodike në Serbi, kryeministri shqiptar nuk ka bërë më shumë se sa disa nga paraardhësit e tij, të cilët, …

Lexo më shumë »

Meta: Koalicionin e vendosin forumet. Rëndësi stabiliteti i vendit

Kreu i Kuvendit Ilir Meta ka deklaruar se për koalicionin në zgjedhjet e ardhshme do të vendosin forumet e partisë. Në një intervistë nga Kina për radion e jashtme të Kinës CRI në Shqip, kryeparlamentari tha se e rëndësishme është stabiliteti i vendit. Meta tha se LSi ka potencial  për të kontribuar akoma më mirë sesa deri tani për mirëqeverisjen …

Lexo më shumë »

Unë jam shqiptar Kosove

Unë jam shqiptar Kosove, sepse stërgjyshërit e mi kanë dhënë shpirtin për këtë vend. Unë jam shqiptar Kosove, sepse stërgjyshërit e mi nuk shihnin kufij mes Shqipërisë. Unë jam shqiptar Kosove, sepse e kam njohur çdo element të masakrave të tmerrshme të bëra mbi vëllezërit e motrat e mija kosovarë! Unë jam shqiptar Kosove, sepse respektoj Haxhi Zekën, Hasan Prishtinën, Isën …

Lexo më shumë »

Abdixhiku ‘selam’ të fuqishëm analistëve në Shqipëri: Kosova do të bënte luftë për ju, e ju për ne?

Analisti Lumir Abdixhiku iu është kundërvu fuqishëm disa analistëve në Shqipëri të cilët që nga vizita e Edi Ramës në Serbi dhe ndeshjet e para të Kombëtares së Kosovës në futboll kanë filluar të “vjellin vrer” nga Kosova dhe kosovarët. Abdixhiku ka reaguar ndaj shkrimit tendencioz të Blendi Fevziut, Mero Bazës dhe Babaramos. Në këto shkrime të këtyre analistëve, që …

Lexo më shumë »

Gashi: Beogradi nuk ka hise në Trepçë 

Kryetari i Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, Petrit Gashi, i tha Radios Evropa e Lirë se “Serbia nuk ka hise në asnjë pronë në Kosovë” dhe se “Beogradi është i vetëdijshëm se Trepça është pronë e Kosovës”. Gashi ka thënë se çështja e Trepçës është më shumë ‘politike’ dhe një “çështje shumë komplekse që duhet shikuar jo vetëm nga ky prizëm, por …

Lexo më shumë »

Femrat shqiptare, ato që po e pushtojnë ngadalë botën

Kosova një emër i ri i një shteti, i cili si i pavarur ekziston që 8 vite. Ky vend qe sapo ka dale nga lufta e fundit, ku gjithmone per trimeri jane permendur burrat e rralle here edhe gratë. Grate shqiptare gjithmone jane shquar si heroina dhe per dinjitet. Madje, dinjitetin dhe krenarinë e gruas shqiptare nuk e mposhtën as goditjet e …

Lexo më shumë »

Zoti në epokën digjitale dhe dashuria në shoqërinë virtuale: Në fillim ishte një, tash edhe zero!

Për jetën, dashurinë, njëshin, zeron, të kaluarën, të tashmen e të ardhmen, dhe secilin që ndryshon e është i njëjtë siç ishte një çast më parë… Jay Gatsby ishte ushtar kur takoi femrën e ëndrrave të tij, Daisy Buchanan. Ai ishte i varfër, por uniforma e ushtarit neutralizonte të gjitha barrierat shoqërore. Ajo uniformë dhe lufta që godiste të gjithë, …

Lexo më shumë »

‘Kryeministri’ Kadri Veseli!

Kadri Veseli është kryetar i Kuvendit por ka kohë që po sillet edhe si kryetar i Qeverisë, duke e nxjerrë totalisht nga loja Isa Mustafën. Ai ka tejkaluar tërësisht kompetencat e  kryeparlamentarit, bën premtime e merr vendime si të ishte kryeministër. Nuk heziton t’i premtojë nga 100 mijë euro shpërblim për secilin futbollist të Përfaqësueses së Kosovës, në rast të …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co