Ballina / Opi / Int (faqja 10)

Opi / Int

Edi Thaçi dhe Hashim Rama

Për Thaçin historikisht ka qenë më e rëndësishme që opozita të duket keq para bashkësisë ndërkombëtare, sesa të kalonin marrëveshjet. Sikur të mos ishte Meta, edhe Edi Rama ishte afër ta arrinte ketë qëllim. Çkado që ka ndodhur në politikën shqiptare që prej rënies së regjimit komunist e deri tek “Reforma në Drejtësi” e kam të shënuar në memorien time. …

Lexo më shumë »

Jeta e Erdogan: Nga shitësi i frutave deri tek presidenti i Turqisë

Grushti i shtetit me të cilin ushtarakët tentuan të rrëzonin presidentin Recep Tayyip Erdogan e kanë çuar Turqinë vite pas. Po kush është ky njeri, cilat janë bindjet karriera dhe betejat e tij kryesore? Karriera politike Recep Tayyip Erdogan ka lindur më 26 shkurt të vitit 1954. Ai është Presidenti i 12 i Turqisë. Erdogan ka mbajtur postin e Kryeministrit të …

Lexo më shumë »

Ilir Meta: Reforma të kalojë me konsensus, koalicioni vijon

Nga Blendi Fevziu Duket se reforma në drejtësi ka qenë kryefjala. Sot (dje) pasdite, ju jeni takuar në zyrat e Kuvendit të Shqipërisë së bashku me kreun e Partisë Socialiste dhe me kreun e Partisë Demokratike dhe keni mandatuar tre ekspertë, të cilët janë duke punuar edhe në këto momente. Sipas informacioneve që kam unë, duket se diskutimet po shkojnë …

Lexo më shumë »

Konfuzioni si politikë mbizotëruese

Evropa e sotme është në një fazë tepër të rëndë, në kërkim të identitetit të qëndrueshëm politik. Në SHBA do të ketë sivjet zgjedhje presidenciale. Jemi pra, në masë të madhe, në mëshirën e vetëvetes. Këtij vlerësimi nuk ka çka ti shtohet. Nuk mund ta mohojmë që Kosova e jonë gjindet sot në një situatë delikate, të vështirë. Ankimet janë …

Lexo më shumë »

Krasniqi: Kështu si ka nisur Kryeministri, do të kemi humbje të reja territoresh e sovraniteti

Kryetari i Këshillit Kombëtar i Nisma për Kosovën, Jakup Krasniqi ka thënë se kushtëzimet për demarkacionin me Malin e Zi, të “zbuluara” njëri pas tjetrit nga kryeministri Isa Mustafa, e të ndihmuar edhe nga ministrat e kabinetit të tij, e ka shtyrë të pyes me kë dreqin janë, kryeministri i Kosovës dhe ministrat e tij. Ai në një opinion ka …

Lexo më shumë »

Tragjike! Vajzat shqiptare qepen kur kthehen emigrantët!

Rikthimi i emigrantëve sjell njëkohësisht një pik martesash në muajt e verës e në të njëjtën kohë dhe një bum kërkesash për rivirgjërim apo “qepje” të vajzave që kërkohen me detyrim të paprekura nga bashkëshortët e tyre emigrantë, që kanë lënë pas një Shqipëri të izoluar ose të paktën kështu të menduar prej tyre, ku femrat nuk dalin nga shtëpia. …

Lexo më shumë »

A do ta humbasë Londra rëndësinë si qendër financiare?

Në radhët e investitorëve po shtohet pasiguria pas votës së britanikëve për të dalë nga Bashkimi Evropian dhe për këtë shkak ata po tërheqin paratë e tyre nga Londra. Për shkak të frikës nga dizavantazhet apo dëmet e mundshme që mund të pasojnë prej Brexit-it investitorët ndërkombëtarë po tërheqin kapitalin nga Britania e Madhe. Po ashtu jo vetëm paundi britanik …

Lexo më shumë »

Lunaçek: BE-ja nuk do konflikte të hapura ndërkufitare

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunaçek, i tha Radios Evropa e Lirë se BE-ja nuk do konflikt të hapur ndërkufitar dhe për këtë është pajtuar edhe qeveria në Prishtinë. Ajo tha se i takon tani qeverisë së Kosovës që ta gjejë mënyrën e votimit në Kuvend të marrëveshjes së demarkacionit. Lunaçek theksoi se çështja e liberalizimit të vizave …

Lexo më shumë »

Zëri që (s’)ka ende forcën të ndëshkojë!

I dashur fëmijë i brishtë, kushdo qofsh, sepse mund të ishe edhe fëmija im (ruajna Zot)! Dhunuesi psikologjik apo fizik yti – në çerdhe, kopsht, shkollë, shtëpi fëmije, në rrugë a kudo qoftë – të thotë përditë (me zë të lartë, madje): “Është mungesë edukate t’i presësh fjalën atij që po të flet apo dhunon… Është e vështirë që unë …

Lexo më shumë »

Të dështosh seriozisht

Përderisa gjithandej rajonit protestat po bëjnë punë, opozita në Kosovë po ndihet rehat. Ashtu si dhe Qeveria. Në vend se të vazhdojnë të mbushin sheshin protestues, partitë opozitare kanë zgjedhur të bëjnë performanca folklorike. Kauza për dorëheqjen e kryeministrit Isa Mustafa ka dështuar, bashkë me unitetin e opozitës. Kanë dështuar seriozisht. Para pak ditësh, protesuesit në Prizren kërkuan dorëheqjen e kryetarit …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co