Ballina / Opi / Int / Intervistë

Intervistë

Haradinaj: Nuk do të ekstradohem në Serbi

Qëndrimi i Francës, akuzat e Serbisë, sjellja e autoriteteve të Kosovës, mundësia e ekstradimit, dialogu me Serbinë… janë vetëm disa nga temat për të cilat Ramush Haradinaj flet në bisedën me Deusche Welle-n. Deutsche Welle: Zoti Haradinaj, ju po mbaheni në Francë që nga 4 janari, pas arrestimit në Basel, sipas fletëarrestit të Serbisë për krime lufte. Si ndodhi arrestimi …

Lexo më shumë »

Edi Rama për Çamërinë, Himarën, Shqipërinë Natyrore, Erdoganin… (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për televizionin “Skai” në Greqi. Shefi i qeverisë shqiptare ishte i ftuari kryesor i emisionit “Histori”.  Videon e intervistës me përkthim shqip mund ta shikon në faqen zyrtare të Edi Ramës në Facebook https://web.facebook.com/edirama.al/ I pyetur nga gazetari grek Alexis Papahelas se çfarë do të thoshte kryeministri shqiptar nëse Tsipras do të postonte një status …

Lexo më shumë »

Ramiz Lladrovci: Po hyj në zgjedhjet e Drenasit për mandat pesëvjeçar

Kandidati i PDK-së për kryetar të Drenasit, Ramiz Lladrovci thotë se e ka pranuar kandidimin për t’ju shërbyer qytetarëve të Drenasit. Në një intervistë, Lladrovci thekson se do t’ia dalë mbanë. “Do të kemi një dinamikë të shtuar në të mirë të përmirësimit të jetës dhe të përditshmërisë së njerëzve këtu. Sigurisht se pas fazës së parë disamujore, në mandatin …

Lexo më shumë »

LSI më e rëndësishmja në qeveri ose parti kryesore në opozitë

Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta thotë se pas zgjedhjeve të ardhshme parlamentare, partia e tij do të jetë ose forcë më e rëndësishme qeverisëse ose të do të jetë forca kryesore opozita në Shqipëri. Gjatë një interviste për Raport Tv, Meta shprehet se për LSI-në, kjo është më e rëndësishme. Pjesë nga intervista: -Çfarë përshtypje ju krijoi …

Lexo më shumë »

Meta: Koalicionin e vendosin forumet. Rëndësi stabiliteti i vendit

Kreu i Kuvendit Ilir Meta ka deklaruar se për koalicionin në zgjedhjet e ardhshme do të vendosin forumet e partisë. Në një intervistë nga Kina për radion e jashtme të Kinës CRI në Shqip, kryeparlamentari tha se e rëndësishme është stabiliteti i vendit. Meta tha se LSi ka potencial  për të kontribuar akoma më mirë sesa deri tani për mirëqeverisjen …

Lexo më shumë »

Gashi: Beogradi nuk ka hise në Trepçë 

Kryetari i Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, Petrit Gashi, i tha Radios Evropa e Lirë se “Serbia nuk ka hise në asnjë pronë në Kosovë” dhe se “Beogradi është i vetëdijshëm se Trepça është pronë e Kosovës”. Gashi ka thënë se çështja e Trepçës është më shumë ‘politike’ dhe një “çështje shumë komplekse që duhet shikuar jo vetëm nga ky prizëm, por …

Lexo më shumë »

Thaçi: Pa Shqipërinë nuk do ta gëzonim pavarësinë

Hashim Thaçi e ka kaluar disa herë kufirin Kosovë-Shqipëri për të mbërritur në Tiranë. Dikur me kureshtje, më pas i detyruar dhe më vonë me një protokoll të mirëfilltë. Kur mbërriti këtë fillimtetori në selinë e Presidentit të Republikës së Shqipërisë, për herë të parë me statusin e Kreut të Shtetit të Kosovës, 48-vjeçari nga Buroja e Skënderajt i ka …

Lexo më shumë »

Limaj: Koalicioni qeverisës arrogant, ka thelluar krizën politike

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, konsideron se çështja e demarkacionit me Malin e Zi duhet të kthehet në pikën zero. Limaj në një intervistë për Radio Evropa e Lirë fajëson Qeverinë duke thënë se e ka future vendin në krizë të panevojshme. Ka më gjatë se një vit që kur kanë nisur debatet dhe mospajtimet në lidhje me …

Lexo më shumë »

Kokëdhima: Dëshpëruese që Shqipëria nuk ka një strategji për kanabisin

Politikani dhe botuesi Koço Kokëdhima u shpreh se është dëshpëruese që Shqipëria nuk ka ende një strategji dhe vizion për ekonominë e kanabisit dhe të ardhmen e kësaj ekonomie ilegale. Duke iu rikthyer propozimit të gati dy viteve më parë kur kërkoi në Kuvend legalizimin e kanabisit mjekësor dhe rishikimin e Kodit Penal për dënimin e përdoruesve, në një intervistë …

Lexo më shumë »

Janë 107 mijë të zhvendosur brenda dhe jashtë Kosovës që presin ri-integrimin

Bazuar në të dhënat që disponon Komisariati i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatë – UNHCR, në Kosovë aktualisht ka 16.713 persona të zhvendosur. Kurse jashtë Kosovës, llogaritet se ka rreth 107 mijë të zhvendosur. Prej tyre, 88 mijë janë në Serbi, mbi 1.400 në Mal të Zi dhe rreth 617 persona në Maqedoni. Në një intervistë për Radion …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co