Ballina / Lajme (faqja 5)

Lajme

Në Ballkan rikthehet acari, temperaturat deri në -9 gradë Celsius

I gjithë Ballkani dhe vendi ynë është prekur nga i ftohti arktik, i cili ka sjellë rënie të ndjeshme të temperaturave. Ditën e mërkurë parashikohet një rënie e mëtejshme e temperaturave me 4 deri në 5 gradë, pra do të regjistrohen vlera në -8 deri në -9 gradë celsius në zonat malore. Edhe zonat e ulëta dhe bregdetare do të …

Lexo më shumë »

I ftohti mbërthen SHBA-në

Që nga dhjetori i vitit 2013, në Shtetet e Bashkuara këtë e kanë cilësuar si dimrin më të acartë. Dëbora e madhe dhe temperaturat e akullta kryesisht në pjesën qëndrore dhe perëndimore të vendit  kanë reduktuar masivisht lëvizjet e njerëzve. Rrugët kanë ngrirë, shumë shkolla janë mbyllur po ashtu edhe qindra fluturime janë anuluar në Çikago. Disa fluturime që u …

Lexo më shumë »

Abdixhiku e quan lajm të keq për shqiptarët zgjedhjen e Tillersonit Sekretar i Shtetit

Analisti Lumir Abdixhiku ka komentuar zgjedhjen e Rex Tillersonit Sekretar të Shtetit në SHBA, duke thënë se ky është një lajm shumë i keq për shqiptarët, pasi ai është mik personal i Putinit dhe prorus. “Mik personal i Vladimir Putin, i dekoruar me medaljen e miqësisë nga Kremlini, biznesmen me asete multimiliardëshe në Rusi, Rex Tillerson është zgjedhur Sekretar i …

Lexo më shumë »

Shefi i OKB-së alarmon për mizoritë ndaj civilëve në Aleppo

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon ka shprehur alarmin “mbi raportet e mizorive kundër një numri të madh të civilëve” në Aleppo. Ban Ki-moon u bëri thirrje të gjitha palëve, veçanërisht qeverisë së Sirisë dhe aleatëve të saj, për të mbrojtur civilët. Një këshilltar humanitar i OKB-së, Jan Egeland më parë tha se Siria dhe Rusia ishin “të përgjegjshme” për …

Lexo më shumë »

Alarm për Ballkanin: Përgatituni, raketat bërthamore ruse do zhvendosen në Serbi!

Moska ka rënë dakord për të dërguar “pajisje vdekjeprurëse” në Serbi, e cila shtrihet mes Greqisë, Italisë dhe Austrisë, pas një ftese nga kryeministri i saj, shkruan sot e alarmuar britanikja “Daily Star”. Sipas deklaratave zyrtare, Ministri i jashtëm serb, gjithashtu njoftoi dje Vladimir Putin se do të rrisë fuqinë ushtarake të vendit, pas kërkesës në fjalë. “Ne i kemi …

Lexo më shumë »

Serbia është pajtuar për “kod gjeografik” për “Kosmet”

Serbia është pajtuar që kodi telefonik +383 t’i ndahet “rajonit gjeografik të Krahinës Autonome të Kosovës dhe Metohisë”. Ndërsa, pjesë e marrëveshjes është edhe që në aneks dokumentet teknike të Unionit Ndërkombëtar të Telekomit (ITU) Kosovës t’i referohen gjithnjë si “Kosovo*” dhe me fusnotën tashmë të dakorduar në kuadër të dialogut të Brukselit. Në letrën që Qeveria serbe e ka …

Lexo më shumë »

Këshilli Europian vendos sot, Hahn: Ne do gjejmë zgjidhje për shqiptarët

Këshilli i Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian janë mbledhur sot në Bruksel  ku do të shqyrtohet dhe rekomandimi për Shqipërinë për çeljen e negociatave. Në një prononcim për median jashtë komisionieri për zgjerimin e BE-së u pyet dhe për Shqipërinë Johannes Hahn: “Ne do ta bëjmë. Gjithmonë kemi gjetur zgjidhje në interes të shqiptarëve”. //oranews/

Lexo më shumë »

Mali i Zi s’mund ta ndihmojë Kosovën për liberalizim vizash

Kosova duhet ta ndërtojë fillimisht pozicionin e vet karshi demarkacionit, para se të kërkojë nga Mali i Zi që ta ndihmojë atë në tejkalimin e bllokadës së krijuar rreth ratifikimit të marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare, thonë njohës të së Drejtës Ndërkombëtare dhe analistë politik. Fillimisht, ishte kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ai i cili i drejtoi …

Lexo më shumë »

Modernizimi i linjës Durrës-Mali i Zi e fut Hekurudhën Shqiptare në rrjetin europian

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Sokol Dervishaj, priti të hënën në një takim ambasadoren e Çekisë në Tiranë, Branislava Tamasova dhe përfaqësuesin e kompanisë hekurudhore çeke “AZD Praha”, Peter Liska. Gjatë takimit përfaqësuesi i kompanisë “AZD Praha” dhe ambasadorja Tamasova, i dorëzuan ministrit Dervishaj studimin e fizibilitetit për modernizimin e linjës hekurudhore Durrës- kufiri me Malin e Zi. Për ministrin …

Lexo më shumë »

Austria bën thirrje për ndërprerjen e bisedimeve për anëtarësimin e Turqisë në BE

Austria dëshiron që Bashkimi Evropian t’i ndërpresë bisedimet me Turqinë për anëtarësimin e saj në bllok, për shkak arrestimeve masive, spastrimit dhe largimit nga puna të mijëra njerëzve pas puçit të dështuar. Ministri i Jashtëm i Austrisë, Sebastian Kurz, ka thënë sot se BE-ja duhet patjetër që të paktën t’i ndërpresë negociatat për anëtarësim. “Është gabim të vazhdohet me negociata …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co