Ballina / Lajme (faqja 4)

Lajme

Gjuriq u kontrabandua përmes një ambulance shëndetësore në veri të Kosovës

Shefi i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën, Marko Gjuriq u shfaq sot në inaugurimin e një pike ilegale karburantësh në veri të Kosovës, megjithëse kishte urdhër ndalese për të hyrë në Kosovë. Edhe pse ende nuk ka një qëndrim zyrtar për rrugët që ka përdorur Gjuriq, nga burime të policisë mësohet se ai është kontrabanduar në orët e hershme të …

Lexo më shumë »

Turqia: Rreth 50.000 njerëz do të evakuohen nga Aleppo brenda 2-3 ditëve

Rreth 50.000 njerëz pritet të evakuohen nga lindja e Aleppos në Siri, përmes një operacioni që pritet që kompletohet brenda dy apo tri ditëve. Kështu ka thënë sot për Reuters një zyrtar i lartë turk. Një operacion ka nisur sot për evakuimin e mijëra civilëve dhe luftëtarëve nga bastioni i fundit i rebelëve në Aleppo. Operacioni është pjesë e një …

Lexo më shumë »

Gjenden dy tunele droge në kufirin Meksikë-SHBA (VIDEO)

Autoritete meksikane kanë zbuluar dy tunele në qytetin kufitar Tijuana që çojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, tunele këto që besohet se i takojnë Kartelit të drogës Sinaloa, shkruan Reuters.  Dy tunelet janë nën kufij, dhe sipas autoriteteve, së paku njëri prej tyre është përdorur për trafikim droge. Sipas raporteve, zbulimi është bërë të hënën dhe njoftohet se është përdorur …

Lexo më shumë »

Egeland: Ka filluar evakuimi në Aleppo, por sërish ka incidente

Këshilltari i OKB-së për çështje humanitare, Jan Egeland ka thënë sot se ai është optimist për evakuimin e mijëra civilëve nga Aleppo lindore, ndonëse kërkesa ruse për përfshirjen e OKB-së iu ka shkuar shumë vonë. “Sapo e kemi marrë informacionin nga rusët që thonë se na duan të përfshirë në evakuim, por konfirmimi për këtë ka ardhur tani, këtë mëngjes, …

Lexo më shumë »

Letra e dhimbshme: Po vetëvritem që të shpëtoj nga përdhunimi

Një grua siriane ka shkruar një letër përpara se të vetëvritej në Aleppo. Ajo është një nga dhjetëra gra që kanë ndërmarrë aktin e vetëvrasjes për të shpëtuar nga dhuna barbare e ushtarëve të diktatorit Bashar al Assad. Letra është përhapur gjerësisht në mediat e botës: “Jam një grua nga Aleppi. Ndërkohë që po ju shkruaj kanë mbetur edhe pak orë …

Lexo më shumë »

Mogherini i bën thirrje qeverisë siriane që të mbrojë civilët

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, i ka bërë thirrje sot qeverisë siriane dhe Rusisë që të bëjnë ç’është e mundur që t’i mbrojnë civilët në Aleppo. “Prioritet në këto orë që të mbrohen civilët, t’u garantohet kalim të sigurt nga vendi i konfliktit në vende të sigurta”, ka thënë sot Mogherini, transmeton Asociated Press. Mogherini ka deklaruar …

Lexo më shumë »

Lavrov akuza BE: Kërkon që Serbia të tradhëtojë Rusinë njësoj si Mali i Zi

Ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov, deklaroi se po ushtron presion ndaj Serbisë që të mbyllë Qendrën Humanitare ruso-serbe në Nish nëse do që ti bashkohet Unionit. Sipas Lavrov, BE po përpiqet të krijojë një ngërç në marrëdhëniet Beograd-Moskë. Në një intervistë për agjencinë  e lajmeve Sputnik gjatë vizitës së tij në Serbi të martën, Lavrov tha se Brukseli e …

Lexo më shumë »

Ferri në Tokë: Humanizmit po i vjen fundi në Aleppo

Civilë po vriten në vend, teksa betejës për Aleppon po i vjen fundi. Raportohet për civilë të vrarë dhe të bllokuar në ndërtesa në kohën kur forcat e Bashar al-Assadit po e marrin qytetin më të madh të Sirisë. Forcat pro-qeveritare po ekzekutojnë civilët, përfshirë gratë e fëmijët. Në disa raste, forcat luajale ndaj Assadit po futen brenda shtëpive duke …

Lexo më shumë »

Trump lë bizneset e tij në duar të fëmijëve

Disa agjenci lajmesh citojnë pjesëtarë të ekipit të tranzicionit që thonë se ish guvernatori i Teksasit, Rick Perry, do të emërohet në krye të Departamentit të Energjisë. Perry ka qenë kandidat për president në garën brenda republikanëve katër vjet më parë. Mbrëmë, Trump tha se do të flasë me median “në të ardhmen e afërt” rreth emërimeve në kabinet dhe rreth …

Lexo më shumë »

Mbrojtja kërkon lirimin e Ratko Mlladiçit

Mbrojtja e gjeneralit serb, i akuzuar për krime lufte në Bosnje dhe Hercegovinë, Ratko Mlladiç, kërkoi të martën para trupit gjykues të Tribunalit të Hagës lirimin e ish-komandant i Ushtrisë së Republikës serbe, Ratko Mlladiç. Ditën e fundit të argumenteve mbyllëse në gjyqin e Mlladiçit në Hagë, avokati i tij mbrojtës Dragan Ivetiç tha në gjykatë se i vetmi vendim …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co