Ballina / Lajme (faqja 30)

Lajme

Ekskluzive: Shqipëria, Maqedonia dhe Bosnja, shtete më të korruptuara se Kosova (Dokument)

Shqipëria, Maqedonia dhe Bosnje e Hercegovina rezultojnë të jenë shtete me korrupsion më të madh se Kosova. Këto konstatime dalin nga një projekt hulumtues i financuar nga Bashkimi Evropian dhe i implementuar nga Qendra për Studime të Demokracisë (CSD), me seli në Bullgari, i cili ditë më parë është prezantuar në Uashington, raporton lajmi.net. Në këtë hulumtim, 50% e qytetarëve …

Lexo më shumë »

Vrau të birin 8-vjeçar, pasi ai i zbuloi marrëdhënien me gjyshin

Një nënë që vrau djalin e saj 8-vjeçar kur ai zbuloi se ajo ishte në një lidhje me gjyshin e tij, është dënuar me 30 vite burgim në Itali. Veronica Panarello goditi djalin e saj Loris Stival me kabulla elektrikë dhe e braktisi trupin e tij në një kanal në Siçili. Panarello u përpoq të shpikte historinë se djalin e …

Lexo më shumë »

Europoli arreston mbi 300 persona

Europoli sot kumtoi se në aksionin njëjavor kundër rrjetit kontrabandues të lartë të sofistikuar janë arrestuar më shumë se 300 persona dhe janë sekuestruar një ton kokainë. Operacioni ka vijuar pas zbulimit të agjencisë së rrejshme turistike në Greqi, që ka ndihmuar në tregtinë me njerëz në një bordel në Austri, ku, mes tjerash, është kultivuar edhe kanabis. Deri tani janë …

Lexo më shumë »

BE-ja, kushte tjera Serbisë

Duke iu referuar burimeve të saj diplomatike të afërta me qarqet e Brukselit, mediumi serb Politika shkruan se Serbisë i janë shtuar kushte të reja sa i përket negocimit të Kapitullit 35 me Bashkimin Evropian. Sipas këtij mediumi, në një dokument gjashtë faqesh, Brukseli në shumë vende, si kritere të përkohshme ka vënë kërkesa shtesë në lidhje me heqjen e …

Lexo më shumë »

Indonezi, kastrim kimik për abuzimet seksuale me fëmijë

Indonezia ka miratuar së fundmi një ligj i cili parashikon dënimin me kastrim kimik për çdo person që do të konsumojë veprën penale të abuzimit seksual me të miturit. Në një intervistë për gjigantin mediatik BBC, Presidenti Joko Widodo, është shprehur se kjo politikë do të jetë rruga më e mirë për të luftuar këtë fenomen mjaft të përhapur në …

Lexo më shumë »

Plagosen katër policë në Gjermani

Katër policë janë qëlluar në Gjermani, nga një i dyshuar që ka lidhje me lëvizjet e ekstremit të djathtë. Ministria e Brendshme ka thënë se një burrë 49 vjeçar ka shtënë me armë zjarri ndaj policëve pasi ata hynë në shtëpinë e tij në Georgensgmund. “49 vjeçari hapi zjarr në drejtim të policëve. Katër policë janë plagosur e dy prej …

Lexo më shumë »

Komisioneri i Sigurisë: BE të pregatitet për xhihadistët

Komisioneri i Sigurisë në Bashkimin Europian ka paralajmëruar rikthimin e xhihadistëve në Europë pas dëbimit të Shtetit Islamik nga Mosuli, qytet bastion i militantëve ekstremistë. Julian King thotë se rreziku është tejet i lartë edhe nëse do të përballemi me një numër të vogël të atyre që kthehen në Europë. Të hënën forcat irakiane nisën një ofensive ushtarake në  Mosul, …

Lexo më shumë »

Dështimi i shqiptarëve në Mal të Zi, fajësohet Kosova

Shqiptarët në Mal të Zi kanë arritur ta sigurojnë vetëm një vend në parlament pas zgjedhjeve të fundit, të mbajtura para pak ditësh. Përfaqësues të subjekteve shqiptare atje kanë thënë se arsyeja kryesore e dështimit, ka qenë shpërndarja e listave të subjekteve politike. Mirëpo një pjesë të fajit lidhur me këtë çështje, sipas tyre, e bart edhe Kosova pasi që, jo …

Lexo më shumë »

Lajm i keq për Umranin!

Fotoja e tij u shpërnda masivisht në të gjitha mediat e botës. Ky është Umrani, 5 vjeçari nga Alepoja e Sirisë. Ai është plagosur sërish rëndë dy net më parë (17 tetor). Sipas medieve turke, fëmija simbol i një lufte shkatërrimtare që sa vjen e përkeqësohet, është plagosur nga sulmet ajrore ruse. Ende nuk dihen shumë detaje rreth fatit të …

Lexo më shumë »

Vuçiq premton përkrahje për ndërmarrjet serbe që afarojnë në Kosovë

Kryeministri i Serbi së Aleksandar Vuçiq ka vizituar sot fabrikën tullave dhe të tjegullave “Mladost”në Leskoc, e cila prodhon e plason në Kosovës dhe ka thënë se Qeveria përkrah ndërmarrjet vendore që “afarojnë në atë krahinë”.  “Prania juaj në Kosovë është shumë e rëndësishme. Ata që ju kritikojnë, u thoni lirisht – shkoni te Vuçiqi- ne bëjmë punën tonë”, citon …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co