Ballina / Lajme (faqja 3)

Lajme

Vulin kërkon rrëzimin e Qeverisë së Kosovës

Ministri i Punës dhe Çështjeve të Veteranëve, Aleksandar Vulin, beson se Qeveria, siç e quan ai “e Prishtinës” do të rrëzohet, dhe se vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Vulin këtë deklaratë e ka bërë pasi gazetarët e pyetën në lidhje me mosmarrëveshjet e Listës Serbe dhe për zëvendësimin e ministrit Ljubomir Mariq, ai tha se të dyja …

Lexo më shumë »

Rritet numri i të vdekurve nga përplasja e kamionit për turmën në Berlin

Së paku 12 veta janë vrarë dhe rreth 50 të tjerë janë plagosur, pasi një kamion është futur mbrëmjen e djeshme në një treg të Krishtlindjeve, në qendër të Berlinit, njoftoi policia gjermane. Pamjet televizive nga vendi i ngjarjes tregojnë njerëz të shtrirë në tokë dhe tezga të rrëzuara. Policia tha se dyshon se kamioni është përplasur qëllimisht për turmën, ndërsa …

Lexo më shumë »

Rrëzohet një aeroplan ushtarak rus

Ministria e Mbrojtjes ruse tha të hënën një nga avionët e saj është rrëzuar në verilindje të Siberisë, por askush nuk ka humbur jetën në aksident, raportuan agjencitë ruse të lajmeve. 23 persona janë dërguan në spital, 16 prej të cilëve janë në gjendje të rëndë. Ministria e Mbrojtjes tha se aeroplani Ilyushin Il-18 bëri një ulje emergjente 30 kilometra nga …

Lexo më shumë »

Operacion i madh antidrogë, arrestohen 22 persona, dy janë nga Shqipëria

Policia e Shqipërisë ka zhvilluar një tjetër operacion antidrogë me Policinë Italiane ku janë arrestuar 22 persona ku dy prej tyre janë kapur në Tiranë. Personat e arrestuar dyshohen se janë pjesë e një organizate kriminale që merrej me trafikimin e lëndëve narkotike me shtrirje në vendin tonë dhe në vendet e BE-së. Operacioni i koduar “Boaster” ka nisur në …

Lexo më shumë »

Sulm në Turqi, vriten 13 ushtarë

Nga sulmi me bombë kanë humbur jetën 13 persona dhe 48 të tjerë kanë mbetur të lënduar. Shtabi i Përgjithshëm i Turqisë ka njoftuar se në sulmin me bombë të kryer rreth orës 08:45, me orën lokale ndaj automjetit që transportonte ushtarët dhe rreshterët që kishin dalë me leje nga komanda e brigadës së komandove në Kayseri kanë humbur jetnë …

Lexo më shumë »

Daçiq: Kina dhe Rusia janë garantues të çështjes së Kosovës në OKB

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë në Pekin se mbështetja e Kinës dhe Rusisë, si anëtarë të përhershëm të Këshillit të Sigurimit, janë garantues për vendin e tij që çështja e Kosovës në OKB nuk do të zgjidhet në kurriz të Serbisë. Ai theksoi se bashkëpunimi i Serbisë dhe Kinës ka filluar me ndërtimin e …

Lexo më shumë »

Evakuimi nga Aleppo po vazhdon me ritme të shpejta

Evakuimi i civilëve në Aleppo po vazhdon me ritme të shpejta dhe pa incidente, pasi armëpushimi është respektuar edhe gjatë mbrëmjes së të enjtes. Sipas Kryqit të Kuq, të gjithë vullnetarët po punojnë fort për të mbajtur të njëjtin vrull dhe ritëm pune. Më shumë se 3 mijë njerëz, përfshirë fëmijë dhe 40 të plagosur, u larguan në ditën e …

Lexo më shumë »

Obama reagon ndaj Rusisë: Të kundërpërgjigjemi për sulmet kibernetike

Uashingtoni duhet dhe do të kundërpërgjigjet ndaj Rusisë për sulmet kibernetike të bëra gjatë fushatës. Kështu është shprehur Presidenti në ikje, Barak Obama, i cili tha se Shtetet e Bashkuara duhet të marrin masa për çdo qeveri të huaj që përpiqet që të ndikojë në proceset e brendshme elektorale që mban vendi. Lideri i Shtëpisë së Bardhë tha gjithashtu se …

Lexo më shumë »

Grupet siriane: Rusia e involvuar në krime lufte

Katër organizata siriane e kanë akuzuar Rusinë se ka kryer ose është bashkëfajtore për krime të luftës në Siri, duke thënë se nga sulmet ajrore ruse në qytetin Aleppo, janë vrarë 1,207 civilë, përfshirë 380 fëmijë. Në një letër dërguar Komisionit të Pavarur Ndërkombëtar të Hetimeve për Sirinë, grupet i kanë shënuar 304 sulme të dyshuara të kryera në Alepo, …

Lexo më shumë »

Kroacia me pesë kërkesa për Serbinë, bllokada në BE e vetmja zgjidhje

Deputetja kroate në Parlamentin Europian Ruzha Tomashiq, pohon se Beogradi nuk është i gatshëm të zgjidhë çështje të hapura me Zagrebin në nivelin bilateral. Për këtë arsye, ka thënë ajo, Kroacia nuk ka zgjidhje tjetër pos për ta bllokuar Serbinë në negociatat e saj për anëtarësim në BE. Në një bisedë për agjencinë serbe të lajmeve tanjug, ajo ka treguar …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co