Ballina / Lajme (faqja 238)

Lajme

Ushtarakë të tjerë amerikanë në Irak

4CB9E7FA-9632-4919-AFCF-D6E81FEDB1A9_w640_r1_s

Presidenti amerikan Barak Obama urdhëroi të mërkurën dërgimin e 450 trajnuesve të tjerë ushtarakë në Irak në një përpjekje të re për të përforcuar trupat irakiane ndërkohë që ata përpiqen të rimarrin Ramadin, kryeqytetin e provincës Anbar të kapur muajin e kaluar nga kryengritësit e shtetit islamik. Shtëpia e Bardhë tha se ky personel i ri do t’u shtohet 3100 …

Lexo më shumë »

SHBA siguron Izraelin për ndihmën ushtarake

A2D15902-DD7B-4BC4-BF4A-6D5B4F6025DF_w640_r1_s

Shefi në largim i Shtatmadhorisë amerikane, gjenerali Martin Dempsey, u përpoq të sigurojë Izraelin se SHBA do të vazhdojnë ndihmën ushtarake për shtetin hebraik, përballë kërcënimit në rritje nga Irani. Gjeneral Dempsey tha në Jeruzalem se SHBA do të ndihmojnë Izraelin për të përmirësuar mbrojtjen ajrore dhe atë me raketa si dhe sigurinë kibernetike e detare. Sipas gazetës New York …

Lexo më shumë »

Këshilltarët ushtarak amerikanë në Irak brenda 6 – 8 javësh

C6DA30CB-F656-4375-91CB-AFE49C01F01C_w640_r1_s

Personeli i ri do t’u bashkohet 3 mijë e 100 trupave amerikane që tashmë janë duke stërvitur dhe këshilluar forcat irakiane. Kritikët e cilësojnë ndihmë të pamjaftueshme Hapi i ardhshëm i përpjekjeve amerikane për të ndihmuar Irakun në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik, mund të hidhet brenda gjashtë deri tetë javësh, thanë në Pentagon, derisa 450 pjesëtarë të personelit …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co