Ballina / Lajme (faqja 20)

Lajme

Trump trondit bursën, dollari e pezoja pësojnë rënie

Duket se kanë filluar të ndjehen pasojat e para të fitores së Donald Trump. Rezultatet, të cilat sondazhet nuk i parashikuan, bënë që dollari të pësonte humbje në bursa. “Dow Jones” ra me 750 pikë. Investitorët i tremben faktit se fitorja e Trump mund të shkaktojë trazira ekonomike dhe të shkurajojë rezervën federale nga rritja e normës së interesit në …

Lexo më shumë »

Trump afër fitores, kryeson me 244 ndaj Clintonit që ka 215

Kandidati republikan për President të SHBA-ve Donald Trump është shumë pranë Shtëpisë së Bardhë pasi po dominon hartën elektorale duke marrë deri tani 245 vota kundrejt 215 të rivales së tij Clinton raporton CNN. Kanë mbetur shumë pak shtete ku nuk kanë dalë rezultatet për totalin prej 538 votash elektorale në të cilin mjaftojnë 270 për t’u shpallur fitues. Trump …

Lexo më shumë »

Skocia çon çështjen Brexit në Gjykatën Supreme

Skocia dëshiron të mbrojë në Gjykatën Supreme vendimin e Gjykatës së Lartë të Londrës, e kundërshtuar nga qeveria britanike, për të lejuar një konsultim të parlamentit përpara fillimit zyrtar të divorcit me Bashkimin Evropian, njoftoi sot në Edimburg kryeministrja Nicola Sturgeon. “Konfirmoj sot se kreu i Prokurorisë skoceze do të depozitojë një kërkesë pranë Gjykatës Supreme për të ndërhyrë në …

Lexo më shumë »

Turqia: Sulltani osman posedon mbi 4 mijë patundshmëri në Ballkan

Në Gadishullin Ballkanik ka 4.280 patundshmëri të cilat i përkasin sulltanit osman Abdulhamidit të Dytë në periudhën mes vitit 1869 dhe 1908, deklaroi Zejnel Turkogllu, drejtues i Kadastrës turke. Siç njofton agjencia AA, në arkiva ruhen vërtetime për 7.756 patundshmëri nga Anadolia, Lindja e Afërt dhe Ballkani. “Në arkivat e Drejtorisë ka tre fletore për pronën aktive dhe pasive të …

Lexo më shumë »

Interpol suspendon anëtarësimet e reja, përfshirë edhe Kosovën

Organizata ndërkombëtare e policisë, Interpol, ka thënë se ka suspenduar procesin e pranimit të vendeve të reja. Në një komunikatë të lëshuar të martën, Interpol ka thënë se e ka angazhuar një këshilltar për t’u marrë me rekomandimet për anëtarësimet e reja. “Të gjitha kërkesat aktuale dhe të ardhshme, duke përfshirë ato nga Republika e Kosovës, Shteti i Palestinës dhe …

Lexo më shumë »

Fillon votimi për zgjedhjet presidenciale në SHBA (FOTO)

Votimi ka nisur në disa shtete të rëndësishme në SHBA, me amerikanët që sot do të zgjedhin midis Hillary Clintonin dhe Donald Trumpit për Shtëpinë e Bardhë. Fotografitë nga vendvotimet shfaqin njerëz duke pritur në rend dhe të tjerë brenda vendvotimeve. Plot njerëz madje janë rreshtuar para vendvotimeve para se ato të hapeshin. /Express/

Lexo më shumë »

Funta mund të bie në vlerë

Dalja nga Bashkimi Europian ka ndryshuar shumë gjëra për Britaninë, jo doemos për të mirë. Vlera e funtës mund të bie pas daljes së Britanisë nga Europa. Kjo nënkupton dobësimin e ekonomisë angleze. Deri tani, në krahasim me dollarin, funta është mbajtur mjaft mirë, duke rënë vetëm 0.07%, që i bie 1 funtë është e barabartë me 1.2234 dollarë. Arsye …

Lexo më shumë »

Orët e fundit para zgjedhjeve, gara zhvillohet e ngushtë

Kur na ndajnë vetëm disa orë nga Dita e Zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara, fushatat e republikanit Donald Trump dhe demokrates Hillary Clinton, janë duke shprehur besim dhe optimizëm lidhur me rezultatin e garës presidenciale të së martës. Siç njofton korrepondenti i Zërit të Amerikës Michael Bowman, edhe pse anketat më të fundit tregojnë se Hillary Clinton udhëheq garën në …

Lexo më shumë »

Daçiq: Interpoli, një tjetër tentativë e dështuar e autoriteteve të Prishtinës

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq tha sot se ka dështuar një përpjekje tjetër e Kosovës për anëtarësim në Komitetin Ekzekutiv të Interpolit. “Edhe pse Kosova u përgatit për muaj të tërë dhe i dërgoi shënime të gjitha shteteve anëtare, Asambleja e Përgjithshme e Interpolit ka refuzuar të gjitha kërkesat për ta përfshirë në rendin e ditës të së seancës …

Lexo më shumë »

Tornado në Romë, viktima nga moti i keq në Itali (Video)

Moti i keq ka goditur edhe Italinë, ku në kryeqytetin Romë është regjistruar edhe një tornado. Erërat e forta dhe reshejt e shiut që nisën një ditë më aprë, kanë shkatuar edhe të paktën dy viktima deri tani. Sipas raportimeve në qytetin pranë Romës, Ladispoli si pasojë e motit u shkatërrua një ndërtesë tetëkatëshe duke lënë një të vdekur dhe …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co