Ballina / Lajme (faqja 2)

Lajme

Irani del haptas kundër SHBA-së

Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif, ka thënë sot në Teheran se vendi i tij e kundërshton prezencën e SHBA-së në bisedime për paqe në Siri, që do të mbahen në kryeqytetin e Kazakistanit, Astana, javën e ardhshme pas vendimit të Rusisë dhe Turqisë për ta ftuar Uashingtonin. “Ne s’i kemi ftuar ata, dhe jemi kundër prezencës së …

Lexo më shumë »

Serbia zgjeron hetimet ndaj Haradinajt, përfshihen prova të reja

Prokurori serb për krimet e luftës, të mërkurën ka dërguar në Ministrinë e Drejtësisë serbe një urdhër për zgjerimin e hetimeve ndaj Ramush Haradinajt, ku përfshihen prova të reja të cilat do të përkthehen dhe do të dërgohen në Francë deri në fund të javës, ku janë duke pritur një vendim për kërkesën për ta ekstraduar atë në Serbi, shkruan Tanjug. …

Lexo më shumë »

Tronditet Italia, përgjohen personalitete të larta

Historinë e spiunazhit kanë tronditur Italinë. Policia italiane, pas një hetimi prej disa muajsh, ka arritur të zbulojë një fakt tronditës. Forcat blu të shtetit italian kanë identifikuar një rrjet të spiunazhit që survijonte prej disa vitesh krerët e policisë, krerët e institucioneve të ndryshme, administratën publike, sipërmarrës, si dhe personalitete të larta politike, mes të cilëve figurojnë edhe ish-kryeministri …

Lexo më shumë »

Rumani, zhbllokohet kriza. Presidenti emëron kryeministrin e ri

Kriza politike në Rumani duket se është zhbllokuar. Presidenti i vendit, Klaus Iohannis ka emëruar kryeministër 43-vjeçarin Sorin Grindeanu. Kreu i shtetit i ka ngarkuar atij detyrën e formimit të qeverisë, pasi rrëzoi kandidaturën e ekonomistes Sevil Shhaideh, që do të ishte bërë dhe gruaja e parë myslimane në këtë post. Grindeanu është një anëtar i partisë social-demokrate, fituese e …

Lexo më shumë »

Erdogan-Thaçit: Mbyllini shkollat e Gylenit, ua hap disa të tjera

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka pritur 6 muaj për të realizuar takimin me shefin e Turqisë Recep Tayyip Erdogan. Takimi e ka kënaqur egon e Presidentit të Kosovës pasi Erdogan i ka siguruar një pritje me nderime të larta, por e gjithë kjo e ka pasur një çmim. Erdogan, i ka kërkuar mysafirit nga Kosova që t’i mbyllë shkollat …

Lexo më shumë »

Përkeqësohet moti në SHBA, bllokohen rrugët nga stuhitë e borës

Një stuhi dimërore me erëra të fuqishme dhe reshje të dendura dëbore u përplas mbi rajonin e New England në Shtetet e Bashkuara, në disa zona të të cilit, trashësia e dëborës pritet të mbërrijë në 46 cm. Shërbimi kombëtar amerikan i Meteorologjisë paralajmëron për ashpërsim të motit nga Massachusetts, e në pjesën më të madhe të Maine, ku bora …

Lexo më shumë »

Putin: Arrihet armëpushimi mes qeverisë siriane dhe rebelëve

Qeveria siriane dhe grupet e rebelëve kanë arritur një marrëveshje armëpushimi, e cila do të hyjë në fuqi nga ora 23 e natës së të enjtes, sipas asaj që ka njoftuar vet presidenti rus, Vladimir Putin, e që do t’i hapë rrugë edhe nisjes së bisedimeve për paqe. Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu kishte thënë më herët se Turqia …

Lexo më shumë »

Athina e do Shqipërinë në BE, “por jo me hatër”

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, në një intervistë për agjencinë shtetërore të lajmeve “AMNA” e ka quajtur tepër pozitiv dhe cilësor tekstin e konkluzioneve të presidencës sllovake të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të BE-së, ku çështjet kryesore ishin integrimi i Shqipërisë, i Maqedonisë dhe i Turqisë. Ai ka shfaqur kënaqësinë e tij për miratimin e pozicionimeve greke në …

Lexo më shumë »

Vuçiq shtyn Lisën Serbe të kthehet në Kuvend, kërkojnë themelimin e Asociacionit

Deputetë të Listës Serbe i kanë dhënë fund bojkotit disamujor duke u rikthyer në Kuvendin e Kosovës. Por jo të gjithë e kanë bërë një gjë të tillë, duke rikonfirmuar përçarjet brenda këtij subjekti, pas shkarkimit të ministrit Ljubomir Mariq. Shefi i Grupit parlamentar ka dalë në foltoren e Kuvendit për t’i treguar arsyet e kthimit. Kjo ndodhi, edhe pse …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co