Ballina / Lajme (faqja 10)

Lajme

Integrimi, Merkel: Rruga e nisur të vazhdojë. Rama: Të jetë sa më i ndershëm

Kryeministri Edi Rama në konferencë të përbashkët me kancelaren Merkel. Merkel: Shqipëria është bërë një partner i rëndësishëm që para kthesës politike 26 vjet më parë, është bërë një aleate e fortë në NATO me të cilën ne ndihemi të lidhur ngushtë edhe në mënyrë bilaterale. Ne konstatojmë sot se Shqipëria është shndërruar në mënyrë rrënjësore vitet e e fundit, ka …

Lexo më shumë »

Takimi Rama-Merkel sot në 14:00, do flitet dhe për integrimin e Shqipërisë

Zyra e shtypit e kancelares gjermane Angela Merkel konfirmon se takimi i kancelares me kryeministrin Edi Rama do të mbahet sot në orën 14:00 në Kancelarinë Federale. Fokusi i bisedimeve do të jetë procesi i integrimit të Shqipërisë në BE, marrëdhëniet dy palëshe dhe çëshjet e rajonit Takimi vjen në kohën kur deputeti i Partisë së Merkelit u shpreh kundër …

Lexo më shumë »

Nesër vazhdojnë bisedimet Kosovë- Serbi

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën, Marko Gjuriq do të çojë nesër në Bruksel delegacionin e Beogradit në vazhdimin e procesit të negociatave me Prishtinën, shkruan B92. Sipas medias në fjalë bisedimet këtë javë në Bruksel, do të zgjasin deri të mërkurën, temë do të jetë zbatimi i marrëveshjeve të arritura për Asiociacione e komunave serbe, gjyqësorit, telekomunikacionit dhe …

Lexo më shumë »

Turqia arreston gazetarët e BBC-së dhe Zërit të Amerikës

Gazetarja e Zërit të Amerikës, Khajijan Farqin, është arrestuar nga autoritetet turke në Diyarbakir. Arrestimin e kanë bërë të ditur miqtë e saj, të cilët kanë thënë se ende nuk i din arsyet. Familja e saj ka thënë se për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme në këtë rajon, as avokati nuk ka mundur të kontaktoj me të, shkruan washingtonpost. Autoritetet …

Lexo më shumë »

“Serbia në BE, e Kosovën nuk e njohim”

Tomislav Nikoliq, president i Serbisë, ka thënë se Serbia do të anëtarësohet në BE, por nuk do ta njeh pavarësinë e Kosovës. “Serbia do të bëhet anëtare e BE-së, por kushtin që të njeh Kosovën nuk do ta përmbushë”, ka thënë Nikoliq, transmeton Koha.net. Ai më tej ka krahasuar Kosovën me Krimenë. “Problemin që ka Serbia me Kosovë, e ka …

Lexo më shumë »

Zvicra vendos sot për çmontimin e centraleve nukleare

Zvicra ka votuar sot për të vendosur nëse do të përshpejtohet procesi për heqjen e centraleve bërthamore të vendit ose jo. Nëse votuesit zgjedhin “po” në referendum, atëherë kjo do të detyrojë mbylljen e tre prej pesë reaktorëve gjatë vitit të ardhshëm, ndërkohë që dy të tjerët, do të mbyllen deri në vitin 2029. Të pesta impiantet aktualisht gjenerojnë 40% …

Lexo më shumë »

FBI parandalon një sulm terrorist të ngjashëm me atë në Nice

FBI ka njoftuar se ka arrestuar sot në New York një të dyshuar, i cili ishte përpjekur të ofronte mbështetje për Shtetin Islamik dhe të mbështeste organizimin e një sulmi në Times Square. Reuters raporton se i dyshuari është Mohamed Rafik Naji (37) nga Jemeni, i cili akuzohet për bashkëpunim më Shtetin Islamik nga një gjykatë në Brooklyn, ku jetonte. …

Lexo më shumë »

Mbyllja e kompanive “Call Center”, Shqipëria humb 25 mijë vende pune

Nëse Senati Italian miraton ndryshimet në ligjin e funksionimit të kompanive “Call Center”, 25 mijë të rinj shqiptarë rrezikojnë të humbin vendin e punës. Dhoma e Deputetëve kaloi dy ditë më parë ndryshimet, që pengojnë kompanitë italiane të zhvendosen në shtete të tjera duke i ngarkuar taksa më të larta. Operatorët ekonomikë që krijojnë një kompani të re në një …

Lexo më shumë »

Ndërroi jetë lideri kuban Fidel Castro

Ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare ish Presidenti komunist i Kubës Fidel Castro. Komandanti suprem i revolucionit kubanez vdiq mbrëmjen e së premtes rreth orës 22:29 minuta. Lajmi është njoftuar nga televizioni shtetëror i Kubës. Fidel Castro e vendosi Kubën si një shtet një-partiak, duke qeverisur për gati 50 vjet, kur edhe ai i dorëzoi pushtetin vëllait të tij Raul Castro …

Lexo më shumë »

SHBA vendosë për rinumërimin e votave

Komisioni zgjedhor në Wisconsin ka marrë kërkesë për rinumërimin e votave në shtetin ku fitoi ngushtë Donald Trump si president i SHBA-së dy javë më parë. Kërkesa është paraqitur nga Partia e Gjelbër, kandidatit presidencial Jill Stein. Stein është zotuar gjithashtu të paraqesë kërkesë për rinumërimet e votave në Michigan dhe Pensilvani, shkruan BBC. Por, Wisconsin, Michigan kanë 16 vota elektorale, …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co