Ballina / Kulturë (faqja 30)

Kulturë

Ministria e Kulturës ndan 250 mijë euro për ndërtimin e qendrës rinore në Ferizaj

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka ndarë 250 mijë euro për ndërtimin e objektit të Qendrës Rinore në Ferizaj. Për këtë, sot në MKRS u nënshkrua Marrëveshje e Bashkëpunimit, ndërmjet Sekretarit të Përgjithshëm të MKRS-së, Veton Firzi dhe Naim Feratit, drejtor për Kulturë, Rini e Sport në Komunën e Ferizajt. Kjo marrëveshje është bërë me qëllim të mbështetjes financiare …

Lexo më shumë »

Artistët nga Presheva: Jemi pa teatër, Ministria e Kulturës të na ndihmojë

Nga Julia VRAPI Komedia “Jashtë bie borë” solli për herë të parë në aktorët nga Presheva në skenën e Teatrit Kombëtar. Një komedi, e cila mban autorësinë e Vincezo Saleme, me regji të Musa Isufit, në skenë u interpretua nga aktorët Gani Veseli, Ismail Kasumi, Gjelbërim Emini dhe Artan Ibishi, të cilët erdhën me role si Cico, Enzo, Stefano dhe …

Lexo më shumë »

Pesë kandidatë për udhëheqës artistik të Teatrit Kombëtar

Prishtinë, 9 qershor – Pesë kandidatë i kanë hyrë garës për t’u bërë udhëheqës artistik të Teatrit Kombëtar të Kosovës. Gazmend Haxhiu, Florie Bajoku, Naser Shatrolli, Saranda Elshani e Agon Myftari synojnë këtë pozitë. Tash e tre muaj Ilir Gjocaj ushtron detyrën e udhëheqësit artistik pas shkarkimit që i bëri Këshilli Drejtues i TKK-së Emin Eminit. Ministria e Kulturës, e …

Lexo më shumë »

Arti bashkëkohor po vjetërsohet

Washington, 10 qershor – “Duke pasur parasysh sesa shumë u afrohet klisheve kjo vepër, do të kishte qenë më mirë që artisti të mos ekspozohej shumë”. Kjo kritikë e rreptë për ekspozitën e fundit të Shirin Neshat në Washington DC, e shkruar nga Philip Kennicott, kritik arti në “Washington Post”, shënon një pushim vendimtar nga admirimi për punën e saj …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co