Ballina / Kulturë (faqja 3)

Kulturë

Majk publikon këngën e re (VIDEO)

Reperi i “Baba Stars”, Majk, ka publikuar sot klipin e këngës më të re “Kcen”. Sipas ritmit, duket se do të jetë edhe kjo në mesin e këngëve që do të korr suksese. Kënga e fundit e Majkit është “Ajo”, këngë kjo në bashkëpunim me Ghetto Geasyn e cila deri më tani ka arritur të mbledh mbi 22 milionë klikime …

Lexo më shumë »

Jackie Chanit i jepet Oscari i nderit

Yllit të filmave aksion, Jackie Chanit do t’i jepet çmimi Oscar i nderit për ‘arritjet e tij të jashtëzakonshme’ në film, raporton BBC. Akademia amerikane e filmave ka votuar që me çmimin e nderit të shpërblehen edhe redaktorja Anne Coates, regjisori Lynn Stalmaster dhe krijuesi i filmave dokumentar Frederick Wiseman. Presidenti i Akademisë, Cheryl Boone Isaacs i ka quajtur këto …

Lexo më shumë »

Ariana Grande dhe Nicki Minaj publikojnë këngën e re (VIDEO)

Pas suksesit së hitit “Bang Bang”, tani vjen edhe bashkëpunimi i radhës nga këngëtaret e njohura Ariana Grande dhe Nicki Minaj. Kënga e re, e cila është pjesë e albumit të ri Dangerous Woman, titullohet “Side to Side” dhe videoklipi i saj vjen me disa skena të nxehta. Grande dhe Minaj, këngën “Side to Side” për herë të parë e …

Lexo më shumë »

Dua lanson këngën ‘Blow Your Mind’ (Video)

Këngëtarja Dua Lipa ka lansuar sot këngën e saj më të rë ‘Blow Your Mind’ pas këngës së saj të fundit ‘Hotter Than Hell’. Dua ka bërë publikimin e kësaj kënge, pasi ka kënduar në shumë vende ku ka shpalosur këngët e albumit më të ri. Këngëtarja kishte përformuar këtë këngë edhe në koncertin e saj në Prishtinë dhe që …

Lexo më shumë »

Filmi “Home” premierë botërore në Raindance Film Festival

Pas sukseseve që pati regjisorja e re More Raça me filmin ‘Amel’, filmi i ri i saj i metrazhit të shkurtër ‘Home’ do të ketë premierën botërore në edicionin e 24-të festivalit të madh Raindance Film Festival në konkurrencën zyrtare. ‘Home’ me skenar dhe regji nga More Raça dhe producent Sunaj Raça është pranuar në festivalin më të madh të …

Lexo më shumë »

Orkestra e të Rinjve të Kosovës, me koncert në Prishtinë

Koncerti do të mbahet më 28 gusht në Amfiteatrin e Fakultetit të Edukimit. Këtij koncerti po i paraprin një kamping që po mbahet në Rugovë me muzicientë vendës e ndërkombëtarë. Orkestra e të Rinjve të Kosovës për të dytën herë është duke organizuar një kamping veror në Rugovë, ku janë mbledhur muzicientë (instrumentistë) nga të gjitha trojet shqiptare. Ky kamping …

Lexo më shumë »

Nisin xhirimet e filmit “Dashuria e Bjeshkëve të Nemuna 3”, këto janë disa nga imazhet e filmit (Foto)

“Dashuria e Bjeshkëve të Nemuna” është pa dyshim një nga filmat më bukur të kinematografisë shqiptare. Të gjithë e mbajnë mend tashmë episodin e parë të këtij filmi, të realizuar në vitin 1997, ku një dashuri e dy të rinjve në Bjeshkët e Nemuna, përfundon me vdekjen tragjike të njërit prej personazheve. Gjurmë tek publiku, la edhe pjesa e dytë, …

Lexo më shumë »

Bebe Rexha vjen në Tiranë më 9 shtator

Ylli më i ri i muzikës elektro-pop Bebe Rexha pritet të mbërrijë në kryeqytet.26 vjeçarja me origjinë shqiptare, e cila ka spikatur si autore tekstesh për shumë këngë të njohura të yjeve të muzikës ndërkombëtare, por edhe për stilin e saj unik si këngëtare, do të performojë në Sheshin “Nënë Tereza” të premten, më 9 shtator. Bebe Rexha do të …

Lexo më shumë »

Filmi kosovaro-shqiptar fiton në Festivalin e Sarajevës

Producentja e filmit “Looking for Venera”, shqiptarja Belina Jano, ka fituar kësisoj në Festivalin e Sarajevës i cili mbylli këtë edicion dhe ndau shpërblime për më të mirët. Kur Kosova dhe Shqipëria bëhen bashkë nuk kanë suksese vetëm në sport, por edhe në kulturë, përkatësisht film. Bashkimi i një producenteje nga Shqipëria dhe një skenaristeje nga Kosova, ka sjellë rezultat …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co