Ballina / Kulturë (faqja 20)

Kulturë

Daily Mail thotë se Dua Lipa do të jetë ylli i kësaj vere

E përditshmja angleze Daily Mail shkruan se këngëtarja shqiptare Dua Lipa do të jetë ylli i kësaj vere, ndërsa ka cekur sukseset e saj të deritanishme. “Ajo ishte në mesin e talenteve më të mira për vitin 2016 në çmimin prestigjioz të BBC ‘Sound of 2016’ falë thjeshtësisë së saj, zërit dhe muzikës pop të kënduar nga ajo e të …

Lexo më shumë »

INAUGUROHET AAB TEATRI “FARUK BEGOLLI”

Në praninë e një numri shumë të madh artistësh, artdashësish, zyrtarëve të institucioneve shtetërore e studentëve, në ambientet e Kolegjit AAB, u inaugurua Teatri i Kolegjit AAB “Faruk Begolli”. Me këtë rast, prerjen simbolike të shiritit të AAB Teatrit “Faruk Begolli”, e bënë kryetari i Bordit të Kolegjit AAB, aktori Ilir Tafa, motra e aktorit të ndjerë Faruk Begolli, Asliha …

Lexo më shumë »

Arkitektja e famshme Zaha Hadid kishte projektuar këtë xhami për Prishtinën, por projekti i’u refuzua (FOTO)

Përderisa në Prishtinë nuk ka kaluar ky projekt, objektet e saja të projektuara nëpër vende të ndryshme të botës tashmë po qarkullojnë nëpër mediet më prestigjioze në botë. Arkitektja e famshme Zaha Hadid, e cila ka ndërruar jetë së fundi kishte aplikuar në konkursin e projektit për ndërtimin e xhamisë në Prishtinë, projekt ky i cili nuk pat kaluar. Puna …

Lexo më shumë »

Mentor Ejupi me ekspozitë për Nënën Terezë në Hamburg të Gjermanisë

Në lidhje me këtë ekspozitë për KultPlus ka njoftuar edhe Mentor Ejupi, ku në lidhje me këtë ekspozitë është shkruar se figura e Nënës Terezë, është një figurë e pandashme e tij. “The Year of The White Spirit”, është titulluar ekspozita e Mentor Ejupit që do të prezantojë figurën e Nënës Terezë, pikërisht më 8 prill, në Galerinë “Mytoro”, në …

Lexo më shumë »

Dua Lipa me koncerte edhe në SHBA

Për këtë tur të koncerteve ka njoftuar vetë këngëtarja shqiptare Dua Lipa Neë York dhe Los Angeles janë dy destinacionet e Dua Lipës që do të perfomojë. Koncertet në Neë York janë paraparë që të prezantohen në muajin prill, kurse ato të Los Angeles do të prezantohen në vjeshtë. Për këtë tur të koncerteve ka njoftuar vetë këngëtarja shqiptare Dua …

Lexo më shumë »

Liceu Artistik në Berat, orë krijuese në natyrë dhe ekspozitë të hapur për vizitorët

Liceu Artistik i Beratit në vite ka një traditë të shkëlqyer të përgatitjes së artistëve të rinj drejt rrugës së artit veçanërisht në degën e artit figurativ. Erjola Azizolli Për ti ofruar nxënësve një mjedis krijues jashtë bankave të shkollës, por dhe vizitorëve të Beratit një ekspozitë të hapur në natyrë, Liceu Artistik ka organizuar në dy ditë orët krijuese. …

Lexo më shumë »

MKRS-ja me strategji për rininë dhe plan të ri të veprimit

Ministri Kujtim Shala i miratoi këto dy dokumente të rëndësishme, nëpërmjet të cilave Qeveria e Republikës së Kosovës, me Strategjinë për Rini 2013-2017, dhe Planit të Veprimit për Rininë 2016-2017, ofron politika për investim dhe afirmim të gjeneratave të reja, duke renditur të rinjtë ndër prioritetet më të larta të qeverisë Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka …

Lexo më shumë »

“Shota” dhe Ansambli Popullor i Shqipërisë me koncert të përbashkët në Prishtinë

Bëhet se të dy ansamblet do të ngjiten në skenën e TKK-së më 1 prill, me fillim nga ora 19:00. Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Shota”, së bashku ne Ansamblin Popullor të Shqipërisë do të prezantojnë një koncert të përbashkët në Teatrin Kombëtar të Prishtinës. Bëhet se të dy ansamblet do të ngjiten në skenën e TKK-së më 1 prill, …

Lexo më shumë »

“Pa mua” kënga e re e Eranda Libohovës (VIDEO)

Eranda është e njohur edhe për hitet e saj “Lemza”, “Margjelo”, “Buzët më ishin tharë” etj. Këngëtarja e njohur shqiptare, Eranda Libohova, ka lansuar projektin e ri pas një kohe të gjatë mungese. Kënga me titull “Pa mua” shënon rikthimin e këngëtares. Për videoklipin e kësaj kënge është përkujdesur “FoxesFilm”, ndërsa kënga është punuar nga Kejvin Kalo. Eranda mbetet një …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co