Ballina / Kulturë (faqja 2)

Kulturë

Mozzik publikon “Kancer” (VIDEO)

mozziku-mp4nkln1n4nl16ohhx6hufy11o58zat5ml3ws25i88

Reperi kosovar Mozzik ka publikuar sot këngën e tij më të re “Kancer”. Kanceri është një temë e paprekur më parë nga Mozziku. Ai i ka kënduar dashurisë dhe temave të tjera sociale, por jo kësaj teme. “Kanceri” e punuar nga ZzapnChriss nuk është me videoklip. Reperi ditë më parë kishte konfirmuar se deri në fund të vitit do të …

Lexo më shumë »

Bob Dylan e fiton Çmimin Nobel në letërsi

MusiCares Person Of The Year Tribute To Bob Dylan - Show

Këngëtari me famë botërore, Bob Dylan ka fituar Çmimin Nobel në letërsi. Bob Dylan e ka fituar Nobelin për shkak se ka krijuar shprehje të reja poetike brenda këngës madhështore tradicionale amerikane, shkruan CNN. Këngëtari amerikan njihet në mbarë botën për tekstet e këngëve që i ka krijuar, por edhe për muzikën e tyre. Legjenda e muzikës, 75-vjeçari, ka lindur …

Lexo më shumë »

Filmi ”Çlirimi i Shkupit” konkuron për Oscar (Video)

filmi

Shoqata e punëtorëve filmik të Maqedonisë (SHPFM) njofton se filmi ”Çlirimi i Shkupit”, me regji të Rade dhe Danilo Sherbexhia, është përzgjedhur si kandidati i Maqedonisë për Oscar, në kategorinë e filmave joanglishtfolës. Filmi është përzgjedhur me shumicë votash nga Komisioni për zgjedhje. Përndryshe, ky film është shfaqur në hapjen e Festivalit ndërkombëtar për kamerë filmike ”Vëllezërit Manaki” në Manastir, …

Lexo më shumë »

“Chromium”, filmi i Shqipërisë për Oscars

soca-690x380

Shqipëria ka dërguar filmin e Bujar Alimanit “Chromium” për Oscars në kategorinë e filmit të huaj. Hollywood Reporter shkruan se ngjarja e filmit është shumë e ndjeshme ku një 15 vjeçar kërkon pavarësinë e tij dhe mundohet të pavarësohet nga nëna që është shurdhmemece dhe një tip i vetmuar. Kjo është hera e dytë e këtij regjisori që dërgon film …

Lexo më shumë »

“Game of Thrones” thyen rekord në “Emmy Award 2016”

20160919091956187646

“Game of Thrones” ka thyer rekord për numër më të madh të Primetime Emmy Awards të fituar nga çdo shfaqje. Seritë e HBO kanë triumfuar në 12 nga 24 kategoritë ku ishin të nominuara në ceremoninë e mbrëmshme, duke përfshirë edhe seritë drama të pazgjidhura. “Game of Thrones” tashmë ka tejkaluar rekordin e të gjitha kohërave të Frasier-it me 37 çmime …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co