Ballina / Kulturë (faqja 10)

Kulturë

Skënderbeu edhe në Paris

Një statujë në nder të Gjergj Kastriot Skënderbeut do të plotësojë sheshin me emrin e tij në Paris. I ndodhur në zonën 19 të kryeqytetit francez, sheshi “Skanderbeg” mori këtë emër në vitin 1967, ndërsa prej afro 50 vitesh vuan mungesën e një statuje në nder të heroit kombëtar. Drejtori i Qendrës Kombëtare të Restaurimeve, Agim Rada, prej kohësh ka …

Lexo më shumë »

Sot nis festivali ndërkombëtar i poezisë

Sot dhe nesër do të mbahet festivali ndërkombëtar i poezisë “Drini poetik”. ​Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës, sot dhe nesër do të mbajë festivalin ndërkombëtar të poezisë “Drini poetik” në Prishtinë-Prizren-Kukës. Sipas një njoftimi të LSHK-së, në këtë festival do të marrin pjesë anëtarë të LSHK-së dhe mysafirë nga jashtë. “Presim të marrin pjesë dashamirët e letërsisë e të artit. Festivali …

Lexo më shumë »

Gruda me libër mbi problematikën e demarkacionit mes Kosovës e Malit të Zi

Krejt për fund, për të pranishmit foli edhe profesori Gruda, i cili përpos që tregoi për përmbajtjen e librit, u shpreh mjaft i lumtur që e promovoi atë.  “Kufijtë në dëm të shqiptarëve”, është libri i parë i cili u promovua sot në kuadër të Panairit të Librit Prishtina 2016, nga autori Zejnullah Gruda. Ky libër flet për demarkacionin në …

Lexo më shumë »

Etnon feat Dj Dagz publikojnë këngën e re verore “Turn me on” (VIDEO)

Bendi i njohur Etnon në bashkëpunim me Dj Dagz kanë publikuar këngën e re “Turn me on”, e cila pritet të jetë hit veror. Tekstin e këngës, i cili përbëhet nga dy gjuhë – shqip dhe anglisht – e ka shkruar solisti i këtij grupi, Genc Prelvukaj. Kjo është kënga e dytë në rreth 2 muaj që vjen nga grupi Etnon, …

Lexo më shumë »

Visar Kasa, finalist në “The Voice of Austria” (VIDEO)

Djaloshi nga Mitrovica,Visar Kasa është finalist i garës për zërin më të mirë në Austri, “The Voice of Austria”. Ai ka marrë votat e nevojshme për të qenë deri më tash pjesë e 9-të finalistëve të kësaj gare muzikore. Visari studion për muzikë në Vjenë të Austrisë. Para se të shpërngulej për në Austri, si 17 vjeçar, Visari ishte pjesë e të …

Lexo më shumë »

Mediat serbe: Rita Ora është një ndër femrat më seksi në botë (FOTO)

Edhe mediat serbe kanë filluar të merren me këngëtaret shqiptare. E përditshmja serbe, Blic, Rita Orën e përshkruan si një ndër femrat më seksi në botë. Më tutje shkruajnë se hobi i këngëtares si duket është fotografimi i vetvetes dhe publikimi i tyre në rrjetet sociale. Ndryshe, Rita është duke punuar për projekte të reja të cilat pritet t’i publikon gjatë …

Lexo më shumë »

Shtatë kandidatë synojnë postin e drejtorit të Galerisë Kombëtare të Kosovës

Adriana Marku Sedaj, kryetare e Këshillit Drejtues të GKK-së ka bërë të ditur për mbylljen e këtij konkursi dhe për kandidimin e shtatë kandidatëve. Sapo është mbyllur konkursi për pozitën e drejtorit të Galerisë Kombëtare të Kosovës, i cili është shpallur nga Ministria për Kulturë, Rini dhe Sporte. Adriana Marku Sedaj, kryetare e Këshillit Drejtues të GKK-së ka bërë të ditur …

Lexo më shumë »

Era Istrefi e ftuar speciale në koncetrin e David Guetta-s

Era Istrefi, mysafire speciale në koncertin e David Guetta-s në Shkup. Këngëtarja kosovare Era Istrefi është ftuar në koncertin e David Guetta si ‘mysafire shumë speciale’. Koncerti do të mbahet më 5 qershor në Shkup, që do të performoj në koncertin e David Guetta-s, Era ka paralajmruar vetë përmes një foto të publikuar në rrjetin social “facebook”. Era Istrefi ka qenë …

Lexo më shumë »

Kadare merr titullin “Komandant” nga Presidenti francez në “Élysée”

Presidenti francez Francois Hollande do t’i dorëzojë sot shkrimtarit Ismail Kadare, titullin “Komandant i Legjionit të Nderit”, që iu akordua pak muaj më parë. Ceremonia do të zhvillohet në orën 18:00 pasdite në pallatin Presidencial “Élysée” në prani të një rrethi të ngushtë personash të ftuar. Është një ngjarje e rrallë, që vetë Presidenti francez ta dorëzojë këtë titull, të …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co