Ballina / Kulturë / Film

Film

Shqiptarja producente e një filmi në ndihmë të komunës së Aamatriçes

U prezantua në Romë promovimi i filmi kinematografik “Riso, amore e fantazia” me producente, shqiptaren Keda Kaceli, Presidente e FinMedia Group. Mbi këtë projekt të ri të saj profesionale, Keda Kaceli, ka rrëfyer eksluzivisht për Ora News. Ky film që së shpejti do të shfaqet në të gjitha kinematë italiane përcjell një mesazh të fortë social, pasi të gjitha të ardhurat nga …

Lexo më shumë »

Filmi ”Çlirimi i Shkupit” konkuron për Oscar (Video)

Shoqata e punëtorëve filmik të Maqedonisë (SHPFM) njofton se filmi ”Çlirimi i Shkupit”, me regji të Rade dhe Danilo Sherbexhia, është përzgjedhur si kandidati i Maqedonisë për Oscar, në kategorinë e filmave joanglishtfolës. Filmi është përzgjedhur me shumicë votash nga Komisioni për zgjedhje. Përndryshe, ky film është shfaqur në hapjen e Festivalit ndërkombëtar për kamerë filmike ”Vëllezërit Manaki” në Manastir, …

Lexo më shumë »

“Chromium”, filmi i Shqipërisë për Oscars

Shqipëria ka dërguar filmin e Bujar Alimanit “Chromium” për Oscars në kategorinë e filmit të huaj. Hollywood Reporter shkruan se ngjarja e filmit është shumë e ndjeshme ku një 15 vjeçar kërkon pavarësinë e tij dhe mundohet të pavarësohet nga nëna që është shurdhmemece dhe një tip i vetmuar. Kjo është hera e dytë e këtij regjisori që dërgon film …

Lexo më shumë »

“Game of Thrones” thyen rekord në “Emmy Award 2016”

“Game of Thrones” ka thyer rekord për numër më të madh të Primetime Emmy Awards të fituar nga çdo shfaqje. Seritë e HBO kanë triumfuar në 12 nga 24 kategoritë ku ishin të nominuara në ceremoninë e mbrëmshme, duke përfshirë edhe seritë drama të pazgjidhura. “Game of Thrones” tashmë ka tejkaluar rekordin e të gjitha kohërave të Frasier-it me 37 çmime …

Lexo më shumë »

Filmi “Home” premierë botërore në Raindance Film Festival

Pas sukseseve që pati regjisorja e re More Raça me filmin ‘Amel’, filmi i ri i saj i metrazhit të shkurtër ‘Home’ do të ketë premierën botërore në edicionin e 24-të festivalit të madh Raindance Film Festival në konkurrencën zyrtare. ‘Home’ me skenar dhe regji nga More Raça dhe producent Sunaj Raça është pranuar në festivalin më të madh të …

Lexo më shumë »

Nisin xhirimet e filmit “Dashuria e Bjeshkëve të Nemuna 3”, këto janë disa nga imazhet e filmit (Foto)

“Dashuria e Bjeshkëve të Nemuna” është pa dyshim një nga filmat më bukur të kinematografisë shqiptare. Të gjithë e mbajnë mend tashmë episodin e parë të këtij filmi, të realizuar në vitin 1997, ku një dashuri e dy të rinjve në Bjeshkët e Nemuna, përfundon me vdekjen tragjike të njërit prej personazheve. Gjurmë tek publiku, la edhe pjesa e dytë, …

Lexo më shumë »

Filmi kosovaro-shqiptar fiton në Festivalin e Sarajevës

Producentja e filmit “Looking for Venera”, shqiptarja Belina Jano, ka fituar kësisoj në Festivalin e Sarajevës i cili mbylli këtë edicion dhe ndau shpërblime për më të mirët. Kur Kosova dhe Shqipëria bëhen bashkë nuk kanë suksese vetëm në sport, por edhe në kulturë, përkatësisht film. Bashkimi i një producenteje nga Shqipëria dhe një skenaristeje nga Kosova, ka sjellë rezultat …

Lexo më shumë »

Anibar nisë edicionin e shtatë pa asnjë film nga Kosova

Anibar nisë edicionin e tij të shtatë sonte më 15 gusht duke zgjatur kështu deri me 21 gusht. Për të shtatën herë me radhë, qyteti i Pejës do të jetë nikoqiri i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit të Animuar, Anibar. Në mesin e 273 filma sa do të shfaqen këtë edicion në Anibar, nuk do të ketë asnjë film nga Kosova, …

Lexo më shumë »

Publikohet programi i filmave të festivalit Anibar

Do të mbahet edicioni i shtatë i festivalit të filmit të animuar Anibar në Pejë Ky festival do të mbahet prej datave 15 deri më 21 gusht, ku do të trajtohet fenomeni i ngrohjes globale dhe ndryshimeve klimatike duke projektuar animacione që interpretojnë ndërveprimin njerëzor me këtë fenomen global. Sipas një komunikate nga Anibar, filmat e përzgjedhur do të garojnë …

Lexo më shumë »

Për Ditët e Mërgatës, Kinema në Qiell të Hapur në Gjilan

Burim Baftiu ka thënë se kjo ngjarje do të nis më 18 korrik dhe do të zgjasë deri më 20 korrik, ku filmat do të shfaqen prej orës 20:00, në Parkun e Lagjes Dardania. Për tre mbrëmje do të shfaqen filma ne qiell të hapur në Gjilan, manifestim ky që organizohet për nder të Ditëve të Mërgatës. Burim Baftiu ka …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co