Art

Bob Dylan e fiton Çmimin Nobel në letërsi

Këngëtari me famë botërore, Bob Dylan ka fituar Çmimin Nobel në letërsi. Bob Dylan e ka fituar Nobelin për shkak se ka krijuar shprehje të reja poetike brenda këngës madhështore tradicionale amerikane, shkruan CNN. Këngëtari amerikan njihet në mbarë botën për tekstet e këngëve që i ka krijuar, por edhe për muzikën e tyre. Legjenda e muzikës, 75-vjeçari, ka lindur …

Lexo më shumë »

Publikohet programi i filmave të festivalit Anibar

Do të mbahet edicioni i shtatë i festivalit të filmit të animuar Anibar në Pejë Ky festival do të mbahet prej datave 15 deri më 21 gusht, ku do të trajtohet fenomeni i ngrohjes globale dhe ndryshimeve klimatike duke projektuar animacione që interpretojnë ndërveprimin njerëzor me këtë fenomen global. Sipas një komunikate nga Anibar, filmat e përzgjedhur do të garojnë …

Lexo më shumë »

Hapet konkursi për “Miss Kosova 2016”

Ka filluar aplikimi për “Miss Kosova 2016”. Vajzat nga Kosova dhe diaspora kanë të drejtën e aplikimit. Dy bukuroshet fituese do të kenë mundësinë të përfaqësojnë Kosovën në kompeticionet botërore “Miss Univers” dhe “Miss Earth”. Organizatorja Agnesa Vuthaj ka paralajmëruar se së bashku më stafin e saj do të mundohen të sjellin një spektakël të denjë para publikut. Ende zyrtarisht …

Lexo më shumë »

Sonte nis Festivali Multikulturor i Beratit

Në këtë festival do të ketë koncerte, panaire, ekspozita, tashëgimi historike, të ftuar nga vendi dhe bota Festivali multikulturor do të bartë mesazhin “Promovo Shqipërinë tënde” ku pos tjerash pjesmarrësit në këtë festival kan mundësi të shijojnë edhe pjata tradicionale. Një muaj më parë, Marsela Çikbukaj këndoi në Festivalin e Coca Cola Summer Festival që u mbajt në Romë, poashtu …

Lexo më shumë »

Brexit – Revoltohet Saimir Pirgu: Të ndalet publiciteti i shëmtuar ndaj Shqipërisë

Tenori shqiptar me famë botërore, Saimir Pirgu, është shfaqur kritik dhe tejet i revoltuar nga  përdorimi i Shqipërisë nga politikanët anglezë gjatë fushatës së “brexit”. Në një koment në fb, Pirgu kërkon të ndalet publiciteti i shëmtuar ndaj Shqipërisë si vend i varfër dhe i izoluar një kohë kur referendumi ka përcaktuar tashmë gjithçka.  “A ka mundësi që ky publicitet …

Lexo më shumë »

Fillon festivali ‘Diaspora në kornizë të portreteve’

Shoqata e strip artistëve ‘xhennetcomics’ hap konkursin për festivalin e 13-të radhës Festivali do të mbahet në Prizren duke filluar nga sot e deri më 31 korrik, me temë “Diaspora në kornizë të portreteve”. Në një njoftim për media, bëhet e ditur se në këtë festival janë të ftuar të gjithë artistë që kanë përvojë në vizatim të portreteve si …

Lexo më shumë »

Shëtitorja e veçantë në Itali u mundëson njerëzve “ecje mbi ujë”

Është hapur në Itali projekti i artistit ambientalist Christo Vladimirov Javacheff në të cilin njerëzit e përshkojnë shëtitoren tre kilometërshe, e cila u mundëson atyre të “ecin mbi ujë”. “Pista” bashkon fshatin Sulzano në Lombardinë veriore me ishullin e vogël Monte Isola dhe për 16 ditë do të qëndrojë i vendosur instalacioni artistik i hapur këtë fundjavë. /koha/

Lexo më shumë »

Eventi më i madh i tatuazheve në Ballkan do të mbahet në Tiranë

“Ky evenimet organizohet nga shoqata e tatuatorëve shqiptarë dhe Olsi Tattoo në përputhje të plotë me legjislacionet shqiptare sipas çdo standardi evropian. Gjithashtu do të mbështetet nga Shoqata e tatuatorëve të Italisë,Shoqata e tatuatorëve të Maqedonisë ,Inksiders International, Panthenols tattoo , mediat vendase e të huaja etj…”, thuhet në njoftimin e këtij organizimi. 150 artistë ndërkombëtarë do të marrin pjesë …

Lexo më shumë »

Skënderbeu edhe në Paris

Një statujë në nder të Gjergj Kastriot Skënderbeut do të plotësojë sheshin me emrin e tij në Paris. I ndodhur në zonën 19 të kryeqytetit francez, sheshi “Skanderbeg” mori këtë emër në vitin 1967, ndërsa prej afro 50 vitesh vuan mungesën e një statuje në nder të heroit kombëtar. Drejtori i Qendrës Kombëtare të Restaurimeve, Agim Rada, prej kohësh ka …

Lexo më shumë »

Sot nis festivali ndërkombëtar i poezisë

Sot dhe nesër do të mbahet festivali ndërkombëtar i poezisë “Drini poetik”. ​Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës, sot dhe nesër do të mbajë festivalin ndërkombëtar të poezisë “Drini poetik” në Prishtinë-Prizren-Kukës. Sipas një njoftimi të LSHK-së, në këtë festival do të marrin pjesë anëtarë të LSHK-së dhe mysafirë nga jashtë. “Presim të marrin pjesë dashamirët e letërsisë e të artit. Festivali …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co