Ballina / Kronika (faqja 5)

Kronika

Sulm vetëvrasës në dasmë, vriten 22 dasmorë

Të paktën 22 persona janë vrarë në një sulm vetëvrasës në një dasmë kurde në verilindje të Sirisë. Mbikëqyerësi Sirian për të Drejtat e Njeriut me seli në Britani të Madhe, i cili mbështetet në një rrjet kontaktesh nëpër Siri, raporton se kamikazi i ISIS hodhi veten në erë në parti të dasmës kurde dje, duke vrarë 22 persona. Ky …

Lexo më shumë »

52 të vdekur në një protestë në Etiopi

Dhjetëra njerëz kanë gjetur vdekjen në një protestë në Etiopi, pasi policia ka hedhur gaz lotsjellës dhe ka gjuajtur me plumba gome për të shpërndarë një protestë anti-qeveritare. Nga ky konflikt në mes forcave qeveritare dhe protestuesve që ka ndodhur në Bishoftu, një qytet 40 kilometra në jug të kryeqytetit Addis Ababa, ka pasur raportime të ndryshme sa i përket …

Lexo më shumë »

E vret gruan në shtëpi, pastaj vret të birin në kolegj dhe në fund vetëvritet

Autoritetet amerikane kanë njoftuar sot se një burrë e ka vrarë gruan e vet në shtëpinë e tyre në Maryland, dhe pastaj ka shkuar me makinë në periferi të Washingtonitm, ku ka vrarë të birin 19-vjeçar dhe veten. Zyra e sherifit e Harford Country ka njoftuar se oficerët të cilët kishin shkuar për një kontroll në banorët e një shtëpi …

Lexo më shumë »

Përmbyset anija me 600 emigrantë: Të paktën 29 prej tyre mbyten

Një anije që po barte rreth 600 emigrantë është përmbysur sot në detin Mesdhe, duke mbytur të paktën 29 persona, burimet e sigurisë dhe zyrtarët lokal kanë thënë për Reuters. “Një anije ilegale e emigrantëve është përmbytur larg bregdetit Kafr al-Sheiklh. Ajo po barte 600 emigrantë në operacionin më të madh ilegal të emigrimit përmes bregdetit Kafr al-Sheikh deri më …

Lexo më shumë »

Vietnam: 9 persona dënohen me vdekje për trafikim të heroinës

Një gjykatë në veri të Vietnamit ka dënuar me vdekje nëntë persona për trafikim të heroinës, raportojnë mediat lokale. Lideri i rrjetit, Trang A Tang dhe tetë qytetarë të tjerë vietnamezë u shpallen fajtor për trafikimin e hiç më pak se 626 kilogramëve heroinë nga Laos dhe Tajlanda për në Vietnam nga viti 2009 e deri në arrestimin e anëtarëve …

Lexo më shumë »

Shpërthim i fuqishëm në Barcelonë, 1 i vdekur 15 të plagosur

Një person ka vdekur dhe 15 të tjerë janë plagosur nga një shpërthim i fuqishëm në një bllok apartamentesh në Barcelonë, Spanjë, raporton “The Independent” Shpërthimi shkatërroi banesën e katit të dytë të një ndërtese banimi në “Premia de Mar”, një vendpushim bregdetar i cili ndodhet  në lindje te kryeqytetit katalanas. Aktualisht është e paqartë se çfarë e shkaktoi shpërthimin. …

Lexo më shumë »

Më shumë se 300 mijë të vdekur nga lufta në Siri

Më shumë se 300.000 të vdekur janë regjistruar në Siri që prej fillimit të luftës civile në vend që nga viti 2011, ka bërë me dije Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut. ”Rreth 86.000 e totalit janë civilë dhe rreth 15.100 prej tyre janë fëmijë ose adoleshentë”, sipas OSDH. Shifra e fundit e observatorit është rritur me 9.000 mijë që …

Lexo më shumë »

Kamioni përplaset me autobusin, 14 viktima e dhjetëra të plagosur

Të paktën 14 persona kanë gjetur vdekjen dhe 51 të tjerë kanë mbetur të plagosur në një aksident të rëndë rrugor. Ngjarja ka ndodhur në Tunizinë Qendrore pas përplasjes së një autobusi herët në mëngjesi në zonën e quajtur Kasserine. Nga aksidenti shpërthyer flakët e zjarrit që prekën rreth 15 makina të tjera. Hetimet e para bëjnë me dije se …

Lexo më shumë »

Aksidentohet familja kosovare në Mal të Zi, vdes gruaja 53 vjeçare

Një familje nga Kosova është përfshirë në një aksident të tmerrshëm në Mal të Zi, si pasojë një gruaja 53 vjeçare ka mbetur e vdekur, ndërsa bashkëshorti dhe njëra nga vajzat e saj kanë marrë lëndime të rënda. Familja jetonte në qytetin Brixen, në Tirolin jugor të Italisë në kufi më Austri. Ata kishin kaluar dy javë pushim në Kosovë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co