Ballina / Kronika (faqja 4)

Kronika

Vrau të birin 8-vjeçar, pasi ai i zbuloi marrëdhënien me gjyshin

Një nënë që vrau djalin e saj 8-vjeçar kur ai zbuloi se ajo ishte në një lidhje me gjyshin e tij, është dënuar me 30 vite burgim në Itali. Veronica Panarello goditi djalin e saj Loris Stival me kabulla elektrikë dhe e braktisi trupin e tij në një kanal në Siçili. Panarello u përpoq të shpikte historinë se djalin e …

Lexo më shumë »

Plagosen katër policë në Gjermani

Katër policë janë qëlluar në Gjermani, nga një i dyshuar që ka lidhje me lëvizjet e ekstremit të djathtë. Ministria e Brendshme ka thënë se një burrë 49 vjeçar ka shtënë me armë zjarri ndaj policëve pasi ata hynë në shtëpinë e tij në Georgensgmund. “49 vjeçari hapi zjarr në drejtim të policëve. Katër policë janë plagosur e dy prej …

Lexo më shumë »

Serbi godet në kokë me shufër metalike 19-vjeçarin shqiptar

Një 19-vjeçar me origjinë nga Shqipëria është plagosur rëndë në një kamp refugjatësh në Gjermani. Ngjarja ka ndodhur të shtunën (15 tetor) në qendrën e azilkërkuesve në Halberstadt. Policia lokale i tha medieve gjermane se autori i ngjarjes ishte një 34 vjeçar nga Serbia, ndërsa plagosja ka ardhur pas një grindje midis tyre. Sipas dëshmive, 19-vjeçari është goditur me një …

Lexo më shumë »

30 të vdekur nga sulmi vetëvrasës në Irak

Të paktën 30 persona kanë mbetur të vdekur dhe rreth 60 të tjerë të lënduar pas një sulmi vetëvrasës në kryeqytetin e Irakut, në Bagdad, shkruan BBC.  Sulmi ndodhi në veri të qytetit në një zonë të populluar me qytetarët Shia. Pelegrinet Shia janë duke marrë pjesë në ritualet e vajtimit për të kujtuar vdekjen e nipit të Profetit Muhamed, Hussein. …

Lexo më shumë »

Tragjedi në New York, foshnja bie në hapësirën e ashensorit

Një foshnje gjashtë javëshe vdiq të enjten në New York në një incident të frikshëm. Dera e ashensorit ku nëna shtyu karrocën e vajzës u hap, por 21-vjeçarja nuk e pa se ashensori në fakt, nuk ishte aty. Familja banonte në katin e 23-të të një blloku apartamentesh në Brooklyn. Karroca me fëmijë ra në hapësirën bosh dhe ndaloi mbi …

Lexo më shumë »

Vdes 13 vjeçarja pasi ka agjëruar 68 ditë

Policia indiane po heton prindërit e një vajze 13 vjeçare e cila vdiq javën e kaluar, pasi kishte agjëruar 68 ditë.  Policia në qytetin jugor Hyderabad i tha BBC-së se ata duan të dinë nëse Aradhana Samdariyuan e kishin detyruar të agjëronte. Prindërit e saj kanë insistuar duke thënë se ajo ka agjëruar vullnetarisht siç përshkruhet në Jainism, një nga fetë …

Lexo më shumë »

Itali, nëna shqiptare vdes në aksident në sytë e 3 fëmijëve

Një grua shqiptare 37 vjeçe ka humbur jetën në një aksident rrugor në Itali. Mediat vendase bëjnë me dije se viktima është shtetasja me iniciale A.B, e cila jetonte në Barço me tre fëmijët e saj, përkatësisht të moshës 16, 12 dhe 2 vjeçar. Ajo vdiq në vend pas përplasjes fatale, ndërsa djali i saj më i madh ndodhet në …

Lexo më shumë »

Pjesa jugore e Haitit është shkatërruar rreth 90% nga uragani

Afro 900 njerëz janë vrarë nga uragani Matthew në Haiti, ndërsa zyrtarët thonë se 90% e zonave janë shaktërruar. Në disa nga qytetet më të prekura rëndë ende po bëjnë kërkime, dhe ekziston frika se edhe shumë trupa tjerë do të gjenden. Pjesa jugore e Haitit u shkatërrua plotësisht, kanë thënë punojësit e ndihmave për BBC-në. Dëmet megjithatë nuk kanë qenë …

Lexo më shumë »

Stamboll, shpërthen bomba në motoçikletë. Plagosen 10 persona

Shpërthimi më i fundit që trondit Stambollin ndodhi sot në lagjen “Yenibosna”, në pjesën lindore të tij, jo shumë larg Aeroportit “Ataturk”. Një motoçikletë e mbushur me eksploziv është hedhur në erë përpara një komisariati policie. Të paktën 10 persona mbetën të plagosur, njëri nga të cilët, siç pohoi në “Twitter” guvernatori Vasip Shahin, është në gjendje kritike për jetën. Policia …

Lexo më shumë »

Itali, humb jetën tragjikisht i riu shqiptar

Një i ri shqiptar ka humbur jetën tragjikisht në Itali. Viktima është 21-vjeçari Dorian Pianca.  Ngjarja ndodhi në rajonin e Toskanës derisa i riu po udhëtonte me një motor teksa ka humbur kontrollin dhe është përplasur me një mur. Dyshohet se shkak i aksidentit ka qenë lagështia në rrugë. I plagosur rëndë ka mbetur edhe një 18-vjeçar që po udhëtonte me …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co