Ballina / Kronika (faqja 30)

Kronika

Vdesin 8 studentë në Indi

Kanë mbetur të vdekur 8 persona në Indi, pas një shpërthimi të një bombole të gazit sot në një restorant në Mumbai të Indisë, shumica prej viktimave ishin studentë të Institutit të Teknologjisë Don Bosco. Sipas policisë, shpërthimi ka ndodhur në qytetin Kurla West duke shkaktuar zjarr i cili në mënyrë të shpejtë e ka kapluar ndërtesën. Sipas medieve, deri te …

Lexo më shumë »

Shtatë të vdekur në ishullin grek

Shtatë refugjatë nga Siria kanë humbur jetën mesditën e djeshme në brigjet e ishullit grek Lesbos, pasi që një anije greke është përplasur me barkën që sillte ata nga brigjet turke. Në mesin e shtatë persona që kanë humbur jetën, janë dy gra, një burrë dhe katër fëmijë, njëri prej tyre foshnje disa muajshe. Të mbijetuarit e kësaj tragjedie kanë …

Lexo më shumë »

Arrestohen tre shqiptar në Zvicër

Janë arrestuar tre të rinj shqiptarë nga policia e Zvicrës. Të arrestuarit akuzohen për vrasjen e një 35 vjeçarit portugez javën e kaluar në njërin prej lokaleve të natës në Lugano. Autoritetet në Lugano, thonë se sherri mes shqiptarëve dhe portugezit ka filluar në një prej lokaleve të natës vetëm për një stol. Ndërsa, prej hetimeve të mëvonshme është zbuluar …

Lexo më shumë »

Itali: 5 të vdekur nga përmbytjet e motit të keq (video)

Kanë humbur jetën  persona nga vërshimet shiut që kanë përmbysur sot Italinë Qendrore dhe Jugore. Përveç, personave që kanë humbur jetën, mësohet se kanë mbetur të përmbytura edhe dhjetëra banesa e rrugë. Ndërsa, qindra persona janë evakuuar nga zonat e banimit . Në rajonin e Abruzzos në qytezën e Aquilas, prej shembjes së dheut, kanë humbur jetën një burrë dhe një …

Lexo më shumë »

Kinë, 17 të vdekur nga gazi

Shtatëmbëdhjetë persona kanë vdekur sot në qytetin qytetin Vuhu në lindje të Kinës, kur një cilindër i gazit të lëngshëm ka shpërthyer në një restorant, ka njoftuar media shtetërore e Kinës. Ndërsa, zyrtarët lokalë dhe policia thonë se janë duke hetuar incidentin. Mësohet se shpërthime të ngjashme kanë ndodhur shpesh në Kinë, kjo pasi që rregullat e sigurisë nuk respektohet …

Lexo më shumë »

Gjashtë shqiptar në Angli dënohen me 72 vite burg

Janë arrestuar gjashtë shqiptarë nga policia e Anglisë, pasi që dyshohet se kanë qenë pjesë e një bande kriminale që importonte drogë. Mësohet, se kjo bandë kishte importuar deri më tanimë 500 kg drogë me vlerë 166 milionë sterlina. Të arrestuarve iu është dhënë gjithsej një dënim përfundimtar prej 72 vitesh burg. Pjesëtar të bandës kriminale që funksiononte në Londër …

Lexo më shumë »

Dhjetëra viktima në një shpërthim në Ankara

Afër stacionit kryesor në Ankara, së paku njëzet persona janë vrarë në mëngjesin e sotëm pas një shpërthimi të fuqishëm. Ky shpërthimi ka ndodhur pak para mbajtjes të një tubimi të opozitës turke në të mirë të paqes. Sipas dëshmitarëve, kanë parë shumë trupa të pajetë e të copëtuar të shtrirë në tokë, ndërsa televizioni “NTV” njofton për së paku …

Lexo më shumë »

10 të burgosur humbin jetën në Filipine

Një zjarr që ka kapluar repartin psikiatrik të një burgu në ishullin Leyte të Filipineve të enjten, ka përfunduar me humbjen e dhjetë të burgosurve. Ishin të kota përpjekjet e gardianëve dhe të burgosurve tjerë që t’i shpëtojnë të burgosurit nga qelitë e tyre. Kjo pasi që flakët kishin përfshirë pjesën maksimale të sigurisë së burgut rajonal që gjendet rreth …

Lexo më shumë »

Mbi 100 pjesëtarë të Boko Haramit janë vrarë në Nigeri

Janë vrarë, më shumë se 100 luftëtarë të Boko Haramit gjatë ditës së djeshme, gjatë një sulmi kundër ushtrisë nigeriane në Goniri në shtetin e Yobe, ka njoftuar një zëdhënës i ushtrisë. “Të paktën shtatë ushtarë u vranë dhe nëntë të tjerë janë plagosur gjatë këtij sulmi”, deklaroi koloneli Sani Usman. “Sipas shifrave të fundit më shumë se 100 terroristë …

Lexo më shumë »

50 ushtarë rus vriten në Siri

Mësohet se ka dështuar aksioni i ushtrisë ruse kundër militantëve të grupit Jaysh al Fat’h, një grup i përbashkët i grupeve xhihadiste në Provincat Alepo dhe Idlib. Fahad al-Masri , aktivist i pavarur arab, ka shkruar në profilin e tij zyrtarë në facebook, se ka 50 ushtarë rus kanë mbetur të vdekur, ndërsa 35 të tjerë janë transportuar me aeroplan …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co