Ballina / Kronika (faqja 3)

Kronika

Zelanda e Re goditet nga një tërmet prej 7.4 ballësh

Një tërmet i fuqishëm prej 7.4 ballësh ka goditur Zelandën e Re pas mesnate. Shërbimi Gjeologjik amerikan bën me dije se epiqendra e tërmetit është 95 kgm nga Christchurch, i goditur fuqishëm në vitin 2011, duke lënë pas 185 viktima dhe duke shkatërruar qendrën e qytetit. Zelanda e Re shtrihet në “unazën famëkeqe të zjarrit”, çka sjell tërmete të shumta …

Lexo më shumë »

Itali, rusi masakron me thikë një shqiptar

Një burrë u gjet i vdekur pak para orës 9 të mëngjesit të sotëm (7 nëntor) në afërsi të pallatit të sportit në Viarregio të Italisë. Raportet paraprake konfirmuan se viktima ka gjetur vdekjen pas goditjeve me një thikë, duke i çarë arterien karotide. Vrasësi menjëherë pas krimit u largua nga vendi i ngjarjes. Kalimtarë të rastit lajmëruan policinë dhe …

Lexo më shumë »

Vriten 11 dasmorë në Afganistan

Të paktën 11 persona janë vrarë dhe një numër janë plagosur nga një shpërthim bombe në rrugë, gjatë udhëtimit të tyre në një dasmë në provincën Faryab të Afganistanit verior. Askush nuk e mori përgjegjësinë për shpërthimin, nga i cili u vranë një grua dhe një fëmijë dhe plagosi nusen, por zyrtarët fajësuan militanët Talibanë. Bombat e vendosura në rrugë …

Lexo më shumë »

Pranga çiftit shqiptar, banesën e kishin kthyer në supermarket droge

Operacioni “Origine” i Policisë së Riminit ka çuar sot në arrestimin e një çifti shqiptar; G,A 20 vjeçe e G.B 30 vjeç rezident në komunën e Coriano, në provincën e Riminit. Çifti shqiptarë furnizonte me drogë tregun ilegal të Ricciones e banesa tyre në qytezën e Corianos ishte kthyer në një supermarket të vërtetë droge. Hetimet e operacionit “Origine” kishin …

Lexo më shumë »

Një i vdekur pas shembjes së urës në Itali (FOTO)

Një person ka vdekur dhe pesë të tjerë janë plagosur në Itali, pasi një urë u shemb mbi një rrugë ku makinat ishin duke kaluar. Ura, në provincën Lecco pranë Milanos, ra kur një automjet me mallra të rënda ishte duke kaluar, duke rënë poshtë mbi makinat, shkruan BBC. Të paktën katër makina të tjera janë përfshirë në aksident. /Klankosova/ 

Lexo më shumë »

Australi – Tragjedi në parkun e lojërave, vdesin 4 persona

Katër të rritur humbën jetën pas një aksidenti në parkun e lojërave DreamWorld në Australi. Raportohet se 6 persona po bënin rafting në momentin që pajisja u kthye përmbys dhe zuri poshtë 4 prej tyre. Parku u evakuua dhe tre inspektorë shkuan menjëherë në vendngjarje për të hetuar atë që sapo kishte ndodhur. Policia e Queensland konfirmoi se 4 ishin …

Lexo më shumë »

13 të vdekur nga një aksident me autobus në Kaliforni

Trembëdhjetë persona kanë humbur jetën dhe më shumë se 30-të janë lënduar në jug të Kalifornisë pasi një autobus është përplasur me pjesën e prapme të një kamioni, shkruan BBC.  Është raportuar se shumica e pasagjerëve ishin nga Amerika Latine. Përplasja ka ndodhur në afërsi të një qyteti bregdetar në Palm Springs, në orët e hershme të së dielës. Hetuesit po …

Lexo më shumë »

Sulm në Turqi: 2 të vrarë, 19 të plagosur

Një makinë bombë ka shpërthyer sot afër një makine të policisë, e cila ishte në lëvizje , në lindje të provincës turke, Bingol, duke vrarë dy oficerë të policisë dhe plagosur 19 persona të tjerë, njoftojnë burimet e sigurisë. Bomba e montuar në makinë nga militantët e Partisë së jashtëligjshme të Punëtorëve Kurdistian (PKK), shpërtheu afër zyrës së guvernatorit të …

Lexo më shumë »

Londër – Autobusi dy-katësh përplaset me urën, 26 të plagosur

5 persona janë në gjendje të rëndë në spital dhe 21 të tjerë më lëndime më pak serioze pas një aksidenti në kryeqytetin e Anglisë. Një autobus dy katësh në Londër është përplasur me urën rreth orës 4 të mëngjesit në zonën e quajtur Tottenham. Forcat emergjente liruan tre nga pasagjerët që kishin ngecur në katin e dytë të autobusit. …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co