Ballina / Kronika (faqja 20)

Kronika

Makina përplaset me kamionin, humb jetën shqiptari

Një shqiptar ka humbur jetën në një aksident rrugor mëngjesin e së premtes në Itali. Ngjarja ka ndodhur në një rrugë dytësore në komunën e Angulliara Veneta-s, ku ka mbetur i vdekur Bledar Asamataj, 38 vjeç, shqiptar me banim në Cavarzere, Venecia. 38-vjeçari udhëtonte me një mjet të tipit “Seat Arosa”, i cili është përplasur me një kamion. Përplasja e …

Lexo më shumë »

Në pranga serbi i akuzuar për krime lufte në Kosovë

Shtetasi i Serbisë Zoran Vukotiq është arrestuar në Nikshiq të Malit të Zi në bazë të një urdhërarresti të Interpolit, njoftojnë mediat malazeze. Fletëarrestin ndaj tij për veprën penale të krimeve të luftës kundër civilëve e kishte shpallur UNMIK-u. Vukotiq dyshohet se në vitin 1999 në Vushtrri vrau tre shqiptarë të Kosovës, përcjellë Klan Kosova. Pas arrestimit ai do të vendoset …

Lexo më shumë »

Në Tunizi vriten shtatë militantë islamikë

Trupat tuniziane kanë vrarë shtatë militantë islamikë gjatë sulmeve në qytetin Ben Guerdan qytet ky në kufirin me Libinë ku të paktën 55 persona u vranë gjatë një sulmi të së hënës nga luftëtarët e Shtetit Islamik, tha ushtria të mërkurën. Gjatë këtij aksioni që nisi mbrëmjen e së martës dhe vazhdoi mëngjesin e sotëm janë gjetur edhe armë dhe …

Lexo më shumë »

Shpërthen një varkë në Bangkok, 50 të plagosur

Një motor i një mjeti lundrues ka shpërthyer teksa po hynte në mol, e si pasojë kanë mbetur të plagosur të paktën 58 persona. Ngjarja ka ndodhur në Bangkok të Tajlandës. Nga të dhënat paraprake rezulton se shkak i ngjarjes ka qenë depozita e karburantit. Mediet lokale raportojnë se shumica e të lënduarve janë pasagjerë, që në momentin e shpërthimit …

Lexo më shumë »

Dy të dënuar në lidhje me vdekjen e Alan Kurdit

Dy sirianë janë burgosur për vdekjen tragjike të djaloshit emigrant Alan Kurdi, fotografi kjo e cila tronditi botën. Trupi i tre-vjeçarit është gjetur në një plazh turk shtatorin e kaluar – tregon për fatin e emigrantëve të cilët bënë rrugë drejt për në Evropë për një jetë më të mirë. Alan, i raportuar më parë si Aylan, ishte mbytur së bashku …

Lexo më shumë »

Vriten gratë që sulmuan policinë në Stamboll (VIDEO)

Një video e regjistruar mëngjesin e sotëm në Stamboll, tregon se si dy gra qëllojnë me armë mbi një furgon policie, duke shkaktuar kaos dhe terror në rrugët e lagjes “Bayrampasa”. Policia që ka rrethuar zonën ka arritur të ekzekutojë të dyja gratë të cilat kanë qenë të pajisura me armë dhe granata. Nga aksioni kanë mbetur të plagosur edhe dy …

Lexo më shumë »

43-vjeçari vret veten me armë teksa bën “selfie”

Një 43-vjeçar ka ndërruar jetë pasi ka vrarë vetën aksidentalisht, teksa bënte një “selfie”. Ngjarja ka ndodhur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Bashkëshortja e viktimës është shprehur se gjatë ditës, ata kishin bërë disa foto me armën. “Shpeshherë, ai i hiqte dhe i vinte plumbat”, ka shtuar ajo.  Ndërkohë policia e ka regjistruar si aksidentale vdekjen e burrit, të …

Lexo më shumë »

8-vjeçarja vdes natën e dasmës, në duart e bashkëshortit 40-vjeçar

Një vajzë e vogël vetëm 8 vjeç ka vdekur natën e parë të martesës me një 40-vjeçar. Duket e pabesueshme, por ngjarja ka ndodhur në Jemen dhe vajza vdiq natën e dasmës teksa bashkëshorti i saj po përpiqej të kryente marrëdhënie seksuale. Nusja 8-vjeçare vdiq pas dëmtimeve të brendshme për shkak të traumave seksuale. Organizatat e të drejtave të njeriut …

Lexo më shumë »

Shpërthim gazi në minierë, 26 të vdekur

Njëzet e gjashtë minatorë rezultojnë të humbur pas shpërthimit të gazit në një minierë qymyri në skajin verior të Rusisë, ndërsa janë pezulluar operacionet e shpëtimit, njoftoi sot kompania e cila menaxhon minierën, dy ditë pas katastrofës. “Sipas konsultimeve të ekspertizës teknike, të 26 personat që ndodheshin në minierë në momentin e shpërthimit është thuajse e pamundur mbijetesa e tyre”, …

Lexo më shumë »

Edhe një sulm në Amerikë, 3 të vdekur 14 të plagosur

Një person i armatosur ka vrarë tre njerëz dhe ka arritur të plagosë 14 të tjerë, para se të qëllohej për vdekje nga policia. Ngjarja ka ndodhur në Kansas të Amerikës, në një fabrikë dhe 10 nga të plagosurit janë në gjendje kritike për jetë, shkruan BBC. Sulmuesi ishte i punësuar në fabrikë, thotë policia, dhe rasti nuk ka të …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co