Ballina / Kronika (faqja 2)

Kronika

Arrestimi i 19 personave shkatërron bandën 8 milionëshe shqiptaro-boshnjake të drogës

Methamphetamine, kokainë dhe marijuanë me vlerë 8 milionë euro është sekuestruar dhe 19 persona janë vënë në pranga, në kuadër të një hetimi të përbashkët mes autoriteteve gjermane, atyre çeke dhe austriake. Të tre shtetet kanë bashkëpunuar për nëntë muaj për të shkatërruar një bandë boshnjako-shqiptare, që merrej me prodhimin e drogës së llojit methamphetamine, si dhe të llojeve të …

Lexo më shumë »

Ndërroi jetë lideri kuban Fidel Castro

Ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare ish Presidenti komunist i Kubës Fidel Castro. Komandanti suprem i revolucionit kubanez vdiq mbrëmjen e së premtes rreth orës 22:29 minuta. Lajmi është njoftuar nga televizioni shtetëror i Kubës. Fidel Castro e vendosi Kubën si një shtet një-partiak, duke qeverisur për gati 50 vjet, kur edhe ai i dorëzoi pushtetin vëllait të tij Raul Castro …

Lexo më shumë »

Dy të vdekur dhe 70 të marrë peng në Francë

Një grua dhe një burrë kanë mbetur të vdekur dhe më shumë se 70 murgj janë duke u mbajtur peng nga një person i maskuar dhe i armatosur me thikë dhe armë, në Montpellier në Francë, shkruan Daily Mail.  Sipas dëshmitarëve personi i armatosur është futur në shtëpinë e pleqve, ndërsa arsyet ende nuk dihen. Të paktën 70 murgj jetojnë …

Lexo më shumë »

80 të vrarë nga sulmi me bombë në Irak, ISIS merr përgjegjësinë

Pothuajse 80 persona, më shumë prej tyre pelegrinë shiitë, janë vrarë nga një sulm me bombë ku ishte vendosur në një kamion në stacionin rrugor në Irak, thotë një zyrtar i sigurisë. Shpërthimi goditi një pikë karburanti dhe restorantin pranë Hilla, rreth 100 km në jug të Bagdadit. Rruga ishte mbushur plot me njerëz që ktheheshin nga përkujtimi i Arbaeen në …

Lexo më shumë »

FBI parandalon një sulm terrorist të ngjashëm me atë në Nice

FBI ka njoftuar se ka arrestuar sot në New York një të dyshuar, i cili ishte përpjekur të ofronte mbështetje për Shtetin Islamik dhe të mbështeste organizimin e një sulmi në Times Square. Reuters raporton se i dyshuari është Mohamed Rafik Naji (37) nga Jemeni, i cili akuzohet për bashkëpunim më Shtetin Islamik nga një gjykatë në Brooklyn, ku jetonte. …

Lexo më shumë »

Helmohet për vdekje vajza e ish-presidentit (FOTO)

Vajza e ish-diktatorit Islam Karimov, Gulnara ka vdekur si pasojë e helmimit, sipas autoriteteve nga Uzbekistani. Raportimet për ish-miliarderen, e cila u mbyll në një spital psikiatrik që në vitin 2013 nga pasardhësi i babait të saj, nuk mund të verifikohen menjëherë. Sipas disa burimeve 44 vjeçarja u mbajt nën arrest shtëpiak, e ndërkohë një raportim tjetër sugjeroi se ajo …

Lexo më shumë »

Libi: Sulmi i majmunit ka shkaktuar përleshje fisnore

Raportet nga Libia thonë se nga përleshjet disaditore të fiseve në këtë vend, janë vrarë së paku 20 vetë dhe më se 50 të tjerë janë plagosur, pas një incidenti me një majmun. Këto përleshje kanë ndodhuir në qytetin jugor, Sabha. Aktivistët dhe punonjësit mjekësorë thonë se një majmun shtëpiak i tre të rinjëve javën e kaluar e kishte sulmuar …

Lexo më shumë »

Policia franceze parandalon një sulm terrorist, arrestohen shtatë persona

Policia franceze ka parandaluar një sulm terrorist gjatë vikendit, ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme të këtij vendi, Bernard Cazeneuve. Sipas tij, janë arrestuar shtatë persona të dyshuar për sulm të planifikuar terrorist në Francë, transmeton Telegrafi. Shtatë persona, me prejardhje nga Maroku dhe Afganistani të moshës 29-37-vjeç janë arrestuar në Marsejë dhe Strasburg. Por shumica janë …

Lexo më shumë »

Indi, Më shumë se 90 të vdekur në aksidentin hekurudhor

Të paktën 90 persona kanë vdekur dhe mbi 120 të tjerë janë lënduar kur një tren në Indi doli nga binarët në Uttar Pradesh, në veri të vendit, thanë zyrtarët. Aksidenti ndodhi në orët e hershme të mëngjesit të 20 nëntorit, në afërsi të qytetit Kanpur. Punëtorët e shpëtimit kanë përdorur makinerinë e rëndë për të prerë vagonat e dëmtuar të …

Lexo më shumë »

Dërgonin libra shqip, Greqia dënon me 30 muaj burg dy shoferët e MPJ

Gjykata e Janinës në Greqi ka shpallur fajtorë dy shoferët e Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë, të cilët u kapën duke transportuar libra shkollrë në Greqi. Altin Tafa dhe Agim Asllani u dënuan me nga 30 muaj burg. Dy soferët u shpallën fajtorë për akuzën  e tentativës për futjen e materialeve propagandistike në Greqi. Tafa dhe Asllani u arrestuan mesditën …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co