Ballina / Kronika (faqja 10)

Kronika

Lufta kundër ISIS, sulme ajrore në Falluxha, vdesin 250 militantë

Një ditë pas sulmeve vdekjeprurëse të Stambollit, koalicioni ndërkombëtar i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kryer sulme ajrore kundër militantëve të Shtetit Islamik në rrethinat e Falluxhas. Mendohet se 250 luftëtarë të ISIS kanë humbur jetën dhe mbi 40 automjete të tyre janë shkatërruar. Nëse të dhënat konfirmohen zyrtarisht, ky do të ishte sulmi më i rendë …

Lexo më shumë »

Sulmi në aeroportin “Ataturk”, së paku 36 viktima (Foto)

Tre kamikazë në bashkëpunim mes tyre kanë kryer sulmin Aeroporti “Ataturk” i Stambollit është tronditur nga dy shpërthime të njëpasnjëshme ku sipas mediave shtetërore turke kanë humbur jetën të paktën 36 persona ndërsa kanë mbetur qindra të plagosur. Guvernatori i Stambollit tha se tre kamikazë në bashkëpunim mes tyre kanë kryer sulmin. Dy ishin të pajisur me lëndë eksplozive dhe …

Lexo më shumë »

Aksident tragjik në Kanada, vdesin tre shqiptare të një familje

Tre gjenerata nga një familje shqiptare humbën jetën në një aksident tragjik në Kanada. Viktimat janë Xhemile Vokshi 55 vjeçe, vajza e saj Valbona Vokshi 35 vjeçe dhe e mitura Isabela Kuçi 5 vjeç. Gjatë së premtes së lënë pas, një aksident masiv ndodhi në Toronto të Kanadadë ku u përfshinë 12 mjete. Mësohet se automjeti në të cilin ndodheshin …

Lexo më shumë »

Sulme vetëvrasëse në Liban, të paktën 6 të vrarë

Autoritetet e Libanit thanë se të paktën gjashtë veta humbën jetën në sulmet vetëvrasëse që ndodhën në një fshat në kufirin me Sirinë. Sipas tyre, tre sulmues vetëvrasës hodhën veten në erë të hënën në fshatin Qaa. Të paktën 19 veta janë plagosur. Autoritetet lokale thanë se të vrarët anë kryesisht civilë, ndërsa në mesin të plagosurve ka edhe ushtarë …

Lexo më shumë »

Shpërthim në Madagaskar, 2 të vdekur e 70 të plagosur

Të paktën dy persona kanë vdekur dhe 70 të tjerë janë plagosur, pasi një granatë shpërtheu në kryeqytetin e Madagaskarit, Antananarivo, gjatë festimeve për ditën e pavarësisë. Shpërthimi ndodhi në stadiumin e Mahamasinas, aty ku pritej që brenda pak minutash të fillonte një koncert. Mediat ndërkombëtare njoftojnë se autoritetet e kanë konsideruar këtë si një akt terrorist. Gjendja në këtë vend …

Lexo më shumë »

Kinë: Autobusi kaplohet nga zjarri, mbi 30 të vdekur

Një tragjedi ka ndodhur në provincën kineze Hunan, ku një autobus është kapluar nga zjarri Së paku 35 persona kanë vdekur, ndërsa 20 të tjerë janë lënduar si pasojë e një fatkeqësie në trafik, e cila ndodhi në pjesët qendrore të Kinës, ku një autobus u përplas me një rrethojë në auto-rrugë, për tu kapluar më pas nga zjarri, kanë …

Lexo më shumë »

Interpoli apel për ndihmë – Në kërkim 130 trafikantë klandestinësh, pjesë e tyre një grup shqiptar

Interpoli ka publikuar një thirrje për kapjen e trafikantëve të qënieve njerëzore, të cilët përfitojnë miliarda dollarë duke u premtuar emigrantëve kalim nga vendet e rrënuara nga konfliktet për në vendet e pasura të Evropës. Policia ndërkombëtare me qendër në Francë ka publikuar në faqen e saj në internet fotot e 10 personave në lidhje me një operacion për kapjen …

Lexo më shumë »

Vritet nga policia sulmuesi që plagosi 50 persona në Gjermani

Policia gjermane ka arritur ta qëllojë për vdekje sulmuesin e armatosur, që la të plagosur mbi 50 persona në një kinema në qytetin Viernhein të Gjermanisë.  Vrasjen e tij e ka konfirmuar edhe ministri i brendshëm gjerman. Sulmi ka ndodhur sot në kinemanë e qytetit Viernhein, qytet në afërsi të Frankfurtit, ku sipas mediave gjermane u plagosën më shumë se 50 …

Lexo më shumë »

Shtatë persona vdesin në përpjekje për të realizuar një “selfie”

Shtatë persona kanë gjetur vdekjen në Indi, në përpjekje për të realizuar një selfie, ka raportuar policia indiane.  Sipas policisë në Kanpur, në distriktin Uttar Pradesh, një grup njerëzish kishin shkuar për not në lumin Ganga, kur njëri nga ta vendosi të bënte një selfie. Mirëpo gjatë kohës sa po e realizonte, ai e humbi ekuilibrin dhe u rrëmbye nga rryma. …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co