Ballina / Kronika

Kronika

Rritet numri i të vdekurve nga përplasja e kamionit për turmën në Berlin

Së paku 12 veta janë vrarë dhe rreth 50 të tjerë janë plagosur, pasi një kamion është futur mbrëmjen e djeshme në një treg të Krishtlindjeve, në qendër të Berlinit, njoftoi policia gjermane. Pamjet televizive nga vendi i ngjarjes tregojnë njerëz të shtrirë në tokë dhe tezga të rrëzuara. Policia tha se dyshon se kamioni është përplasur qëllimisht për turmën, ndërsa …

Lexo më shumë »

Sulm në Turqi, vriten 13 ushtarë

Nga sulmi me bombë kanë humbur jetën 13 persona dhe 48 të tjerë kanë mbetur të lënduar. Shtabi i Përgjithshëm i Turqisë ka njoftuar se në sulmin me bombë të kryer rreth orës 08:45, me orën lokale ndaj automjetit që transportonte ushtarët dhe rreshterët që kishin dalë me leje nga komanda e brigadës së komandove në Kayseri kanë humbur jetnë …

Lexo më shumë »

Letra e dhimbshme: Po vetëvritem që të shpëtoj nga përdhunimi

Një grua siriane ka shkruar një letër përpara se të vetëvritej në Aleppo. Ajo është një nga dhjetëra gra që kanë ndërmarrë aktin e vetëvrasjes për të shpëtuar nga dhuna barbare e ushtarëve të diktatorit Bashar al Assad. Letra është përhapur gjerësisht në mediat e botës: “Jam një grua nga Aleppi. Ndërkohë që po ju shkruaj kanë mbetur edhe pak orë …

Lexo më shumë »

Vidhen mbi 31 milionë dollarë nga bankat ruse

Banka Qëndrore e Rusisë ka thënë se “hackerët” kanë vjedhur mbi 31 milionë dollarë nga bankat ruse, një ditë pasi agjencia kryesore për mbrojtjen e këtij vendi ka paralajmëruar për sulme të mëdha kibernetike me qëllim destabilizimin e sistemit banker të Rusisë. Njoftimi i Bankës i bërë me 2 dhjetor, është shembulli i fundit i rritjes së numrit të sulmeve …

Lexo më shumë »

18 të vdekur pas një aksidenti rrugor në Kinë

Të paktën 18 persona kanë vdekur pasi një autobus doli nga rruga duke përfunduar në një liqen pranë qytetit të Ezhout në Kinën qendrore, raportoi sot media shtetërore. “Shoferi i autobusit u ndalua dhe është nën hetim”, njoftoi televizioni shtetëror kinez, CCTV. Ekipet e shpëtimit nxorën autobusin nga uji në një pjesë të rrugës në afërsi Miaolingut. Të gjitha viktimat ishin …

Lexo më shumë »

Horror në Austri: Vret pesë anëtarët e familjes dhe më pas veten

Policia austriake ka thënë se këtë të enjte në një shtëpi në rajonin Beajmkirhen kanë gjetur gjashtë trupa të pajetë të një familjeje. Prokurori ka konfirmuar se në mesin e të vdekurve janë edhe tre fëmijë mes moshës shtatë dhe dhjetë vjeç, shkruan Blic.rs. Mësohet se një burrë ka vrarë më pistoletë të bijën 35 vjeçare, nënën 59 vjeçare, vëllain …

Lexo më shumë »

Mbyti me qese plastike të ëmën e pronarit, arrestohet 29-vjeçari shqiptar në Bari

Një 29 vjeçar shqiptar është arrestuar sot nga policia italiane me akuzën e vrasjes me qëllim të shtetases italiane Rosa Maria Radicci, 71 vjeç. Ngjarja ka ndodhur natën e 13 nëntorit në vilën e viktimës në komunën Palese në provincën e Barit. Sipas policisë italiane vrasja është kryer për motive personale, pasi 29 vjecari shqiptar ka punuar për disa kohë …

Lexo më shumë »

Turqi, zjarr në konviktin e femrave. 12 viktima, 22 të plagosura

Një zjarr i rënë në një konvikt të një shkolle të mesme për femrat në jug të Turqisë ka shkaktuar 12 të vdekur dhe 22 të plagosur gjatë natës së kësaj të marte. Lajmi konfirmohet nga guvernatori i qytetit dhe nga media shtetërore. Guvernatori i Adanas, Mahmut Demirtas dha i pari numrin e viktimave nga zjarri në qytetin Aladag dhe …

Lexo më shumë »

Rrëzohet aeroplani me 81 persona, raportohet për të mbijetuar

Një aeroplan që barte 81 persona, përfshirë këtu edhe një ekip futbolli brazilian, është rrëzuar afër qytetit Medellin të Kolumbisë, kanë konfirmuar zyrtarët. BBC shkruan se nuk ka ende raporte të qarta, por raportohet se ka të mbijetuar nga kjo tragjedi, transmeton Koha.net. Në aeroplan ishte ekipi i futbollit nga Brazili, Chapecoense 72 pjesëtarë të së cilit ishin në këtë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co