Ballina / Kosova / Sociale

Sociale

Shkaku i temperaturave të ulëta në Kosovë, shtyhet fillimi i gjysmëvjetorit

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) e Kosovës, ka marrë vendim për shtyrjen e fillimit të gjysmë-vjetorit të dytë, deri me datë 16 janar 2017. Në një njoftimin e MASHT-it thuhet se ky vendim është marrë për shkak të motit të lig dhe temperaturave të ulëta që po mbretërojnë këto ditë dhe me qëllim të evitimit të rreziqeve eventuale …

Lexo më shumë »

Kosovë: Organizohet aksion humanitar në ndihmë të skamnorëve, ja si mund të ndihmoni

Sot me iniciativen e aktivistes Jeta Berisha, nga Prishtina së bashku me qytetarë të tjerë aktiv të shoqërisë civile, në Prishtinë, ka nisur aksioni humanitar në mbledhjen e të mirave materiale (ushqim, veshëmbathje etj.) per t’i ndihmuar familjet në nevojë në këto ditë jashtëzakonisht të ftohta dimri. Aksionit të aktivistes Berisha i është bashkangjitur menjëherë edhe Ambasadorja e Vullnetit të …

Lexo më shumë »

Kosovarët, dhunë ndaj grave

Shumë raste mbesin të pa raportuara. Por, sipas  statistikave zyrtare në dy raste të ndryshe është ushtruar dhunë ndajë grave vetëm gjatë ditës së djeshme, ndërsa në një rast është kërcënuar një grua nga ish bashkëshorti. Fillimisht, Policia e Kosovës ka pohuar se një grua është sulmuar fizikisht të premten rreth orës 22:00  nga bashkëshorti i cili kishte shkuar në …

Lexo më shumë »

Paralajmërim për bashkatdhetarët, mos udhëtoni nëpër Serbi

“Rruga nga Nishi në Leskovac është bllokuar plotësisht për makinat, autobusët dhe kamionët”, ka bërë të ditur ministrja e Transportit dhe Infrastrukturës të qeverisë serbe, Zorana Mihajloviq. Ajo ka thënë se kjo ministri tashmë ka lëshuar një urdhër për ndalim qarkullimi. “Këto janë të gjitha informacionet e fundit. Ne presim që era të pushoj sonte dhe të qetësohet situata”, ka …

Lexo më shumë »

Kjo është gjendja e rrugëve në Kosovë, sipas Ministrisë së Infrastrukturës

Derisa pjesa më e madhe e banorëve në territorin e Kosovës po ballafaqohen me vështirësi në komunikacion, si pasojë e reshjeve të konsiderueshme të borës, Ministria e Infrastrukturës, me anë të një komunikate ka bërë të ditur detajet rreth gjendjes së rrugëve në Kosovës. Sipas kësaj ministrie, reshjet e fundit, kanë bërë edhe që të shtohet aktiviteti në mirëmbajtjen e …

Lexo më shumë »

Apeli – Evitoni Rrugën e Kombit

Autoriteti Rrugor Shqiptar i bënë thirrje drejtuesve të automjeteve të evitojnë udhëtimin në Rrugën e Kombit. Ka rreshje të dendura dëbore qarkullimi është vështirësuar si pasojë akullit dhe borës. “Pjesa më e vështirë sidomos pas tunelit të Thirres. Kontraktoret janë duke punuar për të kthyer normalitetin. Të bëhet kujdes dhe të përdoren zinxhirët. Të evitohet sa më shumë përdorimi i …

Lexo më shumë »

Ministria e Diasporës thirrje mërgimtarëve: Shmanguni pikave kufitare në Merdare dhe Dheu i Bardhë

Ministria e Diasporës ka rekomanduar të gjithë bashkatdhetarët që të zgjedhin pika tjera të kalimit kufitar, përveç Merdares dhe Dheut të Bardhë. Kjo në mënyrë që ata tu shmangen pritjeve të gjata për të hyrë në Kosovë. Në njoftimin e tyre thuhet se ata janë duke punuar që të ndikojnë të pala serbe që të aplikojë procedura lehtësuese në kufi. …

Lexo më shumë »

Autostradën “Arbën Xhaferi” Thaçi e quan dhuratë për qytetarët

Në një ceremoni solemne të organizuar nga Ministria e Infrastrukturës në fshatin Babush të Komunës së Ferizajt u bë hapja e nyjave lidhëse Konjuh dhe Babush të Autostradës “Arbën Xhaferi”, që përshkon rreth 20 km në drejtin të Kaçanikut. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se është me rëndësi themelore që kanë arrit të bëjnë këtë punë të madhe …

Lexo më shumë »

KMDLNJ: KEDS po plaçkit qytetarët, ZRRE i është bërë aleat

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka reaguar ndaj kushtëzimit të KEDS-it, i cili nuk ka lejuar qytetarët që ta paguajnë me kartelë energjinë elektrike të shpenzuar. KMDLNJ ka marrë shembull pikën e inkasimit në sheshin “Nëna Terezë” Ja reagimi i plotë i KMDLNJ –së: Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut …

Lexo më shumë »

Qeveria miraton projektligjin për veteranët

Qeveri e Kosovës ka miratuar projektligji për veteranët me shtimin e nenit 6, i cili parasheh që në rast se buxheti nuk është i mjaftueshëm për mbulimin e pensioneve prej 120 eurove, kategoria e tretë do t’i nënshtrohet vlerësimit në përputhje me buxhetin e paraparë. Qeveria e miratoi edhe zgjatjen e mandatit të komisionet qeveritar për njohjen dhe verifikimin e …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co