Ballina / Kosova / Politikë (faqja 5)

Politikë

Kosova mban fshehtë licencën për Telekomin e Serbisë

Prishtina zyrtare ka vendosur ta mbajë fshehtë licencën, me të cilën e ka pajisur Telekomin e Serbisë për të operuar në Kosovë me dhjetë aktivitete të ndryshme.  Autoritetet nuk kanë dhënë asnjë detaj përkitazi me autorizimet telefonike që i kanë ofruar kësaj kompanie. Autorizimet nga Autoriteti Rregullativ i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (ARKEP) i janë dhënë operatorit serb, më 15 dhjetor, …

Lexo më shumë »

Miratohet rekomandimi i PDK-së për rastin Dehari

Pas një debati disa orësh rreth rastit Dehari, Kuvendi i Kosovës ka aprovuar rekomandimin e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, ku ndër të tjera thuhet se nëse familja kërkon hetim të vdekjes së Astrit Deharit jashtë vendit, atëherë Qeveria e Kosovës duhet t’ia mundësojë këtë duke hequr edhe shpenzimet. Ky rekomandim u miratua me 49 vota për, 13 …

Lexo më shumë »

Hoxhaj mirëpret Bushatin në Konferencën e Katërt të Ambasadorëve

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka takuar sot homologun e tij nga Shqipëria, Ditmir Bushatin, në margjina të Konferencës së Katërt të Ambasadorëve që po mbahet në Prishtinë më 19-22 dhjetor. Hoxhaj falënderoi Bushatin për pjesëmarrjen dhe kontributin e tij në Konferencën e sivjetme të Ambasadorëve, ndërsa biseduan për projektet e përbashkëta të parapara mes Kosovës …

Lexo më shumë »

Bajrami: Projekt 15 milionësh nga Banka Botërore

Hykmete Bajrami ka diskutuar për punën e kësaj ministrie gjatë vitit 2016 dhe planet e vitit 2017. Ministrja Bajrami ka thënë se fatmirsisht ka një ngritje të buxhetit në vitin 2017. “Jemi në fazën përfundimtare të negocimit me Bankën Botërore për një projekt 15 milionësh i cili ka komponentën e ngritjes së kapaciteteve të infrastrukturës se cilësisë në mënyrë që …

Lexo më shumë »

Sipas Kurtit, vetëvrasje në paraburgim ndodhin vetëm në Rusi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka hedhur sërish dyshime se shteti mund të ketë gisht në vdekjen e Astrit Deharit në burgun e Prizrenit. Kjo pasi sipas Kurtit, të gjitha raportet mjekësore kanë treguar se Astrit Dehari nuk ka qenë përdorues i ndonjë droge, medikamenti, dhe as nuk ka pasur probleme psikike për të ardhur deri tek vetëvrasja. Madje, …

Lexo më shumë »

Ministrja Tahiri i përgjigjet Rakiqit për murin në veri!

Ministrja për Dialog me Serbinë, Edita Tahiri ka reaguar ndaj deklaratës së kryetarit të Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq i cili tha se janë pajtuar pikërisht me ministren kosovare për murin, i cili nuk do të rrënohet, por vetëm do të ridizajnohet. Edita Tahiri ka thënë se kjo deklaratë e Rakiqit nuk është e vërtetë, derisa është shprehur e bindur se …

Lexo më shumë »

KQZ: Rezultatet e para mund të vijnë rreth orës 22

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbajti konferencën e radhës lidhur raundin e dytë të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar komune në Drenas (Gllogoc). Sipas kryetares së KQZ-së, Valdete Daka, deri në orën 15:00 kanë votuar gjithsejtë 15,610 votues apo në përqindje 29,69 % nga 52 mijë e 569 votues sa përmban Lista Përfundimtare e Votuesve. Deri në të njëjtën kohë në …

Lexo më shumë »

Fillon heshtja zgjedhore për kryetar të Drenasit

Pas pesë ditë fushatë, e cila është zhvilluar kryesisht “në oda”, në këto çaste ka filluar heshtja zgjedhore për kryetar të Drenasit, ku në balotazh garojnë dy kandidatë, nga PDK dhe Nisma. Sipas ligjeve të Republikës së Kosovës, heshtja zgjedhore fillon një ditë para mbajtjes së zgjedhjeve dhe heshtja hynë në fuqi në ora 24:00. Në heshtjen zgjedhore ndalohet çdo …

Lexo më shumë »

Mustafa thotë do të kërkojë nga BE të marrë masa ndaj Gjuriqit

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha sot në Ferizaj se do të kërkojë nga Bashkimi Europian të marrë masa ndaj Serbisë për sjelljet provokuese të zyrtarit të saj, Marko Gjuriqit. Duke folur me rastin e përurimit të ETC-së në këtë qytet, kryeministri Isa Mustafa ka folur për deklaratat e Marko Gjuriqit në veri të Mitrovicës. Mustafa tha se do të …

Lexo më shumë »

Rrahmani: Në hapësirat e gastronomisë duhani pihet shumë

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se me krijimin e ligjit për kontrollin e duhanit, Kosova ka qenë shembull në rajon megjithatë, ai ka thënë se raporti i progresit në mënyrë të qartë ka kërkuar zbatimin e këtij ligji. Në konferencën e stome lidhur me fuqizimin e masave për zbatimin e Ligjit për kontrollin e duhanit, kryeministri Mustafa ka …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co