Ballina / Kosova / Politikë (faqja 4)

Politikë

Tahiri inauguron objektin e Qeverisë në veri

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, sot ka inauguruar objektin e Qeverisë së Kosovës në komunën veriore të Mitrovicës. Ky proces shënon shtrirjen dhe konsolidimin e sovranitetit të shtetit të Kosovës edhe në pjesën veriore të vendit, në bazë të vendimit të Qeverisë së Kosovës dhe si rezultat i Marrëveshjes së Brukselit. Me këtë rast Tahiri deklaroi se pas një periudhe …

Lexo më shumë »

Pushteti dhe opozita fajësojnë njëra tjetrën për ngecjet në vitin 2016

Mungesa e konsensusit politik për ratifikimin e Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, me çka qytetarët e Kosovës mbetën pa liberalizim të vizave, pastaj dështimi për themelimin e Forcave të Armatosura dhe përçarjet e brendshme politike në vendimmarrje, janë cilësuar disa nga sfidat, ngecjet dhe çështjet e papërmbushura gjatë vitit 2016. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ndërsa ka prezantuar …

Lexo më shumë »

Rakiq: Nëse Prishtina dhe Brukseli nuk e bëjnë, ne do ta formojmë Asociacionin

Nëse Prishtina dhe Brukseli së shpejti nuk zbatojnë atë që është paraparë dhe rënë dakord me marrëveshjen e Brukselit për formimin e Asociacionit të komunave serbe atëherë përfaqësuesit politikë të serbëve nga Kosova, vet do ta formojnë AKS-në. Kështu ka deklaruar sot kryetari i Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq. Ai në një deklaratë për “Tanjug” tha se kryetarët e komunave me shumicë …

Lexo më shumë »

FSK mbetet institucioni më i besueshëm i sigurisë në vend

Sipas të dhënave të publikuara nga Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillim të Politikave (KIPRED) me temën: “Monitorimi i Sektorit të Sigurisë së Kosovës: korrik- nëntor 2016”, Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) vazhdon të jetë ndër institucionet më të besueshme në Kosovë. Në tryezën e rrumbullakët, “Monitorimi i Sektorit të Sigurisë së Kosovës”, numri i pestë i Observerit të …

Lexo më shumë »

Rriten tensionet mes Listës Srpska

I ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka dërguar mesazhe jo-miqësore për deputetët serbë që kanë marrë pjesë në seancën e Kuvendit të Kosovës.  Teksa ka qëndruar dje në Medvegjë, Gjuriq ka thënë se nuk ka asnjë pikë dyshimi që kthimi i shpinës ndaj Serbisë prej deputetëve, që ai i quan “të vetëemëruar” të …

Lexo më shumë »

Veseli: Muri do të rrëzohet

Kuvendi i Kosovës ka mbështetur kërkesën e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për rrënimin e murit në pjesën veriore të urës së Ibrit. Madje kryetari i Kuvendit dhe i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se nëse brenda një afati të caktuar nuk rrënohet muri nga ata që e ndërtuan, atëherë institucionet do t’i nisin eskadronët për rrënimin …

Lexo më shumë »

Ministria fillon jashtëligjshëm mbledhjen e parave për sigurime shëndetësore

Qytetarët e Kosovës nga 1 janari i vitit 2017 janë të obliguar të paguajnë sigurimet shëndetësore. Vendimin për këtë e ka sjellë Qeveria e Kosovës.  Por, është vetë ajo që nuk e ka përcaktuar ende datën se kur kontribuuesit në Fondin e Sigurimeve Shëndetësore mund t’i gëzojnë shërbimet. Krijimi i sistemit informativ shëndetësor, hartimi i listës së shërbimeve bazike, miratimi …

Lexo më shumë »

Vuçiq shtyn Lisën Serbe të kthehet në Kuvend, kërkojnë themelimin e Asociacionit

Deputetë të Listës Serbe i kanë dhënë fund bojkotit disamujor duke u rikthyer në Kuvendin e Kosovës. Por jo të gjithë e kanë bërë një gjë të tillë, duke rikonfirmuar përçarjet brenda këtij subjekti, pas shkarkimit të ministrit Ljubomir Mariq. Shefi i Grupit parlamentar ka dalë në foltoren e Kuvendit për t’i treguar arsyet e kthimit. Kjo ndodhi, edhe pse …

Lexo më shumë »

Vulin kërkon rrëzimin e Qeverisë së Kosovës

Ministri i Punës dhe Çështjeve të Veteranëve, Aleksandar Vulin, beson se Qeveria, siç e quan ai “e Prishtinës” do të rrëzohet, dhe se vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Vulin këtë deklaratë e ka bërë pasi gazetarët e pyetën në lidhje me mosmarrëveshjet e Listës Serbe dhe për zëvendësimin e ministrit Ljubomir Mariq, ai tha se të dyja …

Lexo më shumë »

Me marrëveshje, drejt zgjedhjeve

Zgjedhjet e parakohshme nacionale në Kosovë mund të mbahen vitin e ardhshëm, bashkë me ato lokalet. Kështu kanë vlerësuar analistët politikë, sipas të cilëve zgjedhje mund të ketë vetëm nëse dy partitë më të mëdha në vend, PDK-ja e LDK-ja, bien në ujdi. Ndërkohë, këtë mundësi nuk e ka përjashtuar as koalicioni qeverisës, në të cilën kohën e fundit janë vërejtur …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co