Ballina / Kosova / Politikë (faqja 304)

Politikë

Maqedonia refuzon të pranojë ndihmat nga Kosova

Shteti i Kosovës ka shprehur gatishmërinë që t’i ndihmojë Tetovës nga përmbytjet që u bënë ditë më parë, mirëpo një gjë të tillë shteti Maqedonas e refuzoi. Mediet shqiptare në Maqedoni transmetojnë se ndihmat nga Kosova janë ndalur në kufi dhe se për ta kaluar kufirin duhet të paguajnë doganë dhe të presin katër ditë. As Kryeministri Isa Mustafa nuk ka …

Lexo më shumë »

Rritet interesimi i investitorëve të huaj për Kosovën

Këtë vit ka më shumë kompani të huaja që kanë investuar në Kosovë, kështu ka deklaruar Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë në Qeverinë e Kosovës, Hykmete Bajrami. “Të dhënat nga Agjencia për Regjistrimin e Bizneseve në Kosovë pranë MTI-së tregojnë se derisa për gjashtë mujorin e parë të vitit të kaluar kishim vetëm 80 biznese me pronarë të huaj, për …

Lexo më shumë »

Bruksel, vazhdimi i bisedimeve Kosovë- Serbi

Sot do të mbahet takimi i radhës në kuadër të bisedimeve Kosovë- Serbi, të udhëhequra nga Ministrja për Dialog, Edita Tahiri ku do të diskutohet marrëveshja reciproke për siguri të automjeteve. Në këtë takim që do të ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian dhe Këshilli i Byrove Evropiane, do të diskutohet për aspektet teknike të zbatimit të marrëveshjes për njohjen reciproke të …

Lexo më shumë »

Beogradi dyshon në vullnetin e Prishtinës për bashkëpunim me Specialen

Drejtori i zyrës për Kosovë, Marko Gjuriq,  ka deklaruar për Radio Televizionin e Serbisë , se ndryshimet kushtetuese janë vetëm hapi i parë i krijimit të Gjykatës Speciale.  Ai ka thënë se do ta përcjellë këtë proces dhe nuk do të jetë i kënaqur deri sa të dënohen të gjithë pjesëtaret e UÇK-së që kanë kryer krime gjatë luftës. Gjuriq, …

Lexo më shumë »

Arrest shtëpiak për Salih Mekajn

Një kolegj i Gjykatës së Apelit i përbërë nga tre anëtare të Gjykatës ka hedhur poshtë masën e arrestit shtëpiak për kryetarin e deritanishëm të Gjykatës së Apelit, Salih Mekaj. Ky kolegj ka konstatuar se vendimi për caktimin e arrestit shtëpiak përmban shkelje esenciale dhe si i tillë kolegji ka vendosur që lëndën ta kthejë në rivendosje. Por deri në …

Lexo më shumë »

Serbia dyshon se në Kosovë mund të ketë kampe të trajnimit për ushtarët e ISIS-it

Kryetari i Këshillit për mbrojtje e Siguri të Kuvendit të Serbisë, Momir Stojanovic ka shprehur dyshimet se në Kosovë mund të ketë kampe të trajnimit për ushtarët e ISIS-it, këtë e ka bërë të ditur për të përditshmen “ Blic” në Beograd. Stojanoviq ka thënë se në Serbi nuk ka kampe të trajnimit të ushtarëve të ISIS-it, mirëpo ai nuk …

Lexo më shumë »

Rama nuk lejon vendosjen e shtatores së Ibrahim Rugovës në Tiranë

“Në një akt të turpshëm dhe të paprecedentë, kryeministri Edi Rama ka urdhëruar moslejimin e vendosjes në Tiranë të shtatores së presidentit Ibrahim Rugova” është shprehur nënkryetarja e Bashkisë së Tiranës, Nevila Xhindi gjatë një konference për shtyp. E përfunduar me kontributet vullnetare të qytetarëve të Tiranës, shtatorja e Ibrahim Rugovës do duhej të vendosej në rrugën që mban emrin …

Lexo më shumë »

Hilmi Jashari zgjedhet Avokat i Popullit

Kuvendi i Kosovës ka zgjedhur sot Avokatin e Popullit. Në këtë post do ulet Hilmi Jashari i cili më parë kishte ushtruar detyrën e ëvendës Avokatit. Hilmi Jashari u zgjodh me 63 vota ndërkohë që la pas kandidatët Isa Hasani që mori 9 vota dhe Shqipe Mala që mori vetëm 5 vota. Pas zgjedhjes, Hilmi Jashari bëri betimin në Kuvendin …

Lexo më shumë »

Nikoliq ofendon Jahjagën: Ti nuk je kryetare shteti!

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq i ka thënë të hënën, homologes së tij nga Prishtina, Atifete Jahjagës, se Kosova nuk është shtet. Për më tepër, siç raporton gazeta Novosti e përcjell Klan Kosova, burri nga Beogradi i ka thënë asaj të mos shtiret sikur udhëheq një shtet. Për këto muhabete, të zhvilluara gjatë samitit “Brdo-Brioni”, që u mbajt dje në …

Lexo më shumë »

Sot mblidhet Kuvendi, interpelanca e Thaçit shtyhet

Në mbledhjen e sotme plenare të Kuvendit të Kosovës, pas kohës për Deklarime jashtë rendit të ditës dhe Pyetjeve parlamentare, është dashur të zhvillohet interpelanca e ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, për përgjegjësinë lidhur me procesin e demarkacionit të kufirit në mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Malit të Zi, por me kërkesën …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co