Ballina / Kosova / Politikë (faqja 30)

Politikë

Ramiz Lladrovci: Baci Jakup, kthehu në shpinë tande!

Kandidati i PDK-së për kryetar të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka takuar sonte strukturat e PDK-së në Drenas. Në këtë takim kanë marrë pjesë kryetar i PDK-së, Kadri Veseli, zv/kryeministrit Hajredin Kuçi, ministrat Memli Krasniqi dhe Blerand Stavileci, deputetë dhe zyrtarë të lartë të PDK-së. Duke folur për mbështetjën e gjerë që po merr kandidatura e tij në Komunën e Drenasit, …

Lexo më shumë »

Edita Tahiri: Thirrjet nga Kosova në Serbi dhe anasjelltas do të jenë thirrje ndërkombëtare

Në Bruksel përfunduan bisedimet dy ditëshe, në të cilat u përcaktuan obligmet finale të palëve për zbatimin e marrëveshjes për kodin telefonik shtetëror të Republikës së Kosovës. Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, njëherit kryenegociatore në dialogun e Brukselit së bashku me delegacionin e ekspertëve të ARKEP-it dhe Telekomit të Kosovës, me sukses mbrojtën qëndrimin që obligimet e palëve të jenë …

Lexo më shumë »

Edhe një kandidat i pavarur në Drenas heq dorë e bashkohet në PDK

Pas Naim Bazajt, edhe Rrahim Elshani ka hequr dorë nga kandidatura për kryetar të Drenasit si i pavarur. Këtë e ka bërë të ditur kreu i PDK-së, Kadri Veseli, në llogarinë e tij në Facebook. “Partia Demokratike e Kosovës në garën për komunën e Drenasit është më e bashkuar se kurrë më parë. Ajo është një familje e madhe që …

Lexo më shumë »

VV: Nuk e Organizuam Protestën e Nxënësve

Lëvizja Vetëvendosje është kthyer me kundër akuza në drejtim të Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë në lidhur me protestën e sotme të nxënësve që kërkojnë drejtësi për rastin e vdekjes së Astrit Deharit. Lëvizja Vetëvendosje është kthyer me kundër akuza në drejtim të Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë në lidhur me protestën e sotme të nxënësve që kërkojnë …

Lexo më shumë »

MAShT, i “shqetësuar për përfshirjen e nxënësve në protesta”

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, përmes një kumtese për medie, shpreh shqetësimin për njoftimet e raportuara në media se subjekti politik, Vetëvendosje, ka paralajmëruar protestë të nxënësve në Komunën e Prishtinës, duke marrë shkas nga vdekja tragjike e një të riu në rrethana ende të pandriçuara. Në këtë kumtesë thuhet: “Në shtetin tonë demokratik e drejta e protestës dhe …

Lexo më shumë »

KQZ ka certifikuar 5 subjekte politike dhe 2 kandidatë të pavarur në Drenas

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar 5 subjekte politike dhe dy kandidat të pavarur. Në këtë mbledhje, KQZ shqyrtoi dhe miratoi rekomandimin e zyrës për Regjistrim të Partive Politike dhe Certifikim për decertifikimin e kandidatit të pavarur për Zgjedhjet e Jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës së Drenasit (Gllogocit), që do të mbahen më 4 dhjetor 2016. Zyra njoftoi KQZ-në se …

Lexo më shumë »

Delawie: Dënoni zyrtarët e përfshirë në korrupsion

Përfaqësues të korit diplomatik në Kosovë, gjatë mbledhjes së Këshillit Kombëtar Kundër Korrupsionit kanë kërkuar dënimin e zyrtarëve të përfshirë në korrupsion dhe vazhdimin e hapave konkret në luftimin e korrupsionit. Ambasadori amerikanë në Kosovë, Greg Delawie ka thënë se korrupsioni luftohet duke dënuar të përfshirin në korrupsion. “Për ta zgjidhur problemin e korrupsionit ka nevojë që ti hetojmë dhe …

Lexo më shumë »

Gecaj, AAK-së: Zgjedhjet e jashtëzakonshme, ëndërr e dembelëve

Bajram Gecaj, këshilltari i kryeministrit Mustafa tha të premten se zgjedhjet e jashtëzakonshme janë vetëm ëndërr e dembelëve. Ai shkruan se e keqja më e madhe është se me këtë qasje kjo opozitë qëllimshëm dëshiron ta dëmtoj qeverinë dhe në anën tjetër të vazhdoj të pretendoj se me këtë po i mbron interesat vitale të Kosovës. Lexoni të plotë postimin …

Lexo më shumë »

Mustafa: Janë duke u hetuar 50 zyrtarë për korrupsion

Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se Kosova ka shënuar vlerësim pozitiv ne luftën kundër korrupsionit. Ai ka thënë se raporti i Transparency Internacionale tregon se perceptimi i qytetarëve dhe ballafaqimi i tyre me korrupsionin janë të ndryshme. Ai ka thënë se janë duke u hetuar 50 zyrtarë për korrupsion si dhe janë ngritur një numër i madh i aktakuzave për …

Lexo më shumë »

Naim Bazaj tërhiqet nga gara për kryetar të Drenasit

Kandidati i pavarur për kryetar të Drenasit, Naim Bazaj, sot gjatë ditë e ka ofruar dorëheqejen e tij nga gara për kryetar të Drenasit. Lajmin e ka konfirmuar Valdete Daka, kryetare e KqZ’së. “Po sot gjatë ditës Bazaj e ka ofruar dorëheqjen. Nesër do të bëhet decertifikimi i tij”, ka thënë Daka. Zgjedhjet e jashtëzakonshme në Komunën e Drenasit do të …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co